Mendy Sternbach rabbi, és felesége, Mazal azért költözött a 17 és fél milliós nigériai nagyvárosba, Lagosba, hogy megalapítsák annak első Chábád-központját, derül ki mindazok számára, akik olvassák a zsido.com portált.
Évről évre visszavonzotta valami
Mendy hat évvel ezelőtt, 21 éves jesiva tanulóként utazott először Brooklynból Nigériába, hogy segítsen a nagyünnepi imáknál és egyéb összejöveteleknél. A fiatal rabbit azóta is évről évre visszavonzotta valami Afrikába, és rabbinikus tanulmányai során szinte minden zsidó ünnepre visszatért, hogy segítse az első nigériai Chábád-küldöttek munkáját. Így született meg végül mostani elhatározása, hogy feleségével felépíti a Szaharától délre fekvő országok 11. Chábád-központját a földrész legnépesebb városában. Nigériában összesen ezer zsidó él, közülük mintegy 450-en a hatalmas, gazdaságilag is jelentős eredményeket felmutató tengerparti városban, Lagosban.
Soha véget nem érő
Sternbach rabbi, bár tisztában van az új földrész és az új kultúra jelentette kihívásokkal, bizakodóan tekint a jövőbe. Mint megjegyezte, „a helyi zsidók túláradó támogatása soha véget nem érő munka”.
Ahogy bővül a gazdaság, úgy nő majd várhatóan a zsidó közösség is
„Rendszeresen megkérdezték, hogy mikor jövök vissza” – mondta.
„Nigériában hatalmas potenciál rejlik, és ahogy bővül a gazdaság, úgy nő majd várhatóan a zsidó közösség is. Itt leszünk, megalapozott infrastruktúrával, és készen arra, hogy kiszolgáljuk az igényeiket, hogy a Rebbe utasításait megvalósítva a világ minden olyan pontjára elvigyük a tóratanulást, a micvák megtartását, és a zsidó hagyomány szeretetét, ahol csak zsidók élnek.”
A Nigériában élő zsidók túlnyomó többsége üzletember, illetve nemzetközi vállalatok dolgozója. Nagyrészt Abujában, Lagosban, illetve Ibadan városában élnek. Az országban több tucat izraeli vállalkozás: építési vállalatok, információs technológiai, hi-tech, kommunikációs, valamint infrastruktúra-fejlesztéssel, emellett mezőgazdasági fejlesztéssel és vízgazdálkodással foglalkozó cégek működnek.
A jó földbe vetett mag
Az átlag nigériai vallásos beállítottságú és kedvezően ítéli meg a zsidókat. „Itt nem létezik antiszemitizmus” – jelentette ki Sternbach rabbi is.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!„A helyiek szeretik a zsidókat és gyakran megesik, hogy az utcán odajönnek hozzám és áldást kérnek. Azt mondják, hogy mi, zsidók vagyunk a »népek lámpása«.