Természetesen ez semmit sem bizonyít, de mindenesetre érdekes egybeesés.
Mint arról a Magyar Jelen is beszámolt, szerdán több lövés érte Robert Fico szlovák miniszterelnököt a kormány nyitrabányai kihelyezett ülése után.
Ficót a helyi kultúrház előtt érté a támadás, ahol a kormányülést is tartották. A Denník N helyszíni tudósítója nem látta a lövést, csak a hangját hallotta, majd azt látta, amint a testőrök felemelik Ficót a földről, autóba helyezik, majd elviszik. A támadót elfogták, egyelőre vizsgálják az indítékot.
A szlovák miniszterelnököt a merényletet követően helikopterrel szállították a besztercebányai F. D. Roosevelt Egyetemi Kórházba, a friss információk szerint túl van az életveszélyen.
Szlovákia nem támogatja a WHO-szerződést
Érdekes egybeesés, hogy Szlovákia egy héttel ezelőtt jelentette be, hogy nem támogatja az új világjárványügyi egyezmény (WHO-pandémiaszerződés) jelenlegi változatát és a Nemzetközi Egészségügyi Szabályzat (IHR) módosításának tervezetét.
Erről a szlovák sajtóügynökséget a COVID-19-cel kapcsolatos intézkedések felülvizsgálatáért felelős szlovák kormánymegbízott Peter Kotlár (SNS), egyben parlamenti képviselő tájékoztatta, aki részt vett a szerződéssel kapcsolatos tárgyalásokon Genfben.
Az egészségügyi minisztérium megjegyezte, hogy a javaslat még kidolgozás alatt áll, de nem támogatnak olyan dokumentumokat, amelyek gyengítik Szlovákia szuverén államként elfoglalt pozícióját.
A két dokumentum benyújtott tervezete elfogadhatatlan a Szlovák Köztársaság számára, különösen a tagállamok szuverenitásába való homályos és jogtalan beavatkozása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok elégtelen védelme miatt”
– mondta Kotlár.
Rámutatott például a szerződést aláírandó államok azon kötelezettségére, hogy az IHR-nek megfelelően nemzeti világjárvány-megelőzési és közegészségügyi felügyeleti terveket dolgozzanak ki, vagy arra, hogy a világjárvány elleni intézkedésekkel kapcsolatos alapvető kérdésekben – beleértve a világjárvány kihirdetését és megszüntetését – a döntéshozatalt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójára bízzák.
Véleménye szerint ugyanilyen elfogadhatatlan a „globális monopólium” bevezetése egy globális ellátási lánc és logisztikai hálózat létrehozásával.
A tagállamok szuverenitásába való elfogadhatatlan beavatkozásnak tartja továbbá azt a kötelezettségvállalást, hogy erőfeszítéseket kell tenni annak biztosítására, hogy az új pandémiás vakcinák szállítására vagy vásárlására vonatkozó szerződések csak kivételesen és korlátozott ideig tartalmazzanak a vásárló kártalanítására vonatkozó záradékokat.
Kotlár találkozott WHO-vezetőjével, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz-szal is, akivel egészségügyi, etikai és jogi kérdésekről folytattak eszmecserét.
Reményét fejezte ki, hogy sikerül megkötni a pandémiaszerződést, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a késedelem gyengítené a szerződés létrejöttének valószínűségét”
– summázta Kotlár a WHO főigazgatójának véleményét.
Gebrejeszusz tiszteletben tartja a SR döntését, de egyben bátorította a megállapodáshoz vezető lehetséges utak keresését.
A szerződést végleges formájában a május 27-én kezdődő Egészségügyi Világközgyűlésen kell jóváhagyni, a magyar kormány egyelőre nem jelezte, hogy bármi kifogása lenne az aláírás ellen, a magyarországi pártok közül egyedül a Mi Hazánk emelte fel a szavát a WHO-pandémiszerződés ellen.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!