Magyarország hónapok óta blokkolja az Ukrajnának nyújtott további uniós pénzügyi támogatásokat, a német Spiegel azonban most úgy értesült, a magyar kormány nem ellenzi egy új alap létrehozását Kijevnek. Ezzel a lap szerint felcsillant a remény, hogy a február 1-jei csúcson megállapodás születhet az ügyben – adta hírül az Index.
Egy héttel az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozója előtt vannak arra utaló jelek, hogy megállapodás születhet az Ukrajnának nyújtandó további pénzügyi támogatásról – írja a Spiegel. A német lap információi szerint a magyar vezetés a vezető diplomaták zártkörű találkozóján deklarálta:
nem ellenzi egy újabb ötmilliárd eurós forrás létrehozását 2024-re.
A Spiegel azt írja, a magyar küldött kijelentette, noha a kormány nem fizetne be az Ukrajna Segélyezési Alapba, de Orbán Viktor nem akarja aktívan blokkolni a szervezetet.
A diplomaták szerint a magyar meghátrálással felcsillant a remény, hogy már február 1-én rendkívüli EU-csúcsón szülessen megállapodás a kérdésben.
Tavaly vétózott, most meghátrált
Orbán Viktor a decemberi csúcstalálkozón még megvétózta az Ukrajnának 2027-ig nyújtandó 50 milliárd eurós támogatásról szóló megállapodást – most azonban úgy tűnik, a kormányfő álláspontjában beállt egy 180 fokos fordulat. A lap azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy nem Orbán Viktor álláspontja az egyetlen “probléma”. Vita van arról is, hogy az alapból hogyan kellene finanszírozni a további katonai segélyeket.
A németek példának okáért azt akarják, hogy az Ukrajnának nyújtott kétoldalú támogatást számolják el az uniós hozzájárulás részeként, ellenkező esetben Berlin nem járulna hozzá az új alap létrehozásához. A múlt szerdai találkozón részt vevő diplomaták szerint az uniós tagállamok egyike sem ellenezte az ötletet. Felmerült azonban a kérdés, hogy honnan lenne elég pénz az alaphoz.
A franciák – egyedüliként – azt követelték, hogy az új alapot főleg védelmi eszközök közös beszerzésére használják fel. Az országok többsége viszont azt szeretné, ha az államok az Ukrajnának nyújtott katonai segélyekért cserébe valamiféle kompenzációt kaphatnának. Franciaország ellenben azzal érvelt, hogy a közös beszerzés erősítené az európai védelmi ipart.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!