Ha életbe lép az új, kiadókat védő törvény, a Google kivonul Ausztráliából. Ez európai szempontból azért fontos, mert az unió egy hasonló jogszabály kidolgozását tervezi.
A törvényjavaslat előírná, hogy a Google minden hírszolgáltatóval egyéni kereskedelmi megállapodást kössön. A Google viszont nem az etikus tartalomátvételből gazdagodott meg, így a törvénytervezetre válaszul megfenyegette az ausztrál kormányt: ha a javaslatot elfogadják, bezárja keresőjét Ausztráliában.
Mel Silva, a Google ausztráliai ügyvezetője szenátusi meghallgatásán azzal érvelt, hogy a törvényjavaslat “kivitelezhetetlen” és “észszerűtlen”, valamint hónapokig tartó patthelyzetet eredményezne a Big Tech cégei és a kormány között. Hozzátette, ha a javaslat törvénnyé emelkedik, “nem marad más választásuk, mint a keresőmotor leállítása Ausztráliában”.
Scott Morrison miniszterelnök mindössze annyit mondott a Google bejelentésére, hogy „fenyegetésekre nem válaszolnak”.
Jöhetnek az alternatívák?
Noha a Google minden eszközzel igyekszik ledominálni a piacot, nem az övék az egyetlen jól működő keresőmotor a világon. Vannak, akik a Microsoft Bingjére, vagy a Yahoora esküsznek, ám ezekkel ugyan az a baj, mint a Google-el: adattgyűjtés, tevékenységünk nyomon követése, adataink harmadik félnek való átjátszása.
Adatvédelmi szempontból egyértelműen a DuckDuckGo a legideálisabb választás, bár magyar vonatkozásban még tapasztalhatók hiányosságok, a kereső rendkívül sokat fejlődött az elmúlt néhány évben, arról nem is beszélve, hogy felhasználóinak teljes anonimitást biztosít, nem kíváncsi tevékenységünkre, ahogyan adatainkat sem akarja eladni reklámcégeknek.
A probléma inkább azzal lehet majd, hogy a Google nem csak keresőt üzemeltet, övé a Gmail, a Google Maps és a YouTube is. Egyelőre nem tisztázott, hogy a cég csupán a keresője működését felfüggesztené Ausztráliában (és Európában), vagy minden szolgáltatását kivonná a piacról. Ez az átlag felhasználót nyilvánvalóan érzékenyen érintené, én a magam részéről viszont azt tapasztaltam, hogy az általam fogyasztott tartalmak jelentős részét az utóbbi években a YouTube cenzorai törölték és tiltották.
Globális precedenst teremthet?
Rex Patrick ausztrál szenátor ezt a szarkasztikus kérdést tette fel a Google-nek:
Világszerte mindenütt ugyanez a helyzet. Ugye most akkor minden piacról kivonul?
A Google és más érintett vállalatok – például a Facebook – központja azonban az Egyesült Államokban van. Az amerikai kormány pedig – legalábbis a most elbúcsúzott Trump-kormányzat – arra szólította fel Ausztráliát, hogy ne „siettesse” az új törvényt, mivel ez „rendkívüli” és „hosszan tartó negatív következményekkel járhat”.
Nem az első ország lenne, ahonnan kivonulnak
A techóriás 2010-ben kivonult Kínából, miután vita alakult ki a kommunista kormány és a vállalat vezetői között arról, hogy cenzúrázzák-e a keresőmotort. Eleinte a vezetőség belement a kínai igényeknek megfelelő cenzúrába, később azonban felhagytak ezzel, amivel kivívták az állampárt haragját. Az ellentét odáig fokozódott, hogy a cég elhagyta az országot.
Mi lesz Európában?
A szerzői jogokról szóló új EU-szabály szerint a keresőmotoroknak és a hírek összesítőinek fizetniük kell a linkekért a híroldalaknak. Franciaországban a kiadók már megállapodtak a Google-lal arról, hogyan kell ennek működnie. Ugyanakkor csak néhány ilyen megállapodást írtak alá (azt is kizárólag rangos francia újságokkal), ez egészen más, mint a széles körű, sokkal szigorúbb ausztrál törvénytervezet.
De ez csak a francia példa. A Google jövője Európában tehát attól függhet, az Unió milyen szabályozást dolgoz ki a versenyelőnyükkel gátlástalanul visszaélő techóriásokkal szemben.
(Index nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!