Az Amazonas-medence brazil részén az elmúlt egy évben 29,5 százalékkal nagyobb területen irtották ki az esőerdőt, mint a korábbi évben, ez a legkiterjedtebb erdőirtás az országban 2008 óta – derül ki a brazil űrkutatási hivatal (INPE) adataiból.
Az INPE adatai szerint 2018 augusztusa és 2019 júliusa között 9762 négyzetkilométernyi esőerdőt irtottak ki a térségben. A tudósok szerint az Amazonas erdőségeinek irtása fokozódott, mióta Jair Bolsonaro brazil elnök januárban elfoglalta hivatalát. Mint mondták, az elnök előnyben részesíti a gazdasági fejlődést a természet védelmével szemben.
Bolsonaro aki az INPE júliusi jelentését megalapozatlannak nevezte, a most kiadott jelentést nem kommentálta.
Ricardo Salles környezetvédelmi miniszter csütörtökön találkozik az Amazonas-medence kormányzóival, hogy megvitassák az erdőirtás elleni fellépést. Salles szerint az erdőirtás hátterében legtöbbször az illegális bányászat, a fakitermelés és a földterületszerzés áll.
Az Amazonas a világ legnagyobb esőerdőjeként létfontosságú, mivel jelentős mennyiségű szén-dioxidot raktároz el, és ezzel lassítja a globális felmelegedést. Az elmúlt évtizedben a korábbi brazil kormányoknak adminisztratív eszközökkel, bírságokkal sikerült visszaszorítani az erdőirtásokat. Bolsonaro és kormánya azonban bírálta ezt a szankcionálást és elnézte a környezeti károkozást.
(hvg, fotó origo)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!