A Fidesz negyedik kétharmados győzelme után ismét felmerült a kérdés, hogy érdemes-e beülniük az ellenzéki képviselőknek a parlamentbe asszisztálni a törvényhozáshoz, vagy bojkottálniuk kellene az Országgyűlést. Jakab Péter nem hajlandó lemondani a parlamenti megszólalási lehetőségekről, Tordai Bence szerint semmilyen erőforrást nem dobhat ki az ellenzék, a DK nem akarja cserben hagyni a szavazóit. Megkérdeztük a pártokat, hogy képviselőik felveszik-e a mandátumot a vereség után, és részt vesznek-e a parlamenti munkában a következő négy évben – összegezte a Telex.
“Természetesen nem fogom igénybe venni ezt a 15 percet, hiszen akkor egy valódi vezérszónoklatot tartanék, de nem kívánom azt a látszatot kelteni, mintha itt egy valódi parlamentnek egy valódi vitája lenne, és egy valódi beszámolót kellett volna hallgatnunk”
– mondta Hadházy Ákos 2018. december 13-án az Országgyűlésben, miután meghallgatták Polt Péter legfőbb ügyész beszámolóját az ügyészség 2017. évi tevékenységéről. Ezt annyira komolyan is gondolta, hogy ezen kívül egyetlen egyszer sem szólalt fel a négy év alatt. Hadházy évek óta visszatérő módon azt mondja, hogy nem szabad bejárnia az ellenzéki képviselőknek a parlamentbe, mert ezzel csak “a díszletellenzéki szerepét” vállalják fel, és nem szabad egy olyan parlamentet eljátszani szerinte, mint amilyet Putyinnak játszik az orosz ellenzék.
Arról nem beszélt, hogy a “látszatfizetését” minden hónapban zsebre vágja-e, vagy udvariasan visszautasítja, mondván neki nem kell fizetés az álellenzéki szerepért a NER-től, inkább elmegy dolgozni?
A mostani választások után a 24.hu-nak egy interjúban elmondta, igenis fel kell venni a mandátumot, de nincs értelme bizottsági helyeket vállani, vagy bejárni a parlamentbe.
“Aki azzal érvel, hogy bent kell maradni, abból leginkább az egyéni érdekek beszélnek, mert mondjuk azt gondolja, hogy jó szónok, és egy-egy beszólással kéthetente címlapra kerülhet, mondjuk, a 24.hu-n. Ezzel nem vagyunk előbbre, sőt inkább az történik, hogy legitimáljuk a rendszert” – tette hozzá.
A momentumos Szabó Szabolcs sem igazán tudja, miért is lenne jó a nemzetnek, ha beülnének még négy évre melegedni, ám azért a fizetésről a mandátumáról ő sem szívesen mondana le, hiszen úgy véli, “a választók bízták meg azzal, hogy beüljön”.
“De azt továbbra is fenntartom, annak, hogy papucs orrán pamutbojtként, biodíszletnek szerepeljünk, nem sok értelme van. Jól mutatta az elmúlt négy év is, hogyan lehet hangosan, asztalt csapkodva marha jó beszédeket tartani, és nagyon beolvasni valakinek egy felszólalásban, de hatása a nap végén nincs” – tette hozzá.
Minimálisra kellene venni Szabó szerint a parlamenti jelenlétet, “funkciókat nem nagyon kéne felvenni, mert tök mindegy, hogy a házelnök helyettese kicsoda, és milyen munkát végez”. A teljesen “értelmetlen bizottságokban sem kellene feltétlen ott üldögélni” – folytatta, hozzátéve: ez csak akkor tudna jól működni, ha egységes fellépés lenne.
Tordai Bence: Semmilyen erőforrást nem dobhat ki az ellenzék
“Megértem ezeket az első csalódásból, elkeseredettségből táplálkozó felvetéseket” – mondta arra a kérdésre, hogy az ellenzéki képviselőknek érdemes-e felvenniük a mandátumot. – De amíg nem látszik egy jobb alternatíva, addig én ezt nem támogatom” – jelentette ki Tordai Bence a Telexnek.
“Egy érdekes egynapos hír, hogy az ellenzék nem ül be a parlamentbe, de utána csak annyit eredményez, hogy még kevésbé tudunk megjelenni a nyilvánosságban, és még kevesebb erőforrással tudunk küzdeni a Fidesz ellen.”
Tordai szerint semmilyen erőforrást nem dobhat el magától az ellenzék, mert nem “kivéreztetniük kell magukat”, hanem megerősíteni.
Mellár “túl sok párt van” Tamás szerint a mandátumhoz jutott ellenzéki képviselők egészen egyszerűen nem tehetik meg, hogy nem veszik fel az elnyert mandátumokat.
“Az én esetemben 21 ezer ember szavazott nekem bizalmat. Van feléjük elszámolásom, felelősségem. Még akkor is, ha sok esetben szélmalomharc várna rám, és ilyen Fidesz-többséggel szemben nyilvánvalóan nem lesz beleszólási lehetőség a törvényhozásba” – fogalmazott a Párbeszéd képviselője, aki Baranya megye 1. választókerületében nyert.
Jakab sem hajlandó lemondani a parlamenti fizetésről kommunikációról
A Telex szerint a “Jobbiknál úgy vélik” (ha ez Jakabon kívül jelent még bárkit – a szerk.), hogy a parlamenti munka és jelenlét nélkül minimális esély sem lenne arra, hogy az ellenzék betölthesse mindenkori ellenőrző szerepét, és “esély sem lenne arra, hogy a kormány bizonyos helyzetekben meghátrálásra kényszerüljön vagy egyáltalán számonkérhető legyen”.
“Ha a parlamenti ellenzék távol maradna a parlamenti munkától, éppen azzal asszisztálna Orbán túlhatalmához” – mennydörögte Jakab Péter, akinek elmúlt 2-3 éves tevékenysége aligha járult hozzá a “kormányképes kompetens ellenzék” képének kialakításához.
Jakab Péter az RTL Klub hétfői műsorában azzal is érvelt, hogy amikor ő felszólalt a parlamentben az elmúlt 4 évben, nagyon sok felszólalás akár 1 millió emberhez is eljutott. Arról nem beszélt, hogy mennyire jön jól az a havi közel 6,2 millió forintnyi tiszteletdíj és juttatás, amit a pártelnök kilapátol.
“Nem vagyok hajlandó lemondani arról az eszközről, hogy akár a parlamenti színtéren, de kommunikáljunk azokkal a választókkal, akiket lehet, hogy más úton nem tudunk elérni.”
Megerősítette, hogy a Jobbik beül a következő Országgyűlésbe. “Senkinek ne legyenek illúziói, hogy a Fideszt nagyon megrengetné az ellenzék nélküli parlament. Látom magam előtt, ahogy Németh Szilárd elterpeszkedik, és élvezettel veszi tudomásul, hogy ha mögötte nincs senki. Lesz mögötte ellenzék, és el is fogjuk mondani a véleményünket” – tette hozzá Jakab. Ez az ellenzék az elmúlt 16 éves szereplésével már 4 kétharmadot hozott össze a Fidesznek, így ettől Orbán Viktor most biztosan megijedt.
“A Demokratikus Koalíció győztes képviselői fel fogják venni a mandátumukat, hiszen 1,8 millió ember arra adott felhatalmazást, hogy képviseljük őket a parlamentben – válaszolták a Demokratikus Koalíciótól. – “Mi eddig sem hagytuk cserben a szavazóinkat, és ezután sem fogjuk.” Azt is írták, az emberek arculcsapása lenne, ha megtagadnák a parlamenti képviseletüket.
Persze választói részről is felmerülhetne a dilemma, hogy ha mérlegre tennénk a balliberális ellenzék elmúlt 12 éves teljesítményét, akkor valóban jó-e az adófizetőknek, hogy ha ezek megint 4 évre beülnek a parlamentbe? Forrásokra, a nyilvánosság erejére, és a képviselőség nyújtotta lehetőségre hivatkoznak, ennek ellenére mégsem ők, hanem az akkor még parlamenten kívüli Mi Hazánk Mozgalom volt az, mely lebuktatta a végrehajtó maffiát, vagy hatásosan fellépett a Covid-diktatúra ellen. Eközben ők mit is csináltak? A köztévé folyosóján ajtónak dobálták magukat, a parlamentben krumplit lóbáltak és buktát ajándékoztak a miniszterelnöknek…
Magyar Jelen – Telex
Kiemelt kép: Telex
Kapcsolódó:
Gyebnár Dávid: amíg nem váltjuk le ezt az ellenzéket, mindig biztosítva lesz a Fidesz 2/3-a
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!