A Fülöp-szigetek és Kína szombaton kölcsönösen azzal vádolták egymást, hogy szándékosan nekiütköztek a másik ország parti őrségi hajójának a Dél-kínai-tengeren. A létfontosságú vízi úton egyre súlyosbodnak az atrocitások. Az Egyesült Államok megerősítette támogatásáról a Fülöp-szigeteket – írta meg az Index.
Kommunista Kína az elmúlt években rendszeresen provokálja Tajvant, rendre megsérti a szigetország vizeit és légterét. Most azonban nem velük történt incidens, hanem a közelben fekvő Fülöp-szigetekkel, mikor a Dél-kínai tengeren a Sabina-zátony közelében a kommunista ország hajója ütközött egy fülöp-szigeteki hajóval.
Jay Tarriela, a Fülöp-szigeteki parti őrség szóvivője sajtótájékoztatón videókat mutatott be a szombati összecsapásról, és azt mondta, hogy a kínai parti őrség hajója
szándékosan, provokáció nélkül nekiment a fülöp-szigeteki hajónak.
Az ütközésben megrongálódott a 97 méteres Teresa Magbanua, a Fülöp-szigetek parti őrségének egyik legnagyobb hajója, de a személyzet nem sérült meg – tette hozzá.
A kommunisták természetesen egészen másképp értékelték a dolgot. Liu Dejun, a kínai parti őrség szóvivője tudni véli, hogy az „illegálisan megálló” fülöp-szigeteki hajó a felelős, mely felhúzta a horgonyát, és „szándékosan ütközött” egy kínai hajónak. Zárásképp a biztonság kedvéért még megfenyegette a Fülöp-szigeteket:
azonnal vonuljanak vissza, vagy viseljék a következményeket.
„A kínai parti őrség megteszi a szükséges intézkedéseket, hogy határozottan meghiúsítson minden provokációt, jogsértést, és megvédi az ország területi szuverenitását, valamint tengeri jogait és érdekeit” – mondta Liu. Jay Tarriela mindeközben közölte, hogy Manila nem vonja vissza hajóját „a kínai parti őrség zaklatása, zsarnoki tevékenysége és eszkalációs akciói ellenére”.
USA: a Fülöp-szigetek a szövetségesünk
Az eset kapcsán megszólalt az Egyesült Államok is, mely emlékeztette kommunista Kínát, hogy a Fülöp-szigeteket szerződéses szövetségesük.
Az Egyesült Államok elítéli a nemzetközi jog többszörös veszélyes megsértését a Kínai Népköztársaság (KNK) részéről, beleértve a mai szándékos ütközést is
– közölte MaryKay Carlson nagykövet az X közösségi médiaplatformon.
A Fülöp-szigetek áprilisban egy hajót telepített a Sabina-zátonyhoz, 139 kilométerre a Fülöp-szigeteki Palawan tartomány partjaitól. Manila azzal vádolta Pekinget, hogy mesterséges szigetet épített, mondván, hogy a homokzátonyokon elpusztult és összetört korallhalmokat dokumentált, amit Peking tagad.
A Fülöp-szigetek vasárnap azzal is megvádolta Kínát, hogy megakadályozott egy rutinszerű utánpótlási missziót, mondván, hogy kínai hajók nekiütköztek és vízágyúkat vetettek be egy halászattal foglalkozó cég hajója ellen, amely élelmiszert, üzemanyagot és orvosi ellátmányt szállított a Fülöp-szigeteki halászoknak – közölte a Reuters.
A feszültség egyik magja, hogy kommunista Kína – mint Ázsiában kb. mindenre – a Dél-kínai-tenger nagy részére is igényt tart, ide értve a Fülöp-szigetek, Brunei, Malajzia, Tajvan és Vietnam által követelt részeket is. Noha az ügyben egy választottbíróság már 2016-ban kimondta, hogy a kommunisták követeléseinek az égvilágon semmilyen jogalapja nincsen, ezt Peking figyelmen kívül hagyta.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!