A törvényszék szerint fennáll a tanúk befolyásolásának veszélye.
A TASR szlovák hírügynökség szerint a bírósági döntés egyelőre nem jogerős, a gyanúsítottak fellebbezést nyújtottak be, amiről a szlovák legfelsőbb bíróságnak kell határozatot hoznia – írja az Index.
Ján Kuciak és barátnője, Martina Kusnírova 2018-ban történő meggyilkolása alaposan felforgatta a szlovák belpolitikát. Az országos felháborodás hatására a kormány több tagja távozott, Robert Fico kormányfő lemondott, a rendőrség pedig megkezdte a nyomozást, hogy felderítse és felszámolja a saját soraiban és az ügyészségen belül működő korrupciós hálózatot. A volt rendőrfőkapitány őrizetbevétele is ennek az országos nyomozásnak a része.
Gaspart és a másik három gyanúsítottat csütörtök reggel vették őrizetbe. Jana Tökölyová, a Különleges Ügyészi Hivatal szóvivője akkor azt mondta, hogy a hatóságok több bűncselekmény – bűnszervezet létrehozása, megszervezése és működésének elősegítése, korrupciós ügyek, valamint hivatali jogkörrel való visszaélés – elkövetésével gyanúsítják az őrizetbe vetteket, akiknek nevét hivatalosan nem hozták nyilvánosságra.
Szlovák sajtójelentések szerint az érintettek „korrupciós légkört teremtettek a rendőrségnél”. Például befolyásos vállalkozókat előre figyelmezettek az ellenük induló korrupciós vizsgálatokról.
Sajtóértesülések szerint a rendőrség megrendelésre olyan újságírókat figyelt meg, akik nagyvállalkozók illegális ügyletei után kutattak, köztük Marián Kocner üzérkedései után is, akit később Ján Kuciak meggyilkolásával is megvádoltak. Őt azonban a bazini székhelyű különleges bíróság első fokon szeptember elején elégséges bizonyíték hiányában felmentette. Az ítélet nem jogerős, a különleges ügyészség ügyésze megfellebbezte.
Fotó: TASR
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!