loading

Jöhet a szerb–magyar katonai szövetség?

2025. márc. 21. 21:45
2 perces olvasmány
Jöhet a szerb–magyar katonai szövetség?

A kormányközeli szerb Kurir néhány órával ezelőtt arról számolt be, hogy eljött a „történelmi pillanat, a szerb–magyar katonai szövetség” létrehozásának ideje. Ez Szerbia megfelelő és arányos válasza az Albánia, Horvátország és a nemzetközileg el nem ismert Koszovó közötti memorandumra. Ennek értelme abban áll, hogy egy euroatlanti, demokratikus államra, Magyarországra támaszkodik – írja a BALK Magazin.

A szerb Kurir cikkének fordítását az alábbiakban úgy közöljük, ahogy a BALK Magazin: teljes egészében, minden további kommentár nélkül.

A szerb Kurir cikke


SZERB–MAGYAR KATONAI SZÖVETSÉG: TÖRTÉNELMI PILLANAT!

Darko Obradovic: Az első szövetség, amelyhez országunk 30 év semlegesség után csatlakozik!

Elemzők magyarázata szerint Szerbia Magyarország révén közvetve csatlakozik a közép-európai védelmi kezdeményezéshez (Közép-európai Védelmi Együttműködési Kezdeményezés – a szerk.).

Szerbia és Magyarország hamarosan katonai szövetséget alakítanak, és Aleksandar Vucic szerb elnök, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök már komoly lépéseket tettek a szövetség megvalósítása érdekében – tudta meg exkluzív értesülésként a Kurir.
A hír kapcsán Darko Obradovic elemző a Kurirnak elmondta, hogy a Szerbia és Magyarország közötti tervezett katonai szövetség több okból is történelmi pillanat, amelyek közül az egyik, hogy ez lesz az első katonai szövetség, amelyhez Szerbia csatlakozik 30 évnyi semlegesség után.

A Kurir nem hivatalos információi szerint ez Szerbia válasza arra a megállapodásra, amelyet néhány nappal ezelőtt Horvátország, Albánia és a nemzetközi jog szerint el nem ismert Koszovó írt alá a védelmi együttműködés területén.

Mivel Horvátország és Albánia NATO-tagok, Magyarország pedig szintén az Észak-atlanti Szövetség tagja, ezért lehetősége van hasonló kétoldalú megállapodást kötni olyan állammal, amely nem tagja a NATO-nak – ebben az esetben Szerbiával.

Figyelembe véve a washingtoni változásokat is, Szerbia a déli és közép-európai térségre vonatkozó amerikai vezetésű koncepció részévé válik. Mivel Magyarország NATO- és EU-tag, ez a lépés mindenképpen pozitív politikai visszhangot kelt majd az euroatlanti közösségben. A szövetség logikus következménye a két ország közötti kapcsolatok fejlődésének, és jelenleg úgy tűnik, hogy egy átfogó katonai-politikai együttműködési platformként fog működni, amelynek pozitív gazdasági hatásai is lesznek. Magyarországon keresztül Szerbia közvetetten csatlakozik a közép-európai védelmi kezdeményezéshez

– magyarázta Obradovic, majd hozzátette:

Ez Szerbia megfelelő és arányos válasza az Albánia, Horvátország és a nemzetközileg el nem ismert Koszovó közötti memorandumra. Ennek értelme abban áll, hogy egy euroatlanti, demokratikus államra, Magyarországra támaszkodik.

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás