loading

Visszafogottan ünneplik Betlehemben a karácsonyt

2024. dec. 24. 11:17
3 perces olvasmány
Visszafogottan ünneplik Betlehemben a karácsonyt

Már második éve csendben, visszafogottan ünneplik Betlehemben, Jézus szülőhelyén a karácsonyt a közel tizenöt hónapja tartó gázai háború árnyékában.

Pierbattista Pizzaballa jeruzsálemi latin pátriárka idén is megtartja az éjféli misét Jézus szülőhelyén, a betlehemi Szent Katalin templomban, a Születés templomának katolikus részén. Szenteste előtt két nappal, hétfőn azonban rendhagyó módon ellátogatott a Gázai övezetbe, ahol elnökölt Gabriel Romanelli atya katolikus közösségének miséjén. „Büszkék vagyunk rátok, mert megmaradtatok, akik vagytok: keresztények Jézussal” – mondta Gázában a hívőknek a latin pátriárka.

Második éve komor az ünnep


A főpap az erezi átkelőn izraeli katonák kíséretében lépett be az övezetbe, s a média biztonsági okokból csak utólag értesült a vizitről. A gázai keresztények több mint tizennégy hónapja menedékre leltek a gázai Szent Család plébániaegyüttesben, ahol együtt vészelik át a háborút. Betlehemben, a Jeruzsálem szomszédságában, Ciszjordánia déli részén fekvő városban, Jézus szülővárosában már a második szomorú, háborús karácsonyt ünneplik idén. Második éve némán és fények nélkül, komoran karácsonyoznak a tovább zajló gázai háború árnyékában.

Izrael lezárta a határait a palesztinok előtt


Idén sem állítottak fel hatalmas karácsonyfát a Születés temploma melletti Jászol téren, nincs díszkivilágítás, és idén sem rendezték meg a karácsonyi vásárt, mert alig lézengenek külföldiek, és a helyieknek nincs pénzük, mert egyre romlik gazdasági helyzetük. Elapadtak legfőbb bevételi forrásaik, hiszen nem érkeznek a turisták, és a háború óta Izrael lezárta határait a palesztin vendégmunkások előtt. Zárva van az ajándékboltok túlnyomó többsége, üresen konganak a szállodák, mert idén sem érkeztek zarándokok és turisták a városba. Még a karácsonykor vidáman felvonuló cserkészzenekar sem zenél karácsonyi dalokat a városban.

Üresek a hotelszobák


Betlehemben a turizmus az éves bevétel hetven százalékát adja, amely a Covid előtti 2019-es csúcsról, az évi kétmillió érkezőről 2024-re százezer alá zuhant. A palesztin gazdaság huszonöt százalékkal zsugorodott az elmúlt évben, de Betlehemet ennél jóval nagyobb arányban sújtja a háború az idegenforgalom kiemelkedő szerepe miatt. Betlehemben mintegy ötezer ötszáz szállodai szoba várja a vendégeket - évek óta üresen. Kihasználtságuk a 2023 eleji nyolcvan százalékról mára három százalékra esett - a személyzet nagy részét elbocsájtották, s néhány dolgozóval üzemelnek.

Csökken a szentföldi keresztények száma


Sokan teljesen elhagyják a térséget, kivándorolnak: főként Dél-Amerikában alakulnak palesztin keresztény közösségek. Csaknem ötszáz család hagyta el Betlehemet az elmúlt évben - közölte Anton Salman betlehemi polgármester az izraeli médiával. De ez a szám csak a hivatalos tartózkodási vízummal külföldre költözőket jelöli, miközben sokan turistavízummal, illegálisan élnek a világ más részein. A betlehemi munkanélküliségi ráta nagyjából ötven százalék, noha a Palesztin Hatóság ciszjordániai adatai szerint Ciszjordániában harminc százalék körül jár a tartósan munka nélküliek aránya. Évről-évre fogy a szentföldi keresztények száma. Izraelben körülbelül száznyolcvannyolc ezren vannak, akik közül tizenkétezer nyolcszázötvenen Jeruzsálemben élnek. Ciszjordániában harminchétezerötszáz, Gázában pedig ezerháromszáz keresztény él az izraeli statisztikai hivatal adatai szerint.

(MTI)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás