A liberális körökben előszeretettel hangoztatott politikai korrektség nélkül, akár a szomszédos országokkal is vállalja a konfliktust Fülöp Erik, a Mi Hazánk politikusa, aki mindent megtesz környezetünk, és az állatok védelméért. A párt zöld kabinetjének vezetője arról beszélt portálunknak, milyen egy nemzeti radikális zöld program, és miként lehet országgyűlési képviselőként a T. Ház falain belül és kívül egyaránt harcolni az állatkínzók és a környezetünket károsítók ellen.
– Az Országgyűlésben állatvédelmi és környezetvédelmi szakpolitikusként szólal fel. Miért pont ezt a területet választotta?
Ez még a gyermekkoromra nyúlik vissza. Édesapám szenvedélyes horgász, amikor kicsi voltam, mindig magával vitt a Tisza-partra pecázni. A vizek, a halak szeretetét, és így az egész állatvédelmet vele együtt ismerhettem meg. A környezetvédelem pedig egyértelműen nagypapámhoz fűződik, akivel iskoláskoromban minden délután együtt sétáltam a Tiszavasvári melletti erdőben. Tulajdonképpen az egész gyermekkoromat állatok között töltöttem, hiszen mindig volt kutyánk, macskánk, akik családtagnak számítottak. Abban nőttem fel, hogy tisztelni és szeretni kell az állatokat.
– Általában az emberek fejében a politikai életben a környezetvédelem összekapcsolódik a liberális pártokkal. Ön miben képvisel mást? Milyen a nemzeti radikális, zöld program?
A legfontosabb különbség a hozzáállásban van. A liberálisok szerint a környezetvédelem trendi, számomra viszont elhivatottságot jelent. A balliberális pártok politikai haszonszerzést, szavazatszerzést látnak benne, én valódi változást szeretnék. Ők belpesti irodákból osztják az észt, valódi tartalom, szándék, komolyság nélkül. Én ott vagyok a terepen, és csatlakozom a komoly akciókhoz is az állatok, és a környezet védelmében. A Mi Hazánk azért tekint másképp minderre, mert szerintünk a hazaszeretet elválaszthatatlan a környezetünk szeretetétől.
– És mitől radikális?
A balliberálisok hímestojásként bánnak az Európai Unióval, de más, unión kívüli szomszédos ország környezetszennyezési ügyébe sem állnak bele. Mi egyértelműen felhívjuk ezekre is a figyelmet. Példaként említhetném az ukrajnai vízszennyezést, ami lassan másfél évtizede tart és egyetlen kormány sem tett érdemi lépést a további szennyezés megakadályozására. Ez több mint felháborító. De nem egyszer szólaltam fel a külföldről jövő mikro-műanyagok káros hatása miatt, vagy a ciánszennyezéssel kapcsolatban. Mi úgy gondoljuk, hogy Magyarországot, annak páratlan természeti kincsét kell megvédenünk, és szükség esetén fel kell vállalnunk a konfliktust a szomszédos országokkal is.
Említette, hogy ott van a terepen is. Egy ilyen akciónak, vagy éppen egy parlamenti felszólalásnak van eredménye?
Egyértelműen igen. Minél többen és minél hangosabban hívjuk fel a figyelmet ezekre a problémákra, annál sikeresebbek lehetünk. Tavaly, miután szót emeltünk a Kiskörei Vízlépcsőnél halmozódó hatalmas mennyiségű, főként ukrán hulladék miatt, érdekes módon, ha nehezen is, de fel tudták számolni az illetékesek. Ezt kell képviselnünk, és nyomás alatt kell tartanunk a Fideszt is, mind a nyilvános fórumokon, mind pedig a terepen és a parlamentben, hogy foglalkozzon ezekkel a környezetvédelmi problémákkal és oldja is meg azokat.
– Melyek a párt legfontosabb programpontjai?
Nagyon komplex programot alkotunk a Zöld Hazánkos vezetőtársammal, dr. Csereklye-Klapwijk Krisztinával. Ő egy rendkívül nagy tudású környezetvédelmi szakember, így ezt a területet elsősorban ő képviseli. Egyértelmű célunk, hogy feltárjuk a különböző környezetszennyezéseket és megakadályozzuk a további természetkárosításokat, de fel akarjuk számolni az illegális szemétlerakókat is. Én pedig elsősorban az állatvédelemmel foglalkozom. Konkrét és határozott elképzeléseim vannak, hiszen az látható, hogy a jelenlegi állatvédelmi szabályozások semmire sem elegendők. Ki kell mondani: ma Magyarországon az állatkínzásoknak nincs törvényi visszatartó erejük. Ezért letöltendő börtönbüntetést követelek az állatkínzóknak, de szorgalmazom az állatrendőrség felállítását, az átfogó, államilag támogatott ivartalanítási akciókat. Felül kell vizsgálni a cirkuszok működését és fel kell venni a kesztyűt a szaporítók ellen is.
– Úgy tűnik, hogy a követelések értő fülekre találnak, hiszen a legutóbbi parlamenti felszólalását 50 ezren nézték meg a Facebook-oldalán.
Igen, én is azt veszem észre, hogy óriási igény van mind az állat-, mind a környezetvédelemre. A magyar emberek többsége jó gondolkodású, állatszerető ember, akiket megbotránkoztatnak azok a felvételek, melyek állatkínzásokat, bántalmazásokat mutatnak be. Ennek a társadalmi közegnek az ingerküszöbét átütötte az a sok szörnyűség, amivel hétről hétre találkozunk. Számomra nagy öröm, hogy egyre többen állnak mellém és az állatok mellé például az állatrendőrség felállításának követelésekor. Ez a tendencia ugyanúgy megfigyelhető az illegális hulladéklerakók felszámolásának esetében is. Egyértelmű, hogy egy pozitív folyamat elindult Magyarországon, a hullámokat pedig meg kell lovagolni, hogy elmossa a jelenlegi rendszert.
– Milyen lehetőségük van még arra, hogy eredményeket érjenek el?
Meggyőződésem, hogy a terepmunkán nagyon sok múlik. Oda kell mennünk, ahol az állatok, illetve a környezet elleni bűncselekmények megtörténnek. Pest megyében egy óvodától nem messze egy illegális hulladék-lerakóra hívták fel a figyelmünket, ahol azbeszt tartalmú szemét is volt. Kimentünk a helyszínre, és bűncselekmény miatt feljelentést tettünk, az ügyben pedig azóta büntetőeljárás is indult. Érdekes módon, ezután – egyik napról a másikra – eltüntették a szemetet. Máshol a rossz körülmények között tartott kutyák miatt kellett kihívnunk a hatóságokat. Hiszem, hogy akkor lehet sikereket elérni, ha tényleg szívügyként kezeljük az állatok és a környezetünk védelmét.
– Milyen szervezetekkel működik együtt?
Szerencsére egyre több alapítvánnyal, szervezettel tudunk együtt dolgozni. A velük folytatott tapasztalatcserék és egyeztetések nagyon hasznosak, és törekszem is arra, hogy minél többekkel ápoljak jó viszonyt. Jelenleg több mint 300 bejegyzett állatvédő szervezet van Magyarországon. Szeretném a parlamenti ciklus végéig mindegyikükkel felvenni a kapcsolatot és eredményes közös munkát kialakítani velük.
– Az állatvédelem felülírhatja a politikai csatározásokat?
Mindig azt mondom, hogy az állat-, és környezetvédelem kérdésének a pártok felett kell állnia. Ugyanakkor volt már olyan szervezet, amely egyértelműen a nemzeti radikális gondolkodásom miatt nem akart velem együttműködni. Más szervezetek demonstrációján viszont fel is szólalhattam, amit örömmel vállalatam.
– Mi lesz a következő akció?
Az egyelőre nem árulom el, azt viszont megsúgom Önnek, hogy az állatkínzóknak, a szaporítóknak és a környezetszennyezőknek érdemes lesz gyakrabban a hátuk mögé nézniük, mert sosem tudhatják, hol fogok legközelebb megjelenni. Lehet, hogy egy cirkusz hátsó bejáratánál, de az is lehet, hogy egy illegális szaporítótól vásárolok majd az interneten egy kiskutyát.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!