Csaknem teljesen megtelt a tárgyalóterem a Hunnia-ügy soron következő másodfokú tárgyalásán.
Budaházy György bevezetőjében csatlakozott a védői által megfogalmazott kizárási indítványhoz, miszerint a korábban eljáró Ignácz bíró súlyosan elfogult volt vele szemben, többször is lekezelő és személyeskedő stílusban beszélt a vádlottakkal.
A kizárási indítvány elfogadásának esetén a Fővárosi Ítélőtáblát kizárták volna a döntéshozatalból összeférhetetlenség miatt. Itt érdemes visszaemlékezni Budaházy néhány hónappal ezelőtti soraira, amit Ignácz György kinevezése után tett közzé.
„Vagyis hogy egyértelmű legyen mindenkinek: az a bíróság, aki az Ignácz ellenünk hozott elvakult ítéletével kapcsolatos másodfokú eljárást másfél hónap múlva le kívánja folytatni, az olyan jó “szakembernek” ítélte meg őt, hogy már fel is vette a soraiba.
Ezzel ez az eljárás már végképp egy kész tragikomédiává vált. Hogy számíthatnánk így tisztességes jogorvoslatra? Még jó, hogy nem maga Ignácz az első fok után a másodfokú bírónk is. Bár ezek után ez már csak merő formalitásnak tűnik.
Nem volt elég a nyomozás során elkövetett számtalan rendőri meg ügyészi jogsértés, az ezen eszközökkel való évekig tartó előzetes letartóztatás?
Nem volt elég, hogy az ezekben érintett ügyészség képviselte ellenünk a vádat?
Nem volt elég, hogy az ügyészség nevében eljáró Prancz Balázs ügyész számítógépén született az ítélethirdetés napját is tartalmazó bírósági jegyzőkönyv az alapeljárás során, amire a mai napig nem adtak magyarázatot?
Nem volt elég, hogy ennek ellenére azért továbbra is ez az ügyész képviselte ellenünk a vádat és az arcunkba vihoghatott a megismételt eljárás során is?
Nem volt elég, hogy a 2016-os első igazságtalan ítéletünk után újra börtönbe hajítottak?
Nem volt elég, hogy ezen ítélet írásos indoklása nyolc hónap alatt sem készült el, majd ezután mikor már nem is készülhetett volna, két hét alatt összeütöttek egy teljesen megalapozatlan, borzasztó egyoldalú verdiktet?
Nem volt elég, hogy az ebben a folyamatban ténykedő bíró ezután szintén “felbukva”, ma már a Fővárosi Törvényszék elnökhelyettese?
Nem volt elég, hogy mivel az összetákolt ítéletet hatályon kívül kellett helyezni, újra járhattunk évekig ráadásul ugyanarra a Fővárosi Törvényszékre megismételni az egész eljárást, ahol az új bíró (Ignácz) felettese a régi bíró lett?
Nem volt elég, hogy 2022-ben egy több szempontból még igazságtalanabb ítélet született ezután, mikor is újra börtönbe vetettek?
Most még ahhoz is asszisztáljunk, hogy a másodfokon ott liheg a sarkunkban az a bíró, aki az első fokon elítélt?
Elnök Asszony, Miniszter Asszony! Kérjük, adjanak helyt a kegyelmi kérvényeinknek, mert másban már nem látunk kiutat! És valaki mondja már meg, hogy mi folyik itt?”
Nem adtak helyt a kizárási indítványnak
Az indítványt elutasították, a tárgyalás érdemi része ezt követően kezdődött. Budaházy számos bizonyítási indítvány előterjesztésével is élt, észrevételei szerint az előző bíróság sok tanút nem kutatott fel, nem kérdezte meg őket érdemben, így ezt most maga tette meg.
Budaházyhoz a többi vádlott is csatlakozott abban az indítványban, ami a koronatanú meghallgatására irányul, ugyanis a védelem szerint a meg nem nevezett személy több alkalommal egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tett, ráadásul az elsőfokon a vádlottaknak nem volt lehetősége kielégítő formában kérdezni tőle, csak a bírónak állt rendelkezésre, aki nem rendelt el szembesítést.
A tárgyalásnak Török Zsolt elnapolással vetett véget. A vádat képviselő ügyész a bizonyítási indítványok elutasítását kérvényezte – ezekről pénteken fog döntés születni.
„Mióta házi őrizetben vagyok, egy gyors reggeli tornát leszámítva az egész napomat a számítógép előtt töltöm, és annyit mondhatok, hogy nem adom fel, nem adjuk fel, harcolni fogunk az igazunkért és a jogszerű, tisztességes, elfogulatlan bíráskodásért”
– mondta a helyszínen lapuknak Budaházy.
A tárgyaláson több közéleti személyiség, országgyűlési képviselő jelen volt. Novák Előd azt emelte ki, hogy a baloldali kormány bukása után évtizedekkel még álmában sem gondolta volna, hogy nem zárják le ezt az aktát a hazafiaknak kedvező ítélettel. A Mi Hazánk alelnöke szerint lehet hivatkozni a bíróságok függetlenségére, de ahogy eddig is politikai ügy volt, úgy ezután is „csak” politikai többség, akarat kellene ahhoz, hogy a 2006-os hősök kálváriája véget érjen.
YouTube-csatornánkon hamarosan helyszíni videóval jelenkezünk!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!