937 betöltetlen háziorvosi praxis van Magyarországon – derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő decemberi adataiból. Ez azt jelenti, hogy csaknem 1,3 millió magyar lakhelyén nincs állandó családorvosi szolgáltatás. Szakértők szerint az új ügyeleti rendszer bevezetésével vált kritikussá a helyzet – adta hírül az Atv.
Noha a háziorvosi rendszer korábban is ingatag lábakon állt, a kormány legutóbbi módosítása, a 2023-tól bevezetett ügyeleti szisztéma megadta neki a kegyelemdöfést. Nem segít az sem, hogy a háziorvosok átlagéletkora 62 év, az idősebbek pedig nem szívesen, vagy igen nehezen vállalnak plusz terheket.
A megkérdezett szakértő szerint problémát jelent még a rendszer finanszírozása, az orvosnak kell ugyanis fizetnie a szakdolgozókat is. A hivatás pedig egyáltalán nem vonzó a fiatal orvosok számára, aminek egyik oka a szakmai kihívások hiánya.
Kunetz Zsombor arról beszélt, „a magyarországi egészségügyi rendszer, amit az egészségügyi kormányzat tart fent, a háziorvosokat jólképzett csimpánzokként tartja, és nem megfelelő kompetenciával, döntéskörrel, jogkörrel felruházva”. Példaként említette, hogy egy háziorvos pelenkát nem írhat föl szakorvosi javaslat nélkül. Mint rámutatott, egy háziorvos csomó olyan dolgot nem tehet meg ma Magyarországon, ami normálisan egy háziorvosnak alapvetően a feladata és kötelezettsége lenne egy normális rendszerben.
Tavaly januárjában 681, idén év elején 826, míg év végén már 937 háziorvosi praxis volt betöltetlen. Ez azt jelenti, hogy kicsivel kevesebb, mint egymillió-nyolcszáznyolcvanezer magyar lakhelyén nincs állandó háziorvos. A helyzet a kisebb vidéki településen a legrosszabb.
Vannak olyan járások, ahonnan a háziorvosoknak a 60-70 százaléka hiányzik. Békés vármegyében pedig akad olyan kisváros, ahol az 5 praxisból 4 üresedett meg.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!