Azok a vállalatok, akik felkerülnek a védelmi minisztérium listájára, nem kaphatnak megbízásokat az amerikai hadiipari szerződéseket, emellett pedig reputációs kockázatokkal is jár – írja a Reuters a Hvg.
Az ötlet a hírszerzési bizottság alelnökétől, a republikánus Marco Rubiotól, valamint John Molenaartól, a Kínával foglalkozó különbizottságának vezetőjétől származik. Az általuk rálátott dokumentumok alapján a két vezető politikus úgy ítélte meg, indokolt lenne a kínai eredetű CATL-t feltenni a gyanús cégeket tartalmazó listára, ami egyben „erőteljes jelzést küldene azoknak az amerikai cégeknek is, akik jelenleg a CATL-lel való együttműködést fontolgatják”.
A kínai vállalat szerint a termékei rengeteg amerikainak segítettek átvészelni a nagyobb áramkimaradásokat, de ezek „passzív termékek” amelyek „nem képviselnek nagyobb nemzetbiztonsági veszélyt, mint egy darab tégla”. Szerintük a két törvényhozó levele tele van alaptalan és tárgyilag téves gyanúsításokkal”. Majd azt állították, a CATL-t nem a kínai kormány irányítja. (Ismerve a kommunista gyakorlatot, ez nehezen elképzelhető – a szerk.)
Ahogy arra a két republikánus képviselő is rámutatott, a CATL „erős kapcsolatot ápol” a Kínát uraló kommunista párttal és a hadsereggel. Azzal, hogy az Egyesült Államok egyre inkább a cég akkumulátoraira építi áramellátását, gyakorlatilag kiszolgáltattja magát a kommunista állampártnak. „A kínai kommunista párttól függünk az energiainfrsastruktúra területén” – fogalmaztak a politikusok.
Februárban a védelmi tárca több tucat kínai céget vett fel a szóban forgó listára, amely része annak a törekvésnek, hogy távol tartsák az amerikai technológiákat a kínai vállalatoktól.
Fotó: CATL
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!