Másfél hónap alatt több milliárd forintos bevételkiesést könyvelt el a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt, mely összesen hat fürdőt üzemeltet a fővárosban. A társaság portálunknak beszélt arról is, egyetlen munkavállalójukat sem bocsájtották el, a kedvezményes belépőket pedig a jövőben is megtartják. A vidék strandok feltehetően pünkösdtől lesznek nyitva.
Április végéig, azaz a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet kezdete óta zárva vannak a fővárosi gyógyfürdők, az eltelt másfél hónap pedig közel 2,5 milliárd forint bevételtől esett el a Budapesti Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH). A társaság megkeresésünkre azt is elmondta, a szabadtéri strandoknál, illetve strand jellegű fürdőknél, melyeknél elmaradt a hagyományos május elsejei nyitás, mintegy egymilliárd forint bevételkiesést prognosztizálnak.
A jelentős veszteség ellenére a társaság megtartja munkavállalóit. Czinege Szilvia, értékesítési és marketing igazgató úgy fogalmazott, több mint 1100 munkavállalót foglalkoztatnak, a fürdők bezárása, illetve a kijárási korlátozások miatt dolgozóink jelentős részének munkavégzése ellehetetlenült, így jelenleg állásidőn tartózkodnak. Amennyiben ugyanis a munkáltató a munkavállalóinak nem tud munkát biztosítani, úgy állásidőt rendelhet el. Az állásidő tartama alatt nem kell bejönnie dolgozni. A szabályok szerint az állásidőre a munkavállaló alapbérre jogosult. Amennyiben azonban az állásidő elrendelésére elháríthatatlan külső ok miatt kerül sor, úgy a munkavállaló számára az állásidő tartamára díjazás nem fizetendő. – Társaságunk vezetésének határozott szándéka, hogy munkatársai szociális biztonságát megőrizze, így dolgozóink az állásidő alatt a 2020. januári nettó alapbérüket kapják, csak a nyugdíjas kollégák vannak fizetés nélküli szabadságon – mondta Czinege Szilvia. Hozzátette, mivel a fürdők többsége egész évben nyitva tartó egység, ezért nem jellemző a szezonális foglalkoztatás. – Az elmúlt években a BGYH munkaerő kölcsönzést vett igénybe a nyári szezonban, de idén erre nem lesz szükség.
Arra a kérdésre, miszerint a kiesett bérleti díjak, valamint a zárva tartás miatt felmerült-e, hogy nyitás után emelkednek a belépőjegyek árai, az igazgató közölte, jelenleg is zajlik a strandnyitások, illetve a fürdők újranyitásához kapcsolódó árképzési stratégia újragondolása. – Budapesten szerencsére nagyon széles a kínálat strandfürdők tekintetében, hiszen hat egységet üzemeltetünk – Palatinus, Paskál, Csillaghegy, Római, Pünkösdfürdő, Pesterzsébet – , és nyitás esetén valamennyi egységünkben továbbra is lesz lehetőség gyermek, diák és nyugdíjas jegyvásárlásra, illetve komoly kedvezményeket nyújtó családi belépő megváltására, hiszen évek óta törekvésünk, hogy minél szélesebb vásárló rétegnek tudjuk biztosítani a biztonságos, kulturált strandolás lehetőségét – mondta. Hozzátette: március első két hetében közel 10 millió forintot költöttek a fokozott fertőtlenítési folyamatok elvégzésére az egész évben nyitva tartó fürdők tekintetében.
A BGYH egyébként, a turisztikai szakma egyéb ágazataihoz hasonlóan március elsejétől június 30-ig járulékfizetési mentességet kapott.
A vidéki fürdők jobb helyzetben vannak, hiszen a kijárási korlátozás enyhítésének értelmében feltehetően pünkösd után megnyithatják kapuikat. A Magyar Fürdőszövetség a közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a legtöbb fürdő eleve úgy tervezte a tavaszi felkészülési és karbantartási munkálatait, hogy május végén, pünkösdkor nyit majd újra. – A fürdők szinte mindegyike kényszerű üzemszünetet tart, a biztonságos és felelősségteljes működéshez jellemzően két-három hétre is szükség van. Mivel a jelenleg belátható időszakban még nem várható tipikus strandidő, a strandok tömeges nyitásának kérdése még pár napig biztosan nem is lesz aktuális – fogalmazott a szervezet. Kitértek arra is, mivel a nyitást jogilag és szakmailag is többféleképpen lehet értelmezni, kezdeményezték a Nemzeti Népegészségügyi Központnál és az Emberi Erőforrások Minisztériumánál a megjelent rendelet pontosítását, a nyitás feltételeire vonatkozó részletszabályok gyors közzétételét. A közleményben arra kérnek minden magyar fürdővendéget, hogy idei nyaralását tervezze Magyarország fürdővárosainak egyikébe, ezzel jelentősen segíthetik a 18 ezer munkahelyet biztosító magyar fürdőszektor talpra állását is.
Forrás: budapestgyogyfurdoi.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!