Elhallgattatná az „régi hangokat” a Nelson Piquet „rasszista” megjegyzésének céltáblájává vált Lewis Hamilton, és úgy érzi, a sablonos nyilatkozatok után eljött a cselekvés ideje.
A versenypályán nyújtott eddigi teljesítményével csak mellékszereplője volt az idei bajnokságnak Lewis Hamilton, a Brit Nagydíjat felvezető napoknak mégis a főszereplőjévé vált – egy versenyzéssel nem kapcsolatos botrány kapcsán. Bár a brazilok háromszoros világbajnoka, Nelson Piquet tavaly novemberben adta azt az interjút, melyben a „rasszistának” számító (bár Piquet ezt tagadja) „néger” megnevezéssel illette a hétszeres bajnokot, megjegyzése csak most, közvetlenül a silverstone-i hétvége előtt váltott ki általános népharagot, melynek részeként az F1, az FIA, több csapat és sok versenyző is elhatárolódott a korábbi versenyzőtől – összegezte az M4 Sport.
Piquet-t a hírek szerint az F1 határozatlan időre kitiltotta a paddockból, a silverstone-i pályát működtető Brit Autóversenyzők Klubja, a BRDC pedig csütörtökön bejelentette, azonnali hatállyal felfüggeszti, a következő ülésén pedig végleg meg is fosztja Piquet-t a tiszteletbeli tagságától. Mindezt azért, mert négernek nevezte a néger Forma-1-es pilótát. Ergo az eltörlés kultúrája már most kíméletlenül lecsap mindenkire, aki mást merészel gondolni a világról, mint a liberális elit. Van, akiknek ez mégsem elég.
Hamiltonnak meg kellett szólalnia
Az eset kapcsán természetesen Lewis Hamiltonnak is meg kellett szólalnia. Mint mondta:
Mindenekelőtt nagyon hálás vagyok mindenkinek, hogy támogattak a sportágon belül! Két éve annak, hogy mindannyian letérdeltünk az első versenyen Ausztriában, és még mindig szembe kell néznünk a kihívásokkal. Bőven kijutott nekem a rasszizmusból, a kritikából és a negativitásból, már régóta. Ez tehát nem feltétlenül újdonság számomra.
Hozzátette:
Itt inkább a teljes kép a lényeg. Miért adunk még szót ezeknek az öreg hangoknak? Nem is képviselik a sportágunkat és azt, ahol tartunk. Terjeszkedni próbálunk, az Egyesült Államokban, Dél-Afrikában. A jövőbe tekintünk, és szeretnénk a fiataloknak teret adni, akik sokkal inkább képviselnek minket. Nem egyetlen személy számít, és nem az, hogy milyen szót használt, hanem a nagyobb kép.
A FIA és az F1 közleményeit sablonos PR-szövegeknek nevezte, és ez szerinte „már kevés”.
Ezek csak gyors reakciók a világ nagyvállalataitól. Ez nem elég. El kell kezdenünk cselekedni. Nem szabad teret adnunk ezeknek az embereknek, ezeknek a régi hangoknak. Akár tudatos, akár nem, nem hiszik, hogy a hozzám hasonló embereknek helyük van a motorsportban
– fejtegette. Szerinte:
Nagyobb szükségünk van mindenki összefogására, mint valaha. És az olyan megszólalások, mint Piquet-é, nem segítenek. Nincsenek is már a sportban, már évtizedek óta nem számítanak. Én viszont még itt vagyok, erős vagyok, és a sokszínűségért küzdök.
El kell hallgattatni őket
A „progresszív” Hamilton többször „idejét múltnak” nevezte Piquet, és a szemléletmódját, valamint többször hangsúlyozta:
a helytelen szemléletmódot vallókat el kell hallgattatni.
Az a kérdés, miért adunk nekik teret. Nem haladnak a korral, nem akarnak változtatni. A mai világ mikroagressziója nem egészséges
– jelentette ki.
A múlt héten a Red Bull szintén egy „rasszista” szó miatt rúgta ki Jüri Vips-et, amit a néger pilóta nem tudott üdvözölni, mert ebben is csak a „rasszizmus valóságát” vélte felfedezni. Mint fogalmazott:
Amit a mai világban látunk, az diszkrimináció. Nyilvánvalóan még mindig körülvesz minket. De én próbálok felülemelkedni ezen.
Szigorúbb cenzúrát a közösségi médiában
Hamilton a közösségi média felelősségét is firtatta. Szerinte a cenzorok „nem tesznek eleget” a más véleményen lévők elhallgattatása érdekében, és hatékonyabban kéne fellépniük a „diszkrimináció ellen”. Ismételten leszögezte, „el kell hallgattatni a kártékony hangokat”.
Az „elhallgattatandó személyek” közé sorolta Piquet mellett a brazil korábbi csapatfőnökét, Bernie Ecclestone-t is, aki csütörtök reggel egy brit tévéműsorban egyrészről védelmébe vette az exversenyzőt és kijelentette, Hamiltonnak meg kéne elégednie a bocsánatkéréssel; másfelől azzal keltett felháborodást, hogy közölte, ő továbbra is a golyó útjába állna, ha valaki le akarná lőni Vlagyimir Putyin orosz elnököt, mert tiszteli azért, hogy kiáll a meggyőződése mellett.
Hamilton erre a nyilatkozatra is reagált:
Mi a cél? Nincs szükségünk többé ezekre a hangokra. Sem olyanokéra, akik hisznek a háborúban és milliók meggyilkolásában. El sem tudom ezt hinni! Semmi pozitívummal nem tudnak már hozzájárulni ahhoz, ahová mi jutni szeretnénk.
Hatékonyabb fellépést követel a nagyvállalatoktól
A Mercedes pilótája szerint ők költenek a legtöbbet a „sokszínűségre”, és ők támogatják leginkább az „igaz ügyet”. Ezzel egyébként a saját magáról elnevezett Hamilton-bizottságra, valamint a Mission 44-re és az Ignite projectre utalt.
„Szép dolog felállni a rajtrácsra vagy beszélni az elfogadásról, de ezek csak üres szavak, ha nem követi őket tett. Ez egy erősödő üzletág. A csapatok több pénzt keresnek, mint korábban, és ez így fog folytatódni. Nem tudom, hogy a többiek mennyi pénzt költenek a sokszínűség és befogadás területére, de gyanítom, hogy nem annyit, mint mi fordítottunk rá, illetve amennyit mi tervezünk fordítani rá” – fogalmazott Hamilton. Hozzátette, csapatával máris folyósítják az első 500 ezer fontnyi támogatást az „alulreprezentált diákok” képzésére, akiket szeretnének a motorsportba segíteni a mérnöki szakterületen.
A statiszták is felmondták a kötelezőt
George Russelltől Charles Leclerc-en és Max Verstappenen át Mick Schumacherig és Fernando Alonsóig sokan elítélték a „rasszista” megjegyzést tevőket, Sebastian Vettel pedig szintén cselekvésre szólított fel, rámutatva, Hamilton számára ez nem egy egyszerű támadás, ő gyerekkora óta ebben él.
„Ez nem csak az elmúlt napokról szól. Lewis a családjával egész életében ezen ment keresztül. A bántalmazás minden formája helytelen, és szép volt látni, hogy ilyen sokan és ilyen gyorsan megmozdult az F1-es közösség, hogy kiálljon Lewis mellett” – mondta szinte könnyeivel küszködve az Aston Martin versenyzője.
Véleménye szerint „nincs már helye az efféle megnyilvánulásoknak, pedig még sok van belőlük”. Úgy látja, már jóval előrébb tartanak, mint évekkel ezelőtt, de „még mindig vannak emberek, akik elfogadhatatlan dolgokat mondanak, vagy elfogadhatatlan nyelvezettel beszélnek és helytelen dolgokat mondanak”.
„Fontos, hogy továbbra is beszéljünk erről, mert ez még nem tűnt el, és nem is fog eltűnni egyik napról a másikra. Jó lenne, de ez nagyobb ügy, és az F1-nek ilyen szempontból felelőssége van e problémák megoldásában, és szerintem erre törekszik is” – tette hozzá a szebb sorsra érdemes Németország szültte, kiemeleve, az F1 2020-ban elindított „We Race As One” kampánya kijelölte a követendő irányt, amit tartaniuk kell.
Fotó: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!