A 30 éves Frederik Jansen 2021 óta a holland parlament képviselője. Az elmúlt évtizedben Thierry Baudet közeli munkatársa volt, valamint a Fórum a Demokráciáért (FvD) ifjúsági elnöke a párt kezdeti éveiben. Részt vett Budapesten az október 23-ikai rendezvényeken, és exkluzív interjút adott a Magyar Jelennek.
Magyar Jelen: Miért jött el Budapestre, a Mi Hazánk ifjúsági tagozata által szervezett ifjúsági konferenciára? Augusztus végén már itt volt azon a nemzetközi konferencián, amelyen pártja aláírta a Budapesti Nyilatkozatot. És mivel ön már országgyűlési képviselő, azt szeretném kérdezni, hogy még mindig fiatalnak számít-e?
Frederik Jansen: Még mindig fiatalnak érzem magam. És fontosnak tartom, hogy fiatalnak érezzem magam [nevet]. Eljöttem a konferenciára, és az 1956-os forradalomról és szabadságharcról szóló megemlékezésre is. Nagyon örvendek, hogy ezt is láthatom. Remélem, hogy jelenlétemmel ráirányítom a figyelmet az 56-os forradalom szellemiségére. De nagyon érdekel az is, hogy kik vesznek részt az ifjúsági konferencián, mert szerintem a fiataloké jövő – közhely ez, de igaz közhely. És meg vagyok győzödve róla, hogy
a jövő fiataljai radikálisabbak lesznek, mint a szüleik.
A szüleik hátradőltek és végignézték, ahogy minden rosszra fordult, és szerintem a fiatalok mások lesznek: talpra állnak, hogy helyrehozzák a dolgokat.
Magyar Jelen: A „radikális” szót inkább jónak vagy rossznak látja?
Frederik Jansen: Sok radikális baloldali és sok radikális jobboldali fiatal van Hollandiában. Szerintem ez a politikai érdeklődés jele és a politikai aktivitásukat jelzi. Úgy veszem észre, hogy a fiatalok ismét érdeklődnek a politikai ideológiák iránt. A politika az 1990-es évek óta, és különösen a 2000-es években levetette az ideológiát, mint valami kinőtt ruhát, hisz minden megváltozott a 9/11-es terrortámadás után. A 90-es években persze sokan azt hitték, hogy a történelem végéhez értünk. Azt hittük, hogy a liberális demokrácia mindenhol győzedelmeskedni fog, azt hittük, hogy elértük a szabadság és a demokrácia korszakát, és hogy ennél nincs tovább. Ez volt az akkori jövőkép, és emiatt minden depolitizálódott. Ha visszatekintünk az akkori Nyugatra, láthatjuk, hogy a legtöbb fontos kérdésben minden párt egyetértett; csak néhány kisebb dologban voltak nézeteltéréseik. Ám manapság az eszmék iránti érdeklődés megújult. Sokan érdeklődnek az ideológiák iránt, mert kiderült, hogy a liberális demokrácia korunkban már nem működik. Kibújt a szög a zsákból, és különösen a fiatalok látják a rendszer gondjait. Nekik kell majd átvészelniük a közelgő nehéz időket, és nekik kell majd helyrehozniuk, amit szüleik elrontottak.
Magyar Jelen: Feltételezem, hogy az önök mozgalma jelenleg a november 22-én tartandó előrehozott választásokra koncentrál. Hogyan halad a Fórum a Demokráciáért (FvD) kampánya? Mik az elvárásaik?
Frederik Jansen: Nagyon stabilan állunk a felmérésekben, tehát nagyon pozitívan állunk hozzá a választáshoz. Sok új szavazó vesz részt az idei választáson, így a többi párt népszerűsége is ingadozik a felmérésekben. Van akitől elpártolnak, a népszerűbbekhez szegődnek, állandó mozgás van. Szóval valójában nagyon jól állunk, és nagyon magabiztosak vagyunk.
Magyar Jelen: Lesz esélyük a következő koalícióba való belépésre?
Frederik Jansen: Mindig van esély, még ha nem is biztos, hogy nagyon nagy. Természetesen nyitottak vagyunk arra, hogy kormányra kerüljünk, ha elég olyan embert választanak meg, akinek hasonló elképzelései vannak. Annyit leszögezhetek, hogy mi biztosan nem fogjuk lényegesen megváltoztatni a nézeteinket. Mindig van lehetőség engedményekre, de a lényegen nem változtatunk. Tehát nem valószínű, hogy koalíciós partnereket fogunk találni, mert a többi hollandiai párt egyetért az országunk tönkretételét eredményező politikával.
Magyar Jelen: Ön azt mondja, hogy a többi párt egyetért Hollandia tönkretételével. Geert Wilders Szabadságpártjára (PVV) is gondol?
Frederik Jansen: Nem, azért ezt nem mondanám. Sok témában egyetértünk egymással, de őket is kirekesztették a fősodratú politikából, akárcsak minket. A kereszténydemokraták például még a választási eredmény ismerete nélkül azt mondják, hogy nem biztosan nem fognak kormányra lépni a PVV-vel vagy az FvD-vel. A liberálisok ezúttal nyitva tartották az ajtót, de tudjuk, hogy mit fognak tenni a választások után. A baloldali pártok természetesen azonnal azt hangoztatják, hogy: „Soha nem fogunk ezekkel együttműködni”.
Szerintem nagy változások elé nézünk a pártpolitika terén, sok embert fog majd meglepni a választási eredmény. Abban biztos vagyok, hogy nagyon instabil lesz a holland belpolitikai élet. Szerintem nagyon hamar újra választásokat fognak kiírni, mert ennek a választásnak az eredménye gyorsan át fogja rendezni a jelenlegi politikai palettát, és nagyon instabillá fogja tenni azt. És remélem, hogy a hollandok akkor végre látni fogják, hogy ezekben az emberekben nem lehet megbízni, ezért az FvD-re fognak szavazni.
Magyar Jelen: Tehát ön azt mondja, hogy Mark Rutte visszavonulása a politikából, vagy legalábbis a holland politikából, instabil körülményeket fog teremteni a választásokon?
Frederik Jansen: Igen, így látom.
Magyar Jelen: Visszatérve Geert Wildersre, néhány hete elég nagy vita volt Wilders és Thierry Baudet között a holland parlamentben. Miért feszültek egymásnak?
Frederik Jansen: Thierry beszédet mondott pártprogramunk 12 pontjáról, melyben kisebb adókat, a bevándorlás és a klímavédelmi intézkedések megállítását, az ellenőrző állam megszüntetését követelte. Aztán miután befejezte a beszédét, Wilders egy klasszikus kartellpolitikai trükköt alkalmazott azáltal, hogy egy teljesen más témát hozott fel, hogy megmutassa a többi pártnak: hajlandó a klubjuk részévé válni azzal, hogy minket támad. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy ha a mainstreamhez akarsz csatlakozni, akkor támadnod kell az FvD-t. Ráadásul valami teljesen lényegtelen dolgot kérdezett az összeesküvés-elméletekről, vagy miről. Ez még csak nem is volt vita tárgya, és nem is szerepelt Thierry beszédében.
Magyar Jelen: Visszatérve a klímapolitikához: Hollandia szélsőséges módon zöldíti a gazdaságát, például az állattartó gazdákat vagy földművelő gazdálkodókat is ki akarja forgatni a birtokukból. Elmagyarázná röviden a magyar közönségnek, hogy miről van szó, és mit hoz ez a hollandok életébe?
Frederik Jansen: A gazdálkodókkal kapcsolatban összetettebb a dolog, mert egyben a földpolitikáról is szó van, hiszen egy kis területű ország vagyunk. A föld pedig nagyon drága. Rengetegen vándorolnak be hozzánk, a házak építéséhez pedig hely kell. Ám a szélerőművek építéséhez is helyre van szükség. Mindez azt eredményezi, hogy Hollandiában nagyon kevés szabad terület található.
Ezért azt tervezik, hogy kivásárolják a gazdákat, hogy megszerezzék a földjeiket és lakóparkokat építsenek a bevándorlóknak.
Magyar Jelen: Szóval arról az összeesküvés-elméletről beszél, miszerint ez az egész „nitrogénpolitika” csak arra jó, hogy elveszik a gazdák földjét, hogy házakat építsenek és bevándorlókat hozzanak be?!
Frederik Jansen: Igen, és ez más pártok politikai kampányainak is része volt. Volt, hogy elmentek egy gazda földjére, és kitettek oda egy táblát, miszerint itt házaknak kellene állniuk. Ez egy nagyon nyílt uszítókampány a gazdák ellen, a házak építése érdekében. Tehát még csak nem is annyira konspiratív, hiszen nyíltan kimondják, hogy mit akarnak. A miniszterelnököt is idézték, aki egy alkalommal arról beszélt, hogy „valahol helyet kell találnunk, hogy házakat építhessünk, tehát csak el kellene távolítanunk azokat a tanyákat”. Ilyeneket mondanak, és éppen a múlt héten mondta a lakásügyi miniszterünk, hogy egymillió új házra van szükségünk. Mégis hová akarják azokat felépíteni?
Magyar Jelen: Másrészt viszont valós probléma, hogyan lehet megfizethető áron házat venni vagy lakást bérelni. Hogyan oldanák ezt meg, a gazdák földjeinek elvétele nélkül, ha önök kormányoznák az országot? Mi lenne az önök alternatívája?
Frederik Jansen: Mindenek előtt a bevándorlást kell megállítanunk. Csak a tavalyi évben 400 ezer embert áramlott be hozzánk! Nekik valahol élniük kell. Mindegyiküknek szüksége van lakásra, házra.
A holland népesség csak a bevándorlás miatt nő.
A termékenységi adatok megtévesztőek, hisz a tősgyökeres holland népesség valójában csökken, mert több a halálozás, mint a születés.
Két évvel ezelőtt 250 ezer bevándorló jött, azt megelőzően pedig nagyjából 200 ezer. Ezek a számok hihetetlenek, ez a folyamat fenntarthatatlan!
Ha nem lenne ennyi bevándorlónk, akkor a hollandok számára is jutna hely.
Magyar Jelen: Ez a folyamat vezetett egy másik populista párt gyors előretöréséhez, ha szabad így fogalmaznom: a Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB) megalakulásához. Mi a véleménye róluk? A legutóbbi, márciusi helyhatósági választásokat megnyerték, de úgy tűnik, hogy máris borzasztóan sokat csökkent a népszerűségük a közvélemény-kutatásokban. El tudná képzelni, hogy végül is együttműködnek velük?
Frederik Jansen: Ők lényegében Kereszténydemokrata Párt 2.0-ás változata, más névvel. A kereszténydemokraták régóta zuhanórepülésben voltak, mert nem volt már vonzó mondanivalójuk. A pártelitjük borzasztóan korrupttá vált, és nagyon furcsa belső választásokat tartottak, amelyeken részt vett az a Pieter Omtzigt is, aki most saját pártot alapított. Eredetileg ő akart a pártelnökük lenni, de az elnökség ellenezte ezt, helyette másvalakit választottak vezetőnek. Mindenféle belső gondjaik akadtak, amelyek a gyors hanyatlásukat okozták. Ebből lett két új párt, ami tulajdonképpen ugyanaz a párt, tehát mint mondtam, a BBB a Kereszténydemokrata Párt ráncfelvarrt változata. Hogy miért mondom ezt? Hát azért, mert pontosan ugyanazokban a dolgokban hisznek. Végső soron támogatni fogják a gazdák kivásárlását és úgy vélik, hogy Hollandiában valóban nitrogénprobléma van, ezért olyan politikára van szükség, amely csökkenti a nitrogénkibocsátást. És ha mindez önkéntes alapon történik, akkor támogatják a gazdák kivásárlását, ami – mint tudjuk – mindig önkéntes programként indul, majd kötelezővé válik. Tehát végső soron ők is csak a fősodort képviselik, és ennek megfelelően minden mainstream ügyet megszavaznak. Nincs kifogásuk a migráció ellen sem, és az Európai Unió politikája is megfelel nekik, valamint támogatják a klímapolitikai intézkedéseket. Sok embert vettek fel a PVV-ből a pártjukba, ahogyan a JA21-ből is. Szóval ez furcsa egyveleg. De ami a parlamenti szavazásokat illeti, ők például a kiskorúak transzneművé válásának megállítására irányuló indítványunk ellen szavaztak.
Hollandiában a kiskorúak hormonblokkolókat vásárolhatnak, hogy „át tudjanak térni” – ez most divatos szó – a másik nemre. Az is legális, hogy a lányok amputálják a melleiket, ami színtiszta őrültség.
Mi benyújtottunk egy indítványt, hogy tiltsuk meg ezt az őrületet és foglaljuk törvénybe azt, hogy a kiskorúak nem tehetnek ilyen dolgokat. Ha felnőtt vagy, valószínű még mindig nem jó ötlet, de legalább felnőttként döntesz. De a BBB az indítványunk ellen szavazott! Tehát minden témában egyetértenek a fősodratúakkal.
Magyar Jelen: Az Önök pártjának nagyon egyedi története van, mert rendkívül gyorsan a magasba törtek a választási eredményekben. Mindössze két év leforgása alatt az első helyen találták magukat, a 2019. márciusi önkormányzati és szenátusi választásokon 15%-ot értek el, pedig ekkor még rendkívül fiatal és szervezetlen volt a pártjuk. Aztán, mivel nagyon határozottan ellenezték a COVID-ot és a Nagy Újraindítás intézkedéseit, teljesen kiszorultak a mainstreamből. Mostanra 5% körülire estek vissza. Ugyanakkor a párttagságuk valósággal felrobbant: több mint 60 ezer aktív taguk van, ami soknak számít egy 16-17 millió lakosú országban. Tehát ha visszatekint az elmúlt öt évre, mi jobb: 15%-on állni a közvéleménykutatásokban, vagy 60 ezer fős aktív közösséggel rendelkezni?
Frederik Jansen: Ha lehet, mindkettő! [nevet] De ha választanunk kell, akkor igaza van abban, amit mondott: amikor nagyon megerősödtünk, nem voltunk felkészülve rá. Álmainkban sem terveztünk ekkorára nőni, ezért nem voltak megfelelő embereink. Ha van 15 képviselői helyed, amiből 13-at olyan ember foglal el, aki a fősodorhoz akar tartozni, akkor nagy bajban vagy. Tehát sokkal jobb, ha kevesebb helyünk van, ám cserébe rengeteg tagunk. Ha van egy keménymagod, amely olyan emberekből áll, akik nem fognak egymással harcolni, akik ugyanabban hisznek, akiknek ugyanaz a küldetésük, akkor onnan kezdve már tudsz növekedni. És ha úgy szerzel több helyet, hogy azt megfelelő emberekkel tudd feltölteni, akkor máris sikeresebb lehetsz. Az előző típusba tartozók mindig azt mondják: „Árnyaltabbnak kellene lenned, és meg kellene találnod a középutat, és bla-bla-bla.”
De aztán amikor középre mész, akkor csak feltöltöd a pártodat mérsékeltekkel, akik aztán végül átveszik a hatalmat, és a végén kiszorítanak a saját pártodból. Ez történt velünk 2019-ben.
Ezt a fajta magatartást sosem értettem. Az ilyen embereket végső soron csak a hatalom érdekli. De ha hatalmat akarnak anélkül, hogy általa bármit is meg akarnának változtatni, akkor miért is csináljuk ezt az egészet, minek küzdünk? Ha fel kell adnod mindent, amiben hiszel, hogy hatalomra kerülj, akkor mit fogsz csinálni, amikor odakerülsz?
Magyar Jelen: Ebben az esetben az a kérdés is felmerül, hogy ha ilyen emberek kerülnek hatalomba, akkor valóban ők irányítanak? Hisz akkor még valódi hatalmuk sincs, csak papíron vannak hatalmon.
Frederik Jansen: Pontosan. Ugyanez történt a Szabaddemokrata Néppárttal (VVD – a jelenlegi kormánypárt – a szerk.) is. Voltak dolgok, amikért kiálltak. Például amikor Mark Rutte elkezdett politizálni, kampányt indított a szélturbinák ellen. Az Európai Uniós hozzájárulások csökkentését célzó kampánnyal kezdte a működését, és kampányt indított a bevándorlás ellen is. És 13 évnyi kormányzása alatt a pártja ennek pont az ellenkezőjét valósította meg, és mindezt csak azért, hogy hatalmon maradhasson. Tehát mit ért el? Semmit. És ennek ilyen formán semmi értelme nincs. Tehát, hogy válaszoljak a kérdésére, igen, én most inkább viszonylag kicsi lennék, és inkább egy nagyon nagy tagsággal rendelkező pártot szeretnék látni, hogy a párt által társadalmi munkát is végezhessünk, mert
végső soron a valódi változás a társadalomból jön, nem pedig a politikából.
Magyar Jelen: Tehát ön máris valamiféle posztdemokratikus társadalomban gondolkodik, vagy inkább máris alkalmazkodni próbál hozzá.
Frederik Jansen: Nem, szerintem demokratikus lesz, ami a formáját illeti. Lesznek választások és hasonlók.
Magyar Jelen: Ezt értem én posztdemokratikus alatt.
Frederik Jansen: Igen, értem a célzást.
A valódi demokrácia rohamosan hanyatlik.
Az emberek akarata nem talál visszhangra a politikai intézményekben. Természetesen van parlament, amely még mindig képviseli – ha nem is a népet – legalábbis a választási eredményt. De vannak a különféle bürokratikus intézmények, a média és így tovább, és ezeket a dolgokat nem demokratikusan választják meg. Az egész nagyon baloldali logikájú. Tehát ez így fog folytatódni,
és a szavazás rövid távon nem fog ezen változtatni. Nekünk az a feladatunk, hogy hangosak legyünk, és jelen legyünk mindenhol.
Meg kell mutatnunk az embereknek, hogy nincsenek egyedül, mert sokan érzik magukat egyedül. Azt gondolják, hogy „mindenki pride zászlót lobogtat, és ez nekem nem tetszik, de biztos én vagyok az őrült, mert mindenki ezt csinálja”. De ez nem így van!
Azok az emberek, akik ezt teszik, nagyon hangosak, mindenütt jelen vannak, és nagyon láthatóak, mert a média felerősíti a hangjukat. Ezért úgy gondolom, hogy a politika nagyon fontos eszköz számunkra ahhoz, hogy megmutassuk az embereknek: nincsenek egyedül és sokan vannak, akik egyetértenek velük, és hogy minden ami történik, az valójában nem normális, ők, a csendes többség az igazán normális emberek.
Magyar Jelen: Meséljen nekünk arról a telefonos alkalmazásukról, amely összeköti a párttagjaikat – bár szerintem az FvD több, mint egy sima párt; inkább egy közösségnek mondanám. Talán az alkalmazásuk elgondolása Hollandián kívül is inspiráló lehet. Hogyan tudnak az önök emberei együttműködni a hétköznapokban?
Frederik Jansen: Igen, ez egy jó kérdés. Az alkalmazásunk neve Forum App, és ez egy társadalmi-gazdasági alkalmazás. Jelenleg 2000 vállalkozó szerepel benne, akik mind párttagok, így ha bármire szükséged van, amit kínálnak, csak meg kell keresned az alkalmazásunkban a belső keresési funkcióban.
Van egy térképünk, melyen meg van jelölve, hogy ki hol, melyik régióban elérhető. Bármit megtalálhatsz, például vízvezeték-szerelőt és egyéb szolgáltatásokat, termékeket. Az alkalmazásban szinte minden megtalálható, ami csak eszedbe jut. Tehát vásárolhatunk egymástól és nyújthatunk egymásnak szolgáltatásokat és termékeket.
Jómagam is használom. Amikor a fürdőszobámat felújítottuk, csak rákerestem a „fürdőszoba” szóra, és találtam valakit, aki nagyszerű munkát végzett. És így segítünk is egymásnak. Szerintem ez egy sokkal fenntarthatóbb modell, mert végső soron a gazdaság a társadalmi élet alapja. Az emberek közötti gazdasági interakciók fontosak a társadalom számára, és sokkal tartósabbak, mint a politikai népszerűség. A népszerűség jön és megy. Ahogy az előbb a BBB-ről mondtam: felfuvódtak, mint egy lufi, majd kipukkadtak. Így megy ez.
A szavazók nem hűségesek. De az emberek hűségesek egymáshoz, ha ismerik egymást, és mi össze akarjuk kapcsolni az embereket, hogy újra helyreálljon köztük a bizalom,
helyre szeretnénk állítani azt, ami normális volt az országunkban, és ami egyre inkább eltűnik a wokeizmus, a bevándorlás és a hasonló dolgok miatt. Tehát igen, úgy gondoljuk, hogy ez egy nagyon fontos modell.
Magyar Jelen: Utolsó kérdés: Thierry Baudet néhány napja Miamiban járt. Ön a FvD részéről részt vett augusztus végén a budapesti konferenciánkon is. Az utolsó pillanatban kellett választania – ez egy titok, amit megosztunk olvasóinkkal –, hogy Brazíliába, Németországba vagy Budapestre megy ezen a hétvégén, mert rengeteg meghívást kapott partneri találkozókra. Végül mi késztette arra, hogy ismét Budapestre jöjjön? Mi volt a motivációja, hogy Budapestet választotta, mondjuk Dél-Amerika helyett?
Frederik Jansen: Budapest a világ egyik legszebb városa. Benne van a top hármas listámban. Szóval ez talán az egyik legfontosabb ok. De azt is gondolom, hogy Budapest nagyon érdekes központja az európai gondolkodásnak és az európai kultúra újjáélesztéséért küzdő kísérletének. Talán ez a kedvenc városom Európában.
Magyar Jelen: Még Amszterdammal szemben is?
Frederik Jansen: Hát, szeretek Amszterdamban élni, de az utóbbi évtizedben nagyon lepukkant. Ha nem így lenne, akkor nyilván a kedvenc városom lenne. Szeretem Amszterdamot. Szeretem Hollandiát, ezért nem mennék el onnan sohasem, hisz nagyon szeretek a hazámban élni. De Budapesten otthon érzem magam, mert biztonságos, szép, és ráadásul minden normális. Azt szeretném, ha a hazámban is így lenne, mert ez nem olyan régen még így volt. Jó érezni, hogy még mindig van egy hely, ahol ez a helyzet. De
a politikát tekintve, úgy gondolom, hogy Budapest és általában Magyarország egy olyan hely, ahol még mindig megbecsülik az európai kultúrát.
Ez abból is kitűnik, hogy sok olyan embert vonz, akik hasonlóan gondolkodnak.
Tehát Budapest gondolat-csomóponttá vált. Szerintem nagyon fontos szellemi központ, és a jövőben is az marad.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!