Trianont mindenkinek saját magában kell ledöntenie. Ez azt jelenti, hogy tőlem nem vették el sem a Felvidéket, sem az Őrvidéket, sem Erdélyt, sem Délvidéket, sem Kárpátalját, mert ami öröktől fogva a miénk volt, azt a teremtő Isten nem veheti el – nyilatkozta a Magyar Jelennek Jelenczki István filmrendező, aki egy négy részes dokumentumfilmet készített Trianonról. A filmet advent utolsó hétvégéjén rendhagyó módon online formában tűzi műsorára az Uránia Nemzeti Filmszínház. Jelenczki István úgy látja, ha a Hiszekegy-lelkiség találkozik a mindenkori nemzeti kormány akaratával, a száz éve vágyott igazságtételnek meg kell történnie.
– Miért szükséges 100 év elteltével még Trianonnal foglalkozni?
– Mert száz éve nincs kibeszélve és meggyógyítva, nem történt meg a trianoni békediktátum felülvizsgálata, és 100 éve nem kapott a magyar nemzet igazságtételt és jóvátételt.
– Milyen tematika mentén készült el a négy részből álló dokumentumfilm?
– A négy részes film első része Magyarország Archiregnum, a második rész a Nemzetgyilkossági gyakorlat, utána a Folyamatos Trianon, a befejező rész pedig a Magyar Feltámadás. Egy történelmi folyamatban kívántam elemezni a trianoni gyalázatot, nemzetgyilkossági gyakorlatot. A magyarok őstörténetétől, a 907-es Pozsony környékén lezajlott győzelmünkön át a Szent István-i időkön keresztül, a Szent Korona – tantól kezdődően vizsgálom azokat a tényeket, azokat a körülményeket, amelyek elvezettek évszázadokon keresztül ehhez a trianoni gyalázathoz.
– Ha nem is a közeljövőben, de elképzelhetőnek tartja, hogy ez a történelmi igazságtétel, igazságszolgáltatás megtörténik Magyarországgal szemben?
– A magyar állam, sem a korábbi, sem ebben az évben igazából nem támogatott olyan filmeket, amelyek feltárnák a gyalázatot. Az én filmem állami támogatás nélkül ötévi munkám eredményeként készült el. Ehhez szorosan hozzátartozik, hogy az elmúlt 30 évben egyetlen egy demokratikusan megválasztott magyar kormány még a kérdést sem merte feltenni a nemzetközi jogi bírálók és szervezetek felé, hogy legalább a kérdésfelvetés elinduljon Trianon gyalázatának orvoslására. Trianont mindenkinek saját magában kell ledöntenie. Ez azt jelenti, hogy tőlem nem vették el sem a Felvidéket, sem az Őrvidéket, sem Erdélyt, sem Délvidéket, sem Kárpátalját, mert az az enyém, mert ami öröktől fogva a miénk volt, azt a teremtő Isten nem veheti el. Ha ez a magatartás, ez a szellemiség legalább kétharmados arányban lenne a csonka hazában, akkor ez a lelkiség – ami feltétlenül együtt kellene, járjon a cselekedeteinkkel – adna akkora nyomást a mindenkori nemzeti kormány számára, hogy egyszer és mindenkorra elinduljon egy olyan nemzetközi jogi úton, ami igazságot és jóvátételt szolgáltat Magyarországnak. Ez ugyanis kormányszintű akaratot kíván. A Horthy-kormány, és annak miniszterei is úgy gondolkodtak, hogy akkor, ott, és annyit amennyit lehet. Ennek volt köszönhető a négyszeres sikeres terület visszavétel. Még csak nem is revíziót mondanék, hanem jogos visszavételt. A történelmi időben, ha a Hiszekegy-lelkiség találkozik a mindenkori nemzeti kormány akaratával, ennek az igazságtételnek meg kell történnie.
– A jelenlegi nemzeti kormány felelőssége mennyire vethető fel abban, hogy a nemzeti öntudatot is erősítő kulturális oktatás foghíjas?
– A nemzeti kormány tíz éve van hatalmon. Rengeteg olyan pozitív döntése volt, és gyakorlati cselekvése volt, ami a nemzeti önazonosságot megpróbálta helyreállítani, de ez hiányosan és részlegesen sikerült. Én jóval nagyobb szellemi, hatalmi, politikai és pénzügyi eszközt és eszközrendszert vártam volna el. Hogy éppen a gyalázat 100. évfordulóján egyetlenegy film készül, és az is állami támogatás nélkül, ami az enyém, az nem engem minősít. Ennek a filmnek a meghívója egy Gyakorlat névre hallgató irka füzet másolata. Ezt az általános iskolai füzetet a magyar kormány 1920-ban nyomtatta, és a borítóján a történelmi Magyarország, valamint a csonka-ország térképe található, azzal a felirattal: „Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában, Hiszek egy isteni örök igazságban, Hiszek Magyarország feltámadásában! Ámen. Ha megfordítom a füzetet, akkor ott az áll, 1920. június 4. , és a pontos statisztikai adatok, hogy miként, mennyire csonkították meg az országot.
Tehát az általános iskolás kisgyermek minden nap ezt vette a kezébe. Ha az elmúlt 10 évben semmi más nem történt volna, mint, hogy az iskolai füzet borítója így nézett volna ki, most lenne egy olyan nemzedék, akinek nem kéne elmagyarázni, hogy mi történt. És ez nem az ENSZ, vagy Brüsszel, vagy nemzetközi bíróság, ez pusztán egy füzet, amit ki kell nyomtatni. Ezt meg kellett volna tenni, hiszen tíz éve is lehetett tudni, hogy lesz századik évforduló.
– Ehhez még a Nemzeti Alaptantervet sem kellett volna módosítani.
Pontosan. És ha károg a balliberális banda, hát hadd károgjon. Ezért kéne a nemzeti önazonosságot sokkal határozottabban felépíteni, mert enélkül nem lesz lehetőségünk arra, hogy a nemzetközi színtéren küzdjünk azért, ami a miénk. És az is tény, hogy a COVID, ami egy biológiai fegyver, egy totális háború az emberiség ellen, jó alkalmat teremtett, hogy szőnyeg alá söpörje a nemzeti öntudatosságot, amit jelenthetett volna ez az évforduló. Az a totális diktatúra, amit át kellett élnünk tavasszal, az a halálfélelem, amit a társadalomban keltettek minden sajtóorgánumban! Micsoda arzenálja volt a kormánynak, anyagilag, technikailag, hónapokon keresztül. Ha csak ennyit áldoztak volna a nemzeti önazonosság felépítésére! Ha három évvel ezelőtt ugyanilyen kampányba kezdtek volna a nemzeti öntudat építése céljából, nem lehetett volna szőnyeg alá söpörni Trianont. És ott van a Hiszekegy lélektana. Abban a” Hiszek egy” imában, Trianon után egymásra talált a földműves, a munkás, legyen az jobb-, vagy baloldali, egymásra talált, a tanító, a miniszter és a Kormányzó úr Horthy Miklós. E nélkül a lelkiség, szellemiség nélkül a magyar feltámadás nem következett volna be.
– Az Ön által készített dokumentumfilm bemutatója májusban elmaradt a járvány miatt, de most szombaton és vasárnap az Uránia mozi online formában mégis levetíti mind a négy részt. Miként lehet jegyet venni a filmre?
– Az Uránia honlapján megtalálható az a link, ami elvezet a jegyvásárlási felületre. Ott kell regisztrálni, és befizetni az árát banki utalással. A befizető kap egy linket, amin megnézheti a filmet.
– Limitált a megvehető jegyek száma?
– Nem, így a történelmi Magyarország területéről, csak úgy mint Kanadából, vagy Ausztráliából is lehet jegyet venni, és csatlakozni a vetítéshez.
– Ha a járvány lecseng, moziban is látható lesz a dokumentumfilm?
– Egy díszbemutatót mindenképpen szeretnék, amire az Uránia igazgatójától ígéretet is kaptam, miként arra is, hogy ha lesz kellő érdeklődés, akkor műsoron tartják a filmet.
(Fotó: jelenczki.hu)
Magyarjelen.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!