Indiának sikerült Föld körüli pályán összekapcsolni két kis műholdat, amit “történelmi” eseménykényt értékelt, és ami kulcsfontosságú az ázsiai ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) csütörtöki üzenetében azt írta:
“Sikeres a két űreszköz dokkolása! Történelmi pillanat.”
Ezzel India lett a negyedik ország a világon, amely sikeresen végrehajtott egy pályán belüli dokkolási műveletet, ezt a műszaki bravúrt korábban csak Oroszország, az Egyesült Államok és Kína érte el.
“Gratulálok az ISRO tudósainak és az egész űrközösségnek”
– írta Narendra Modi miniszterelnök az X közösségi oldalon. “Ez jelentős előrelépés India számára, jelentős lépés az India által az elkövetkező években tervezett ambiciózus űrmissziók számára” – mondta.
A két, egyenként 220 kg tömegű kis űreszközt december 30-án indította az űrbe egy indiai PSLV-60 típusú rakéta az India keleti partvidékén lévő Szriharikota-szigeti indítóállásról.
A műszaki okokból késleltetett manőver január 12-én kezdődött, amikor a két műhold óránkénti több mint 28 ezer kilométeres sebességgel, a Földtől 470 kilométeres magasságban haladt.
A SpaDeX küldetés célja a két kis űreszköz találkozásához, dokkolásához és szétválasztásához szükséges technológia kifejlesztése és tesztelése volt”
– közölte az ISRO.
Ezt a technológiát az indiai űrügynökségnek a 2028-ra tervezett Csandraján-4 küldetés során kellene felhasználnia, amely egy maroknyi holdi mintát hozna vissza a Földre.
India ambiciózus űrkutatási programba kezdett, amely lehetővé tette számára, hogy más nagyhatalmak eredményeit lényegesen alacsonyabb költségek mellett elérje, sőt felülmúlja. A világ legnépesebb országának 2023-ban sikerült egy űrszondát a Holdon letenni, először annak déli pólusa közelében.
India 2025-re tervezi az első emberes űrrepülést, 2034-re pedig egy űrállomás üzembe helyezését, mielőtt a Narendra Modi kormányfő által 2040-re meghirdetett emberes Hold-küldetést végrehajtaná.
(MTI)
Kiemelt képünkön: India 2024. december 30-án indította el első űrdokkoló küldetését (fotó: ISRO/X)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!