Az OpenAI korábbi kutatóját, aki a közelmúltban a cég ellen fordult a hatóságok szerint holtan találták egy San Franciscó-i lakásban – számol be a BBC.
A 26 éves Suchir Balaji holttestét november 26-án fedezték fel, miután a rendőrség közölte, hogy kaptak egy hívást, amelyben arra kérték a nyomozókat, hogy ellenőrizzék a jóllétét.
A San Franciscó-i orvosszakértői hivatal arra a megállapításra jutott, hogy halála öngyilkosság volt, és a rendőrség nem talált bűncselekményre utaló nyomokat.
Balaji az elmúlt hónapokban nyilvánosan felszólalt az OpenAI mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat tevékenysége ellen, amely számos perrel küzd az adatgyűjtési módszereivel kapcsolatban.
Októberben a New York Times interjút közölt a volt kutatóval, amelyben azt állította, hogy az OpenAI megsértette az amerikai szerzői jogi törvényeket a népszerű ChatGPT online chatbot fejlesztése során.
A cikk szerint Balaji miután négy évig dolgozott a vállalatnál kutatóként, arra a következtetésre jutott, hogy
„az OpenAI által szerzői jogvédelem alatt álló adatok felhasználása a ChatGPT létrehozásához sérti a törvényt, és hogy a ChatGPT-hez hasonló technológiák károsítják az internetet”.
Az OpenAI azt állítja, hogy modelljeit „nyilvánosan elérhető adatokon képezték ki”.
Balaji augusztusban távozott a cégtől, és a New York Timesnak elmondta, hogy azóta személyes projekteken dolgozott. A fiatal a kaliforniai Cupertinóban nőtt fel, mielőtt a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemen informatikát tanult.
Tömeges perek indultak az OpenAI ellen
Az OpenAI szóvivője a CNBC News által idézett nyilatkozatában a következőképp fogalmazott:
„megrendülten értesültünk erről a hihetetlenül szomorú hírről, és szívből együtt érzünk Suchir hozzátartozóival ezekben a nehéz időkben”.
Amerikai és kanadai híroldalak, köztük a New York Times, valamint bestsellerírók egy csoportja, köztük John Grisham, pert indítottak, azt állítva, hogy a vállalat jogellenesen használta fel a írásaikat a szoftvere betanításához.
Az OpenAI novemberben közölte a BBC-vel, hogy szoftvere „a tisztességes felhasználás és a kapcsolódó nemzetközi szerzői jogi elvek alapján készült, amelyek méltányosak az alkotók számára és támogatják az innovációt”.
BBC nyomán
Kiemelt kép forrása: Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!