loading

Karbonadó: az energetikai Euro-Gulag előre megy

2022. dec. 23. 17:05
4 perces olvasmány
Karbonadó: az energetikai Euro-Gulag előre megy

2022 decemberében az Európai Unió több fontos intézkedést fogadott el a szén-dioxid-adóval kapcsolatban. A szén-dioxid-adó alapelve az, hogy megadóztatják azokat a tevékenységeket, amelyek hozzájárulnak a CO2 kibocsátásához, ami ma már szerintük a globális felmelegedés fő okozója. Ezért ezeket az intézkedéseket az éghajlatváltozás ürügyén hozzák meg. Nyilvánvalóan rontani fogják az energiaköltségek amúgy is tragikus helyzetét Európában. A magyar sajtó eddig nagyon kevésszer számolt be erről a témáról. Nicolas de Lamberterie írása.

A legfontosabb döntés a "határ-szén-adó", azaz a szén-dioxid-vám. Az (elméleti) elképzelés az, hogy megkérik a termékeiket az Európai Unióba exportáló külföldi termelőket, hogy maguktól jelezzék a rájuk alkalmazandó szén-dioxid-adó mértékét. Végül, mivel Európa nem termel sokat a területén, ez csak növeli az inflációt, így teszi még kevésbé vonzóvá az európai piacot a termelők számára.

A többi elemet december 18-án, vasárnap fogadták el (ezeket az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek még érvényesítenie kell). A döntések között:

2027-től minden olyan háztartásra, amely gázzal fűt, további szénadót kell fizetni

A TVLibertés francia televízió ">interjút készített Philippe Murer közgazdásszal az egész EU-ra kiterjedő szén-dioxid-adózás új fejleményeiről, aki szerint a terv rendkívül veszélyes (Philippe Murer szuverén közgazdász, aki támogatja Franciaország kilépését az euróövezetből és az Európai Unióból; Murer parlamenti asszisztens volt Marine Le Pen mellett 2017-ig, majd elhatárolódott Le Pentől, amikor megváltoztatta politikai programját, és végleg feladta az Európai Unióból való kilépést).

A TVLibertés azt kérdezte Murertől: mi a 2022 decemberében elfogadott szén-dioxid-kibocsátási terv projektje?

Philippe Murer a következő választ adta: az európai szén-dioxid-terv általános gondolata a szén árának emelése, és ezáltal a fosszilis tüzelőanyagok árának jelentős emelése azért, hogy a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztása Európában drasztikusan csökkenjen. Az Európai Unió célja, hogy 2030-ra felére csökkentse a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását 1990-hez képest, és 2050-re nulla fosszilis tüzelőanyag-felhasználást érjen el. Eddig az energiaintenzív európai iparágak, azaz a vas-, acélipar, a műtrágya, a finomítók és a villamos energia szén-dioxid-adót fizettek, amely folyamatosan emelkedett. Ám az acél, vas, műtrágya és hasonló termékek importja olcsóbb volt, mert nem fizették a szénadót. A reform célja, hogy az importra is szénadót fizessenek: ezt hívják határ-szén-adónak.


Philippe Murer. Forrás: TVLibertés



TVLibertés: működhet-e ez a projekt az európai országok gazdaságának lerombolása nélkül? Hogyan maradhatunk versenyképesek egy ilyen rendszerben?

Philippe Murer: ez a projekt számomra veszélyesnek és rosszul megtervezettnek tűnik. Mindenekelőtt a kínai gyártók maguk jelentik be az importjukban lévő szén-dioxid kibocsátásukat, és
az Európai Unió természetesen nem mehet Kínába, hogy ellenőrizze, igazak-e vagy hamisak ezek az adatok.

Másrészt: a késztermékeket, például autókat gyártó európai gyárak árait érinteni fogja a szén-dioxid-adó. Ezért nem lesznek versenyképesek a kínai gyárakkal, amelyek nem fizetnek szén-dioxid-adót a késztermékek után.

Úgy tűnik, hogy ez az európai szén-dioxid-piac az európai villamosenergia-piachoz hasonló kudarchoz vezet, amely tönkreteszi iparágainkat és általában véve vállalkozásainkat. Úgy gondolom, hogy az "ugyanazok az okok, ugyanazok a következmények" kifejezés sajnos érvényes lesz.

A gazdaság "átalakított energia". Ha Európa megemeli az energiaárakat, az európaiak kevesebb energiát fogyasztanak, ez a kockázat pedig egyszerűen lerombolja gazdaságainkat.

Azt kellett volna tennünk, amit Franciaország tett a Messmer-tervvel az atomenergiáról 1974-ben [Pierre Messmer volt Franciaország miniszterelnöke 1972 és 1974 között], azaz
tömegesen növelni a CO2-mentes energiatermelést, az atomenergiát alacsony áron, majd rákényszeríteni az embereket, hogy váltsanak erre a zöld és olcsó energiára.

Az Európai Unió ennek az ellenkezőjét teszi: először az energiaárakat emeli abban a reményben, hogy az emberek és a cégek befektetnek a zöld energiára való átállásba.

TVLibertés: ha megnézzük a világ szén-dioxid-kibocsátásának térképét, láthatjuk, hogy az Európai Unió messze elmarad Kínától és az Egyesült Államoktól. Tehát, mi értelme van ilyen nyomást gyakorolni az EU-ra, amely nem a kibocsátás 10%-át adja?

Philippe Murer: Európa CO2-kibocsátása a globális CO2-kibocsátásnak csak 10%-át teszi ki. Ráadásul Európa már tett erőfeszítéseket, és 2000 óta 1 milliárd tonnával csökkentette CO2-kibocsátását. Ugyanakkor Kína megnégyszerezte CO2-kibocsátását, és 8 milliárd tonnával növelte azt. Szóval mindez csak egy csepp a tengerben.

TVLibertés: más okok is állhatnak e logika mögött? Ha igen, mik azok?

Philippe Murer: Öt-tíz év múlva fennáll az olajcsúcs veszélye, vagyis a fokozatosan kimerülő olajkutak miatti olajkitermelés visszaesése. 20 évbe telik egy energiatermelő rendszer átalakítása. A probléma az, hogy az Európai Unió módszere rossz. Jelentősen növelnünk kell a szén-dioxid-kibocsátásunkat, vagyis az atomenergiát tömegesen kell felhasználnunk, nem pedig néhány szélmalmot. De az Európai Unió nem akar atomenergiát.

Kiemelt kép: alternativenergia.hu

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás