Magyar és külföldi energetikai szakemberek már az orosz-ukrán háború kezdete óta foglalkoznak azzal, hogy Magyarország akár évi 1,5-2 milliárd köbméternyi földgázt is kitermelhetne. Nemrégiben egy kormányinfón elhangzott, hogy Magyarországnak van földgázkitermelésre alkalmas területe. Arról is beszéltek, hogy a Békés megyei Nyékpusztán hamarosan elindulhat a kitermelés, de több éves információkra támaszkodva erre van lehetőség Battonyán is. Ám meglehetősen homályos információk keringenek arról, jelen pillanatban mi a helyzet ezzel, ki szervezi majd meg a kitermelést.
– Öt társasággal kötött koncessziós szerződést a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Négyen – köztük a Mol Nyrt. – szénhidrogén-kitermelés jogát nyerték el, egy társaság pedig, amely mellett korábban a Közgép is felbukkant, geotermikus erőművet gründol – írta még a kérdéses gázmezőről 2015-ben a napi.hu.
Tudni érdemes, hogy Magyarország bár nem nevezhető gáznagyhatalomnak, de Európa sok más országával szemben Magyarországon jelentős szén-hidrogén-vagyon van a föld alatt, amelynek a nagy része földgáz. Nem is véletlen, hogy 2020-ban a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat adatai szerint a kitermelés meghaladta a 2 milliárd köbmétert. Jól mutatja a tartalékok nagyságát, hogy mindez a hazai éves földgázigény ötödét képes volt fedezni.
Nincs magyar kézben a kitermelés a battonyai földgázmező esetében?
Ez a kérdés merülhet fel sokakban, ugyanis a rendelkezésre álló nyilvános információkból ilyesmi rajzolódhat ki.
Ugyanis az elmúlt években több külföldi nyertesről olvashattunk a szóban forgó magyar gázmező esetében.
A geotermikus koncesszió nyertese, az EU-Fire EGS Hungary Kft. az EU-Fire Ingatlanfejlesztő és Tanácsadó Kft. többségi és az izlandi központú, geotermiában utazó Mannvit hf magyar érdekeltsége, a Mannvit Kft. 5 százalékos kisebbségi tulajdonában van.
– A kanadai hátterű, hollandiai bejegyzésű Vermilion Exploration B.V. Ebes területére kötött koncessziós szerződést, ezt megelőzően a 2013 augusztusában meghirdetett bányászati koncessziós pályázaton a Battonya-Pusztaföldvár dél területen vált jogosulttá szénhidrogén-kutatásra, -feltárásra és -kitermelésre – adta közre akkoriban a napi.hu.
A helyzet rendezése céljából írásban fordultunk pár napja a Innovációs és Technológiai Minisztériumot (melynek jogelődje a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium), eddig még nem kaptunk választ, amennyiben válaszolnak, frissítjük cikkünket.
(Fotó: Magyar Nemzet)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!