Belpolitikai vihart kavart a zöld párti gazdasági miniszter és alkancellár március elején azzal a tervezetével, amely már 2024-től bevezetné a gáz- és olajfűtési rendszerek telepítésének tilalmát. Derült égből villámcsapásként szivárgott ki Robert Habeck terve, hogy mindezzel nem várnak a koalíciós megállapodásban eredetileg előirányzott időpontig, azaz 2025-ig, hanem már egy évvel előbbre hozzák – adta hírül az Infostart.
A szélsőséges, németellenes Zöldek már a választási kampányokban sem rejtették véka alá, milyen Németországot szeretnének:
olyat, ami mentes a fosszilis energiáktól és a fehér emberektől, de főleg a német néptől.
Ez a program nem váltott ki felháborodást a “rasszizmusra” mindig oly érzékeny médiumok körében. Hova tovább, a meghasonlott társadalom körében elég volt ahhoz, hogy nem csak bejussanak a parlamentbe, de a formálódó kormánykoalíció meghatározó pártjává váljanak. Így a németek felhatalmazásának köszönhetően a Zöldek immáron az ország irányításába is beleszólhatnak. És köszönik szépen, élnek a lehetőséggel, a lakosság pedig eheti, amit főzött.
Fűtés megújuló energiával
A Zöldek legújabb terve szerint a kizárólag fosszilis energián, mindenekelőtt gázon és olajon alapuló fűtési rendszerek újonnan történő beépítése 2024-től nem engedélyezett, és csak olyan fűtőberendezést lehet felszerelni, amely legalább 65 százalékban megújuló energiából termel hőt.
A javaslat következtében kibontakozó elégedetlenséget Habeck gazdasági miniszter igyekezett tompítani, aki jelentős támogatást ígért a lakosságnak, míg a hőszivattyúk lényegesen drágábbak, mint a gázfűtés. (Vagyis ugyanúgy az adófizetőkkel fizettetnék meg a különbözetet – a szerk.)
A miniszter az állította, a meglévő fűtési rendszereket a tervezet nem érinti, noha Németországban a fűtési rendszerek 75 százaléka még mindig földgázzal és olajjal működik. Ugyanakkor a klímavédelmi célokra utalva már már márciusban azt hangoztatta, hogy “ez nem maradhat így”, az ezzel kapcsolatos vitát most kell lefolytatni.
Ezt a gyakorlatot egyébként a politikában járatos emberek már jól ismerhetik: előbb bedobnak egy javaslatot, de megígérik, hogy ez bizonyos rétegekre nem fog vonatkozni, csak “ezekre”, illetve “azokra”. Aztán, ha ez sikerrel átmegy, és a lakosság elégedetlensége kissé csitul, akkor az “ezek” és “azok” tábora egyre szélesebb és szélesebb lesz, mire azon kapjuk magunkat, hogy már jön is a súlyos bírság, meg a német hatóságok, hogy leszereljék a gázbojlerünket.
A liberálisok szivárogtatásból tudjuk, most is ez a terv
A legkisebb koalíciós párt, az FDP tiltakozott a javaslat ellen. Szerintük a Zöldek egy olyan “rejtett záradékot” csempésztek be a fűtési törvénybe, amely a fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtési rendszereket a korábban közösen elhatározott 2045 helyett már 2035-től fokozatosan megszünteti.
Vagyis a kormánypártok között egyetértés van abban, hogy a beépített gáz- és olajfűtési rendszereket be kell tiltani. A vita csak azon van, hogy mikor?
Az FDP energiapolitikai szóvivője szerint Habeck “kusza szabályozás” mögé rejti a fűtéscsere kötelezettségét minden háztartásban 2035-ig. A szóvivő úgy véli, ez milliárdos költségeket okozna mindazoknak, akik gázzal fűtenek.
A megújuló energiákra való átállás nem vezethet az emberek felelőtlen kizsákmányolásához
– hangoztatta.
A kormánykoalíció legnagyobb pártja, az SPD óvatos a kérdésben. Olaf Scholtz annyit közölt, támogatja a tiltás előrehozatalát, de részletekbe nem kívánt bele menni.
Fotó: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!