Nem mindennapi sürgés-forgás volt tapasztalható a Lenti Járásbíróságon január 12-én. A szokatlanul nagy érdeklődés egy polgári peres eljárás tárgyalásának szólt, amin – leegyszerűsítve – arról döntött a bíróság, hogy Ausztria egyik leggazdagabb emberének lesz-e esélye egy újabb magyarországi földterület megszerzésére vagy sem.
Meglehetősen enyhe, már-már tavaszias, de semmiképpen sem januári időjárás fogadott minket a Zala vármegyei Lentiben, ahova azért utaztunk el, hogy hírt adjunk egy tárgyalásról, amely a helyiek előzetes tájékoztatása szerint precedensértékkel bírhat a magyar föld védelmét illetően.
A tárgyalás előtt Dr. Vicze Csilla, az alperesi oldal ügyvédje a Lenti Járásbíróság épülete mögötti parkolóban ismertette az ügy részleteit, valamint visszafogott optimizmussal megosztotta velünk abbéli reményét is, hogy a magyar föld szempontjából kedvező ítélet fog születni.
Magát az ülést egy eléggé kicsi tárgyalóteremben tartották, így a nagyjából nyolc fős hallgatóság – melynek soraiban mások mellett Dócs Dávid, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője is helyet foglalt – meglehetősen szűkösen fért el. A közel kétórás tárgyalás végén meghozott ítélet azonban minden korábbi kellemetlenséget elfelejtetett, de erről majd később.
Az osztrák milliárdos, akinek már 2000 hektár földje van Magyarországon
A történetet onnan érdemes kezdeni, hogy a per tárgyát képező pórszombati területet a Prima Primissima díjjal kitüntetett Kovács Gyulának, a Tündérkert Mozgalom alapítójának fia akarta megvásárolni. (Kovács Gyula és családja azzal vált híressé, hogy az egész Kárpát-medencéből begyűjtötték az ősi magyar gyümölcsfajtákat, azok genetikai megőrzése és terjesztése céljából.)
Az említett földterületre azonban Wolfgang Binder, Ausztria egyik leggazdagabb embere is szemet vetett, akinek szüksége lehetett strómanként egy helyi magyar állampolgárra, aki – mint helyben lakó szomszéd – elővásárlási joggal rendelkezett a pórszombati telekre.
Binder a tárgyaláson mint tanú jelent meg, és eskü alatt elmondta, jelenleg 2000 hektár magyarországi földterület van a tulajdonában, de szeretne tovább terjeszkedni.
„Földterületeit, amelyekért őseink az életüket adták, mind körbe keríti. Lassan kiírhatná, hogy tilos a kerítésen átmenni, mert »Ez már Ausztria«”
– nyilatkozta lapunknak Dr. Vicze Csilla, a magyar föld sorsáért aggódó alperesi ügyvéd.
Dr. Vicze Csilla ügyvéd
Hozzátette, Binder úr egy másik ügyletével azt a 250 hektáros területet kívánja megvásárolni, amin Európa legnagyobb fakeresztje, a medesi kereszt található.
„A néhai Medes falu Árpád-kori templomának helyén áll a medesi kereszt. Ez állít emléket a Göcsej, az Őrség és Hetés legnagyobb veszedelmének, vagyis a törökfutásnak, ahogy azt régen nevezték. 1600-ban Kanizsa várának eleste után a török feldúlta a térséget, 67 falu teljesen elpusztult. A keresztet a térség lakossága hatalmas összefogással emelte, hogy emléket állítson az ősöknek”
– ismertette az ügyvéd, megjegyezve, a helybéliek várják, hogy a magyar állam éljen elővásárlási jogával, máskülönben osztrák kézre kerül ez a szakrális terület.
Binder színlelt kölcsönszerződést köthetett a strómannal
No, de térjünk vissza a mostani ügyhöz, amely miatt az eljárás is folyt. Kölcsönszerződéssel és ügyvédi letéti szerződéssel bizonyítást nyert, hogy Wolfgang Binder, mivel a per tárgyát képező ingatlan tulajdonosa nem neki akarta eladni az 5 hektár 7508 négyzetméter nagyságú pórszombati szántót, annak teljes vételárát (17 millió 252 ezer 400 forintot) kölcsönadta és ügyvédi letétbe helyezte a szomszédos ingatlan magyar tulajdonosa, ezáltal elővásárlási jogosult javára, aki azonban már akkor – 2021. szeptember 10-én – elővásárlási jognyilatkozatot tett, amikor még bizonyítottan nem rendelkezett a vételárral.
„A színlelt jogügylet azért került napvilágra, mert bár a kormányhivatal Binder emberével, az elővásárlásra jogosulttal hagyta jóvá a földvásárlást (nem pedig az életvitelszerűen Pórszombaton lakó fiatal gazdálkodóval), az elővásárlásra jogosult 2021. november 17-én elhunyt. Örököse, aki Pécsett rendőr, és csak a lakcímkártyája szerint él Pórszombaton, a hagyaték megnyíltakor nem bejegyzett földművesként követelte a perben az ingatlan tulajdonjogát anélkül, hogy a vételárból egy forintot teljesített volna”
– közölte lapunkkal Dr. Vicze Csilla.
„Adásvételi szerződéssel bizonyított tény, hogy az édesapjától megörökölt egyéb földterületeket közvetlenül a hagyatékátadás után egyből eladta Bindernek, így kikövetkeztethető, hogy a per tárgyát képező ingatlan tulajdonjogáért is azért küzd az örökös felperes – aki a vételárral szintén nem rendelkezik, – hogy ezt az őseink által évszázadokon át védett, vérrel áztatott földet is átjátssza az osztráknak”
– tette hozzá.
Részsiker a magyar föld védelméért folytatott küzdelemben
A bíróság közel kétórás tárgyalást követően végül azzal az indoklással utasította el a keresetet, hogy – a jogilag rossz közjegyzői hagyatékátadó végzéssel ellentétben – az elővásárlási jog nem örökölhető, joghézag van, mert lex specialis földforgalmi törvény nem szabályozza azt az életben előforduló esetet, ha az elővásárlásra jogosult, akivel a kormányhivatal jóváhagyta az adásvételt, meghal, mielőtt még a vételárat kifizette volna.
Wolfgang Binder tehát hoppon maradt, ezt a földet nem tudta megszerezni, azonban nem dőlhetünk hátra, mert az osztrák milliárdos már így is 2000 hektár magyarországi földterülettel rendelkezik, és aligha fogja elrettenteni egy számára kedvezőtlen bírósági ítélet attól, hogy tovább terjeszkedjen hazánkban.
„Annak érdekében, hogy senki ne szerezhessen ilyen óriási birtokot, indokolt a 2013 óta fennálló mulasztásos törvénysértés helyreállítása, az ígért üzemszabályozási törvény azonnali megalkotása, amely az üzemméretet korlátozná”
– mondta el a Magyar Jelennek a tárgyalás után Dr. Vicze Csilla.
Az ügyvéd hozzátette, részsiker született a magyar föld védelméért folytatott küzdelemben, de a háborút csak akkor lehetne megnyerni, ha minden esetben, a gyakorlatban is érvényesülne az Alaptörvény P-cikkelye, amely kimondja:
„A természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.”
„A magyar föld nem eladó!” – Vagy mégis?
A nemzeti oldalon évek óta beszélnek arról, hogy szép csendben gyakorlatilag megvásárolják termőföldjeinket, és a migráció problémáján túl ezekről a kérdésekről is beszélni kell. Ha megnézzük, Nyugat-Magyarországon már számos földterület került osztrák kézbe. Néhány héttel ezelőtt Dócs Dávid, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője is a helyszínen járt, és Kovács Gyulát, a Tündérkert Mozgalom alapítóját kérdezte….
Kiemelt képünk forrása: Facebook/Dócs Dávid
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!