Kína továbbra is erőteljes katonai nyomást gyakorol Tajvanra, melyet saját területeként tart számon. A kínai hadsereg rendszeresen végez járőrözést és katonai gyakorlatokat a sziget környékén, gyakran bevetve hadihajókat és repülőgépeket is –
adta hírül az ATV.
A második világháború óta gyakorlatilag megszállt Japán szinte már vazallusi együttműködésben áll az Egyesült Államokkal, így nem véletlen, hogy a pacifikált országot kifejezetten aggasztja kommunista Kína egyre jelentősebb katonai jelenléte Tajvan közelében. A japán védelmi minisztérium csütörtökön arról számolt be, hogy előző nap két ismeretlen típusú kínai drónt is észleltek Tajvan északkeleti és keleti partjainál.
A drónok a japán Jonaguni felett repültek át, mely Tajvan és Japán legnyugatibb szigete között húzódik, összekötve a Fülöp-tengert és a Kelet-kínai-tengert. A japán légierő vadászgépeket küldött az ország légterének védelmére, s nyomon követte a drónokat, ahogy azok visszatértek Kínába.
Tajvani jelentések szerint az elmúlt 24 órában legalább 27 kínai katonai repülőgépet, illetve drónokat észleltek a partjaik közelében. Ami azonban ennél is jobban aggasztotta a japánokat, az az orosz hadihajók felbukkanása. A három hajó Jonaguni és Iriomote szigetei között haladt a Kelet-kínai-tenger felől délre, a Fülöp-szigeteki-tenger irányába.
A japán védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a flottát két korvett – a Rezky és az Aldar Tsydenzhapov –, valamint a Pechenga nevű hajó alkotta. A hajók a vlagyivosztoki távol-keleti haditengerészeti bázisról indultak útnak az ázsiai–csendes-óceáni térségben végrehajtandó bevetésekre. A Newsweek szerint egyelőre nem világos, hogy a kínai és orosz műveletek vajon egy összehangolt hadműveletek részei-e.
Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI/EPA/Hszinhua/Liu Fang
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!