Öt hónap után a DOGE: ígéretek és akadályok a kormányzati megújulás útján

A DOGE (Department of Government Efficiency, azaz Kormányzati Hatékonyságért Felelős Hivatal) Trump elnök második ciklusa elején alakult, hogy korszerűsítse az amerikai szövetségi technológiát, növelje a kormányzat hatékonyságát, csökkentse a pazarló kiadásokat és a bürokráciát. Öt hónap elteltével komoly nehézségekkel néz szembe: a hivatali döntéshozatal és a törvényhozási viták megnehezítik céljait, költségvetési gondokat és hivatalok közötti hatásköri összetűzéseket okozva.
A DOGE-t Elon Musk vállalkozó és Vivek Ramaswamy, korábbi társelnök alapította – utóbbi 2025 januárjában, Ohio kormányzói posztjáért indulva kilépett. Küldetésük a kormányzati pazarlás feltárása és felszámolása, valamint egyfajta vállalati szemlélet meghonosítása az államigazgatásban, hogy az átláthatóbb és hasznosabb legyen, és valóban az emberek érdekeit szolgálja.
„A túlburjánzott szövetségi kormányzat ellen lépünk fel, amely észszerűtlen törvényekkel és felesleges adókkal sújt minket, csak mert néhány politikus a saját zsebét tömi” – mondta Musk, a DOGE vezetője a megalakuláskor. „Egyszerű a célunk: üzleti gondolkodást hozunk az államügyekbe, leegyszerűsítjük a folyamatokat, és megszüntetjük, ami nem szolgálja az emberek érdekeit.”
A DOGE átfogó vizsgálatokat indított a nagy szövetségi hivatalokban, rávilágítva a túlzott adminisztrációra, a felesleges bürokráciára és az elavult technológiai rendszerekre. Az első negyedéves jelentés (2025. május) szerint 480 milliárd dollárt lehetne megtakarítani az összevonásokkal és technológiai újításokkal.
Jóllehet az adófizetők nyernének ezzel, a költségcsökkentési tervek erős ellenállásba ütköztek az amerikai törvényhozásban. A hagyományos republikánus és demokrata vezetők számos javaslatot elutasítanak, különösen azokat, amelyek befolyásos érdekcsoportokat sértenének.
A Költségvetési Hivatal szerint a teljes végrehajtás öt év alatt 15 százalékkal csökkentené az államháztartási hiányt, ám a törvénytervezet megakadt a bizottságokban, lassítva a reformokat.
Konzervatív hangok, mint Tucker Carlson médiaszemélyiség, Charlie Kirk, a Turning Point USA alapítója, és Steve Bannon, egykori fehér házi stratéga, élesen bírálták a tétlenséget. Carlson az adófizetők „elárulásának” nevezte ezt május 19-i adásában, Kirk pedig a közösségi médiában mutatott rá: „A DOGE 500 milliárd dollárnyi pazarlást talál, a törvényhozás nem lép, mégis azt mondják, nincs pénz a határok védelmére.”
Ez nem lep meg olyan hazafias szószólókat, mint Kash Patel, az FBI igazgatója, vagy Dan Bongino, a helyettese. Russell Vought, a Költségvetési Hivatal régi-új vezetője május 18-án írta: „A régi vágású republikánusok mindig hátat fordítanak az igazi reformoknak.”
A DOGE Amerika súlyos államháztartási gondjaira reagál. Az államadósság meghaladja a 37 ezer milliárd dollárt, az éves kamatteher pedig közel ezer milliárd, ami több, mint az egész védelmi költségvetés. Ez az összeg mehetne inkább a határok védelmére, utakra vagy adócsökkentésre – olyan dolgokra, amelyek ténylegesen javítják az amerikaiak életminőségét.
A Pénzügyminisztérium május 15-i adatai szerint az idei kamatok 12 százalékkal nőttek a tavalyihoz képest, jelezve a pénzügyi bizonytalanságot és a sürgős cselekvés szükségességét.
Peter Navarro, korábbi kereskedelmi tanácsadó a nemzetbiztonságról beszélt: „Ha Kína kezében van az adósságunk nagy része, az befolyást ad nekik ellenünk. Az adósság csökkentése nemcsak pénzügy, hanem biztonság kérdése is.”
Van, aki szerint a kormányzat nem használja ki eléggé a saját hatáskörét a DOGE javaslatainak érvényesítésére. A Személyzeti Hivatal szerint a megtakarítások harmada önerőből is elérhető lenne.
„A kormánynak megvannak az eszközei a változáshoz” – mondta Stephen Miller, a Fehér Ház helyettes vezetője május 18-án. „A törvényhozás segítsége jó lenne, de a tökéletes törvényre várni egyenlő a semmittevéssel.”
Jack Posobiec, konzervatív kommentátor május 19-én írta: „Trump jól döntött a DOGE-val, és ugyanazzal az erővel kell nyomulnia, mint a falépítésnél. Rendeletek, kinevezések és közvélemény-formálás – ezek beváltak, és újra működhetnek.”
A védelmi reformokat sokan kompromisszumosnak látják, miután a hadiipari cégek ellenálltak. A DOGE 90 milliárd dolláros Pentagon-javaslata jelentősen csökkent a május 10-i tárgyalások után. „Tudjuk, hogy a politika kompromisszumot kíván” – mondta Kash Patel május 20-án. „De a hazafias elv az adófizetők előtérbe helyezését és a lobbik hatalmának csökkentését jelenti.” A nehézségek ellenére a DOGE folytatja munkáját átlátható jelentésekkel. A május 21-re várt második javaslatcsomag további megtakarításokat ígér.
Egy május 19-i felmérés szerint pártoktól függetlenül az amerikaiak 68 százaléka támogatja a reformokat, ami erős társadalmi felhatalmazást jelez. A DOGE próbaköve az Amerika Első mozgalomnak: vajon a meglévő intézményekben is lehet igazi változást elérni? A siker bizonyítaná, hogy erős vezetéssel legyőzhetők a berögzült érdekek, a kudarc pedig még radikálisabb átalakítást sürgetne.
„A hatalmi elit azt akarja, hogy a DOGE elbukjon, mert sikere véget vetne a pazarlásnak és a korrupciónak, amit ők évtizedek óta támogatnak” – mondta Christopher Buskirk, konzervatív szerkesztő május 18-án. „Ez nemcsak a pénzről szól, hanem arról, hogy az embereket vagy a nagyvállalatokat szolgálja-e a kormány.”
A sajtótájékoztató a pénzügyminiszterrel az adósságplafon körüli aggodalmakat tárgyalja. A következő napok döntőek a DOGE és Amerika pénzügyi jövője szempontjából. Ha nem lépnek, az adósság súlya magasabb adókat vagy kevesebb szolgáltatást hoz. „A DOGE megmutatja, hogy nem a pártok, hanem a hazafias mozgalom és a merev bürokrácia között húzódik a szakadék” – írta Darren Beattie konzervatív író és diplomata, a Revolver News alapítója, május 19-én. „A holnapi javaslatok megmutatják, ki áll az emberek oldalán.”
Musk május 20-án keményen fogalmazott: „Nem hagyjuk, hogy azok állítsanak meg, akik a régi rendből élnek. Az amerikaiak olyan kormányt érdemelnek, amely becsüli a munkájuk gyümölcsét.”
(Az Amerikai Kormányzati Hatékonyságért Felelős Hivatal (DOGE), Kongresszusi Költségvetési Hivatal, az Amerikai Pénzügyminisztérium, Peterson Alapítvány, Rasmussen Jelentések, Kormányzati Elszámoltathatósági Hivatal, Tucker Carlson Podcast, Charlie Kirk – Turning Point USA, Steve Bannon – War Room Podcast, Fox News, Jack Posobiec – Human Events Daily Substack, One America News Network, Dan Bongino Show, System Update with Glenn Greenwald, Revolver News nyomán.)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás