Október 15-én országgyűlési választásokat rendeznek Lengyelországban, a kampány közelít a tetőpontjához, a Magyar Jelen stábja Gdanskban járt, ahol egy parlamenti képviselő előadását kísértük figyelemmel.
Michal Urbaniak a lengyel Konföderáció tagja, ami három nagyobb jobboldali párt összefogását, szerves együttműködését jelenti a törvényhozásban. Urbaniak leszögezte, hogy ez a szövetség jelenleg Lengyelországban az egyetlen, amely nem függ a politikai korrektség sötét mételyétől. Nem tagadják a globalizációs folyamatokat, de kritikával illetik ezeket, magukat vállaltan populistának írják le.
A modern demokráciákban alkalmazkodni kell a választók érzéseihez, nyelvéhez, a liberális pártok szintén élnek ezzel az eszközzel, így a populizmust nem valami rossznak, hanem egy eszköznek fogjuk fel – mondta.
A PIS (ez a jelenlegi kormánypárt) és a Lengyel Nemzeti Mozgalom között ugyanolyan különbség van, mint a Mi Hazánk és a Fidesz között.
A mostani lengyel kormánypárt szavakban harcol a globalizáció és a bevándorlás ellen, de kell nekik egy jobboldali „partner”, ahhoz, hogy a tabudöntögető kérdések elől ne tudjanak elmenekülni.
A lengyel politikában úgy alakult, hogy ez a bizonyos jobboldali ellenzék nem a kormányon kívül, hanem azon belül található – fejtette ki.
Urbaniak a fő küldetésnek azt nevezte, hogy a nemzeti radikális mozgalmak ablakot nyissanak a társadalom többsége felé, de ez az út rögös és ellentmondásos, mert ha ez az ablak túl szélesre sikerül, akkor bizonyos idő után többen fognak rajta kiesni (szavazók), mint ahányan bemászni. Két veszély áll fent egyszerre. Az egyik, hogy nem tudnak ezek a pártok kitörni a nemzeti radikális szubkultúrából. A másik pedig, hogy sikerül ugyan a kitörés, de elveszik a hitelesség.
„Egy három párt által alkotott koalícióban mindig lesznek olyan félreértések, amelyek ideológiai, vagy épp gyakorlati kérdések mentén megpróbáltatás elé állítják az egységet, de a legfőbb kérdés mégiscsak az, hogy ez a konstrukció meghallja-e a lengyelek hangját”
-tette hozzá.
A vitatott kérdésekre azt a megoldást találták, hogy a szövetséget alkotó pártok felelősségi körei élesen elkülönülnek egymástól. A Ruch Narodowy szerepe a védelempolitikában mutatkozik meg leginkább, a PIS a szociálpolitika és a gazdaság fő felelőse. Ezzel együtt sokszor hangzik el az a kritika, hogy a kormányprogram széttartó, de egy kis jóindulattal nevezhető sokszínűnek is – mondta Michal Urbaniak.
Hogyan tovább?
Az előadás végén stábunknak lehetősége nyílt villáminterjút készíteni Urbaniak képviselővel, akit arról kérdeztünk, hogy „mennyiben kezdi ki az orosz – ukrán (amerikai?) háború a két nép évszázados barátságát és milyen eredmény várható az október 15-i választáson?”
A háború témáját a politikus óvatosan közelítette meg. Úgy fogalmazott: „a lengyeleket nem az érdekli, hogy Ukrajna veszít-e területet, vagy sem.
A fontos, hogy a háború után az összes ukrán menekült visszamenjen Ukrajnába és ez ne szüljön több konfliktust.
Tűrhetetlen, hogy katona korban lévő ukrán menekültek bűncselekményeket követnek el a lengyel állampolgárokkal szemben”.
A lengyel érdek az lenne, hogy Ukrajna és Oroszország is annyira legyengüljön, hogy egyikük se jelentsen soha többé veszélyt Lengyelországra. Hozzátette, hogy az ukrán EU-csatlakozás által a lengyel politikának több mozgástere lenne, hiszen ebben az esetben már végre nem a lengyelek lennének az Unió örökös rosszfiúként kezelt tagjai.
„Kétségtelen, hogy a háború nem teszi egyszerűvé Közép-Európa országai között az együttműködést, de az biztos, hogy a magyar-lengyel testvériség ezt az időszakot is túl fogja élni és a két nép megerősödve fogja folytatni a küzdelmet Európáért, egymás oldalán”
-szögezte le.
„A választásokig alig néhány hét van hátra, tippelni nem érdemes, az egyéni választókerületek kialakítása nem nekünk kedvez, de én bizakodó vagyok” – fogalmazott Michal Urbaniak.
(nyitókép:wiadomosci.wp.pl)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!