Prioritások.
Az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is elfogadta az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási csomagról, a multinacionális vállalatokra vonatkozó minimumadóról, Magyarország helyreállítási tervéről és a jogállamisághoz kötő úgynevezett feltételességi mechanizmusról szóló jogszabályokat – tájékoztatott az uniós tanács pénteken.
Az egy csomagban tárgyalt jogszabályokat a tagállamokat tömörítő tanács írásbeli eljárás útján fogadta el azt követően, hogy a tagországok vezetői (köztük Orbán Viktor) az Európai Tanács csütörtöki, Brüsszelben tartott csúcstalálkozóján jóváhagyták őket.
A jogszabályok között van a 2021-2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret módosításáról szóló rendelet,
amely lehetővé teszi az Európai Unió számára, hogy az uniós költségvetés mozgásterét az Ukrajnának 2023-ban nyújtani tervezett makroszintű pénzügyi támogatásra használja fel.
Brüsszel szerint a támogatási csomag „strukturális megoldást szolgáltat Ukrajna 2023-as finanszírozási szükségleteinek fedezésére”. A források az alapvető közszolgáltatások biztosítására, például iskolák, kórházak működtetésére vagy a kitelepítettek lakhatásának megoldására, a makrogazdasági stabilitás megőrzésére és az „Oroszország által elpusztított létfontosságú infrastruktúra” helyreállítására lesz felhasználható.
A tagállamok elfogadták a globális minimumadó bevezetéséről szóló irányelvet is, ezzel vállalták, hogy azt saját adószabályaikba ültetik, ami 15 százalékos minimális társasági adó kulcs kivetését jelenti a nagy a multinacionális és a nagy belföldi vállalatcsoportokra.
A globális tech-cégekre azonban ez nem vonatkozik, így a Facebook és társai továbbra is jelentősebb adóteher nélkül tudnak működni az EU területén.
A tanács hivatalosan elfogadta az uniós költségvetésnek a jogállamiság elveinek magyarországi megsértésével szembeni védelméről szóló tanácsi végrehajtási határozatot, valamint Magyarország helyreállítási tervének az Európai Bizottság által közzétett értékelését jóváhagyó tanácsi határozatot is. Az uniós bizottság értékelése szerint a magyar helyreállítási terv megfelel az összes vonatkozó kritériumnak, összhangban van a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről (RRF) szóló rendeletben meghatározott követelményekkel. A magyar terv átfogó és megfelelően kiegyensúlyozott választ ad az ország gazdasági és társadalmi helyzetére – írták.
A négy jogszabály hivatalos elfogadására irányuló írásbeli eljárás lezárult. Az elfogadás az utolsó lépés volt a tanács e jogszabályokra vonatkozó jogalkotási folyamatában.
(MTI nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!