Egyre valószínűbb, hogy 2021-től egy sor szolgáltatást nem vehetünk majd igénybe a koronavírus elleni beoltottságunkat igazoló valamilyen jel (pl. hivatalos igazolvány vagy QR-kód) megléte nélkül. Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón beszélt arról, hogy „az oltási könyv fontos okirat lesz majd a tömeges oltást követő hónapokban” – vette észre a portfolio.hu.
Gulyás: egészen biztosan lesznek ilyen szabályok
Lehetségesnek tartja-e a kormány, hogy lesz olyan szabályozás, amely különbséget tesz az emberek között aszerint, beoltatták-e magukat a koronavírus elleni vakcinával vagy sem? Lesz-e például vakcinaútlevél, vagy mondjuk egy mozi, színház, fesztiválszervező kikötheti-e, hogy a rendezvényt csak beoltott ember látogathatja? Esetleg a korlátozó szabályok alól mentesülhetnek-e a beoltottak? – hangzott el a sajtókérdés a mai Kormányinfón.
Gulyás Gergely szerint
egészen biztosan lesznek ilyen szabályok, nemcsak Magyarországon, hanem Európában mindenütt, tehát az oltási könyv az útlevél vagy a személyi igazolvány mellett szerintem egy fontos okirat lesz majd a tömeges oltást követő hónapokban. Majdnem biztos, hogy légitársaságok is fognak ilyen szabályokat előírni, Magyarországon és külföldön egyaránt lehetnek ilyen szabályok.
Ha valóban minél több embert szeretnének beolttatni, akkor a kormánypropagandának igencsak bele kell húznia, ugyanis jelenleg a magyarok alig 15-36 százaléka fogadná el a vakcinát.
Nemzetközi példák
Britanniában a tervek szerint QR-kódot kapnának azok, akik beoltatták magukat. E nélkül a kód nélkül az ember nem mehet se meccsre, se színházba. A kormány szerint erre azért van szükség, mert a “nagy létszámú események jelentős kockázatot hordoznak magukban”.
Noha Matt Hancock egészségügyi miniszter nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy végül kötelezővé teszik az oltást, ám szerinte van ennek egy jobb módja is:
el kell érni, hogy az emberek egyszerűen meg akarják kapni a vakcinát.
Azóta egyébként Nadhim Zahawi, Nagy-Britannia oltatásért felelős minisztere is nyilatkozott:
Szerintem valószínűleg sor kerül majd arra, hogy az éttermek, a bárok és a mozik, illetve más létesítmények, például sportközpontok is használni fogják ezt a rendszert, ahogy az appot is használták.
Amerikában a Ticketmaster tervezi, hogy a koncertek előtt ellenőrzi majd, a résztvevők rendelkeznek-e a koronavírus elleni oltással. Ehhez szintén mobiltelefonos megoldást vezetnének be, ugyanakkor az oltásigazolás mellett a 24-72 órán belül elvégzett, negatív eredményű koronavírus-tesztet is elfogadnák. Még.
Hollandia, miután a vakcina széleskörben elterjedt, egyszerűen megkülönböztetné a beoltottakat azoktól, akik nem éltek az oltás lehetőségével. Erről Berend Schans, a Holland Koncerthelyszínek és Fesztiválok Szövetségének igazgatója beszélt, hozzátéve:
lehetőséget lát arra, hogy visszautasítsák az oltással nem rendelkező emberek belépését a fesztiválokra, és ezt javasolja is a szövetségük.
Az amszterdami RAI és a rotterdami Ahoy konferenciaközpont is negatív tesztet vagy oltásigazolást kérne a résztvevőktől.
Repüléshez útlevél és oltási könyv
Ausztrália nemzeti légitársasága, csak azokat a külföldieket engedi fel gépei fedélzetére, akik bizonyítani tudják, hogy megkapták a koronavírus elleni vakcinát – számoltunk be róla a CNN tudósítása alapján. A légitársaságnál reméli, orwelli példájuk precedensértékű lesz.
A brit konzervatív képviselő, Tom Tugendhat már arról ábrándozott, hogy
akik visszautasítják majd az oltást, egy napon azzal szembesülhetnek, hogy kizárják őket a munkahelyükről, és nem léphetnek például be az irodába.
Szerinte számos társadalmi színtéren csak oltásigazolással lehet majd szolgáltatásokat igénybe venni.
Fotó: Facebook
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!