Januárban Chile még az „oltási világbajnok” szerepében tetszelgett, ám aztán váratlanul megjelent a „harmadik hullám”, mire megteltek a kórházak és intenzív osztályok. A szakértők igyekeztek menteni a menthetőt, a gyors romlást a kormány és a lakosság felelőtlenségével próbálták magyarázni.
A chilei lakosság legalább egynegyede már mindkét dózist megkapta a Covid-19 elleni oltásból, a kórházi intenzív osztályok terheltsége mégis kritikus szintre emelkedett. Sokan azt vetik a kormány szemére, hogy a járvány elleni stratégiáját túlságosan is egyoldalúan az oltásokra alapozta – foglalta össze a Deutsche Welle.
Január végére a karácsonyi kiugróan magas járványgörbe ellaposodott, február végére pedig szépen csökkent. Addigra már a lakosság 18 százalékát beoltották valamilyen vakcinával. A kormány az országot akkor Latin-Amerika oltási bajnokának kiáltotta ki. A tömeges oltások után azonban az esetszámok nem csökkentek, hanem megint emelkedni kezdtek:
az egymillió lakosra eső hétnapos átlag egy hónap alatt duplázódott, 130-ról 260-ra.
Túl sok súlyos eset
A fertőzöttek számának megugrása még önmagában nem lenne olyan kétségbeejtő, hiszen tudjuk, az oltottak ugyan úgy képesek megfertőződni és tovább fertőzni. Az oltásokat propagáló orvosok mindig kiemelik, a vakcina elsősorban a lélegeztetőgéptől és a haláltól véd meg.
Aggodalomra az ad okot, hogy nem csak az esetszámok, de a súlyos lefolyású megbetegedések mennyisége is drasztikusan megemelkedett a tömeges oltások után.
A halálesetek megugrása miatt április elejétől ismét korlátozások léptek életbe Chilében. Még a törvényhozási választásokat is elhalasztották.
Chile esete előtt valamennyi szakértő döbbenten állt, hiszen az ország az egyik legszervezettebben bonyolította le az oltások beadását. Több vakcinát is alkalmaztak: a kínai Sinovac oltását korábban jóváhagyták, mint Kínában, de gyorsan lezajlott a Pfizer/Biontech és az AstraZeneca engedélyezése is. Egy héttel ezelőtt a kínai CanSino oltóanyag is megkapta a zöld utat.
A lakosság negyede már mindkét oltást megkapta
A jól szervezett vakcinabeszerzés és elosztás következtében a 19 milliós lakosságból 12 milliót már legalább egy dózissal beoltottak. Ezen felül 5 millió ember már a második adagot is megkapta. A kormány számításai szerint júniusra kialakulhat a nyájimmunitás. Szerintük az oltásoknak köszönhetően. A valóság azonban nem igazán akarja őket igazolni.
Az elhunytak száma a 7 napos átlag tekintetében a januári 3-ról 5,9-re emelkedett. A szakértők hozzáteszik ugyan, hogy ez még így is hízelgőbb adat, mint a szomszédos Peruban, ahol a hétnapos átlag napi 10 körül mozog, de ha az oltás valóban olyan csodaszer lenne, mint ahogyan azt a média és a politikusok előszeretettel hangoztatják, akkor a grafikonoknak nem szabadna így kinéznie.
Szakértők: mindenki hibás
A kritikusok egyből meg is kezdték a felelősök felkutatását, mielőtt a közvélemény megkérdőjelezné a „csodafegyver” hatékonyságát. Első körben a szakértők a kormányra mutogattak, mondván, az ország vezetése túlságosan is az oltási kampányra fókuszált, kevesebbet teszteltek, nem kutatták a fertőzötteket megfelelően.
De a nép sem maradhatott ki a felelősségre vonásból. A megszólaltak szerint a sikereket hangoztatva az emberek óvatlanabbak lettek, nem tartották az előírásokat, ezért robbanhatott be a járvány.
Az emberek szabadsága azonban kérészéletűnek bizonyult. Néhány hét tömeges oltakozás után az ország ugyan ott tart, mint a vakcinák előtt: lezárások, korlátozások, kijárási tilalom. Reggel hat és kilenc között még engedélyezik az egészségügyi sétákat, ezen kívül bizonyos régiókban alig
hetente két alkalommal lehet elhagyni a lakóhelyünket, azt is alapvető szükségletek kielégítése céljából, kizárólag különleges hatósági engedéllyel.
Az oltás mégsem csodaszer?
A magas átoltottság dacára megugrott esetszámok (pláne a súlyos lefolyású esetek) miatt a szakértőknek az oltásokról is mondaniuk kellett valamit. Meglátásuk szerint ebben az esetben is az emberek okolhatók, hiszen a vakcináknak „bizonyos időre van szüksége”, hogy kifejtse hatását. Úgy vélik, ezt az időt a lakosság jó része egyszerűen nem várta ki, mielőtt „maszk nélkül bulizni ment”.
Azt azonban elismerték, máig nem tisztázott, hogy az oltottak fertőzőképessége hogyan változik. Végezetül hozzátették, az ország jelentős részét a kínai Sinovac vakcinával oltották, ami szerintük „kétes” hatékonyságú. Ez utóbbi állítást Kína cáfolja.
Napi.hu nyomán – Fotó: picture alliance
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!