2024. augusztus 20-án eltűnt egy 19 éves fiú Bükkaranyoson. Aznap ünnepelte, azaz ünnepelte volna a születésnapját a barátaival a település szélén lévő futballpályánál. Ott, ahol máskor is bandázni szoktak. Balázst hiába várták a barátai. Az egész történetből nagyjából ennyi kerek és bizonyos. Minden más részlet annyira ellentmondásos és megmagyarázhatatlan, hogy felfogni is nehéz, hogy lehetett az ügyet büntetőeljárás megindítása nélkül, közigazgatási hatósági eljárás keretében lezárni. Nem csak Bükkaranyos lakossága, hanem az ország különböző pontjairól szerveződött önkéntes csoportok sem tudnak belenyugodni a történetekbe. Hónapok óta nyomoznak, magánnyomozót bevetve, napról napra újra és újra elemezve augusztus 20-ának minden percét. Azt mondják, amit Tóth Balázs nagymamája és barátai is, hogy nem hisznek az öngyilkosság teóriában. Szerintük a fiút meggyilkolták.
Nem csak az egész falu, hanem ideérkező önkéntesek, kutyás keresők, speciális mentők fogtak össze és járták körül az adott napra leosztott területet. Átfésülve minden fás, bokros területet, kukoricást, szántóföldet. A kutatásban részt vett a törökországi földrengést is megjárt Spider Mentőcsapat, Lehoczky László és Hope kutyája. Valamint további keresők négylábú nyomkövető mesterekkel. Szeptember 13-án, eltűnése után 23 nappal egy olyan helyen találták meg, ahol előtte a kutyás keresőcsapatok is jártak. A tévéadótorony lábánál. Teste egyenesen feküdt, pólója felcsúszva, táskája a tarkóján. Jó hat méterre a torony középpontjától. Már a test helyzete is gyanúra adott okot. Az ügyben vizsgálódó magánnyomozó is azt mondja, életszerűtlen a testhelyzet, ha Balázs valóban a toronyról esett vagy ugrott a mélybe. Arról nem is beszélve, hogy az augusztusi hőséghez képest, úgy, hogy ráadásul vadakkal teli zöld területről beszélünk, túl jó állapotban volt.
És nem ez az egyetlen furcsaság.
A begyűjtött kamerafelvételek alapján rekonstruálták a fiú mozgását. Kiderült, hogy kora délután járt otthon, de rövid idő után a házukkal szemközi oldalon a kertek alatt indult el, feldúltan egy veszekedés után. A házban, ahová két hétig senkit sem engedtek be, a barátok dulakodás nyomait látták az ablakon át: eldőlt széket, szilánkokat és az asztalon volt egy elsősegélynyújtó doboz is.
Ugyancsak a háznál, illetve a család autójánál a keresőkutyák szagot fogtak. Azt a speciális jelzést adták, amit csak akkor szoktak, ha halott szagát érzik.
Már ez elég kellene, hogy legyen ahhoz, hogy olyan kérdéseket vessen fel, amiket egy büntetőeljárásban lehet tisztázni. Erre mégsem került sor.
Sokan családi kapcsolatokat sejtenek a háttérben magyarázat gyanánt. Tóth Balázs anyjának testvére ugyanis rendőr, azon a szolnoki kapitányságon, ahonnan a helyszínelők is érkeztek.
Felmerül a történetben az anya élettársának szerepe is, aki alig néhány hónapja lakott a házban. A helyiek szerint mind az anya, mind a párja italozó életmódot folytattak. A családban még egy kisebb gyermeket is nevelnek, akit a történtek után kiemeltek és rokonoknál helyeztek el. Az anya pszichiátriára került. A házat árulják – talán senki sem akar visszatérni a titkokat és megannyi fájdalmat rejtő falak közé.
Hogy kiderül-e valaha, mi történt Tóth Balázzsal, nem tudni. De egy dolog biztos, még ha a halála valóban öngyilkosság is, amiben tömegek kételkednek, akkor is számtalan felelőse van a történteknek. Ha önkezével vetett véget az életének, akkor az a kérdés adja magát, milyen lehetett az az élet a családjában, ami helyett a halált választotta.
Riportunkban megszólalnak a keresésben résztvevők, Szabó Kevin magánnyomozó, Balázs barátja, nagymamája és Bükkaranyos polgármestere.
Írásban kerestük meg a Borsod Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, és megkérdeztük, milyen érvek szóltak a büntetőeljárás megindítása ellen, részt vett-e a eljárásban bármilyen formában az elhunyt fiú anyjának testvére, ha igen, ez nem összeférhetetlen-e. Kihallgatták-e a keresésben résztvevő kutyás speciális mentőket és megvizsgálták-e azokat a helyszíneket, pontokat, ahol a kutyák elhunyt szagát jelezték?
Az orvosszakértői vélemény kizárta-e az idegenkezűséget? Szakértő vizsgálta-e a holttest megtalálásának helyszínét, hogy esés, ugrás esetén érkezhetett-e a test oda és úgy, ahogy megtalálták?
Írtunk Balázs anyjának is. Tőle elsősorban azt kérdeztük, vállalna-e interjút. Arra is kíváncsiak voltunk, ő hogy emlékszik az eltűnés napjára? Milyen konfliktus volt az előzménye annak, hogy Balázs feldúltan távozott a házból és miért kérhetett segítséget rendőr keresztanyjától?
Merre és miért indultak el autóval 15 óra után, ahogy azt a kamerafelvételek mutatják?
Továbbá megkerestük a rendőr keresztanyát is. Megkérdeztük tőle, pontosan mit mondott neki Tóth Balázs telefonon az eltűnése előtt? Részt vett-e Balázs megtalálását követően a rendőrségi eljárásban, intézkedett-e a megtalálás helyszínén? Jelentette-e feletteseinek a nyomkövetőkutyák jelzését?
Amint kapunk választ, frissítjük a cikket.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!