Több mint hétszáz ember életét követelte Iránban az a hiedelem, hogy a mérgező metilalkohol gyógyírként szolgál a koronavírus-fertőzésre – közölte Hosszein Hasszanian, az iráni egészségügyi tárca tanácsadója.
A Hasszanian által közölt halálozások száma meghaladja a tárca által korábban nyilvánosságra hozott adatokat. Kianus Dzsahánpur iráni egészségügyi minisztériumi szóvivő az állami televízióban ugyanis a nap folyamán 528 halálesetről számolt be.
Hasszanian az eltérést azzal magyarázta, hogy a mérgező anyagot fogyasztók egy része – mintegy 200 ember – a kórházakon kívül hunyt el.
Az alkoholmérgezések száma ugrásszerűen, több mint tízszeresére nőtt Iránban egy kormányzati jelentés szerint, amelyet áprilisban a koronavírus-járvány közepette adtak ki. Az országos igazságügyi orvosszakértői hatóság szerint február 20. és április 7. között 728 ember hunyt el alkoholmérgezésben, a tavalyi évben mindössze hatvanhatan.
Kianus Dzsahánpur szerint ebben az időszakban 5011 ember kapott metilalkohol mérgezést, közülük kilencvenen vakultak meg vagy szenvedtek látáskárosodást.
A metilalkohol színtelen, szagtalan folyadék, amely elfogyasztása agyi és egyéb szervi károsodást okozhat. Tünetei lehetnek a mellkasi fájdalom, hányinger, légszomj, vakság, illetve a kómás állapot.
Iránban a metil alkoholt gyártó cégeket kötelezik, hogy mesterséges színezőanyagokkal különböztessék meg a fogyasztásra nem alkalmas szert. A járvány helyi kitörését követően a kormányzat engedélyezte jelenleg 40 vállalatnak az alkoholos alapú kézfertőtlenítők gyártását.
Irán a koronavírus-járvány által egyik legerősebben sújtott ország a Közel-Keleten. Eddig több mint 91 ezer fertőzöttet azonosítottak, akik közül 5806 páciens elhunyt a kórban.
Az 1979-es iszlám forradalom óta egyébként Iránban az alkoholfogyasztás és -előállítás egyaránt tilos, büntetés terhe mellett. Csak a keresztény, zsidó és zoroasztriánus kisebbség mentesül ezen szabályozás alól. Ennek ellenére az alkoholfogyasztás széles körben elterjedt a muszlim országban. Bor, sör és egyéb párlatok könnyen elérhetőek a feketepiacon. Mivel az importtermékek a legtöbb iráni számára túl drágák, így sokan saját maguk állítják elő, vagy helyi termelőktől vásárolnak alkoholt. A nem megfelelő elkészítési eljárás miatt ismételten előfordulnak halált is okozó alkoholmérgezések.
MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!