Elemzők tucatjai beszélnek arról, hogy a baloldalon hónapok óta az a folyamat látható, amint a DK éppen felfalja a többi baloldali pártot. A cselekvés a témák elfoglalását is jelenti, de legfőképpen a pártok politikusainak, képviselőinek átállításánál érhető tetten.
Mennyiséget tekintve csak a választások óta eltelt időszakban több mint 10 képviselőről beszélünk, de a jelenség már a 2019-es (a baloldal szempontjából sikeres) önkormányzati választás óta határozottan kimutatható.
Kereste őket a Feri
Ebbe a sorba illik a Momentum újpesti polgármesterének DK-ba való távozása. Déri Tibor indoklásában arról beszélt, hogy Budapest közgyűlésében Momentumosként már nem tudja olyan nagyon hatékonyan képviselni a budapestieket, ahogy eddig tette. Nem telt bele néhány hónap és Déri Tibort követte saját kabinetfőnöke Bodrozsán Alexandra, aki amellett, hogy Újpesten kabinetfőnök, még Kecskeméten egyéni körzetben megválasztott városrészi képviselő is. Bejegyzésében Bodrozsán hasonló megfoghatatlan okokról ír, mint Déri. A képviselőasszony úgy látja, hogy a szervezeti és a szakmai hátteret már nem tudja a Momentum biztosítani neki, hanem csak és kizárólag a DK képes erre.
Buzinkay szintén Gyurcsány mögött érzi magát jó helyen
Bodrozsán Momentumból való távozása azt jelenti, hogy a párt képviselete megszűnt Kecskemét közgyűlésében, mert mind a két képviselőjük kilépett a Momentumból, de a vesszőfutás még itt sem ért véget, hiszen a napokban épp Buzinkay György jelentette be a Facebookon távozását. Nem fogják kitalálni, de ő is a Gyurcsány-Dobrev tandemet tartja a legjobb választásnak az Orbán Viktor leváltásáért folytatott hadjáratban. A szentendrei politikus arról ír, hogy a Momentum eltolódott jobbra és ez az egyik oka a kilépésének, amely csak pártváltást jelent, de az eszmék maradnak. A párt szűkszavúan azt említi, hogy tagtársuk megsértődött, mert nem kapott garanciát a szentendrei 2026-os indítására.
Buzinkay bejegyzése alatt záporoznak a hozzászólások. Van, aki árulónak nevezi, van aki kitartást kíván neki, de olyan is akad, aki az elégedetlenkedő hozzászólókat inti stratégiai nyugalomra mondván, hogy ez a döntés biztosan nem lehetett könnyű Buzinkay számára. A Momentum volt politikusa valóban leírja, hogy sokat vívódott a döntésen és nagyon nehéz szívvel búcsúzik a közösségétől, mire egy párttársa megjegyzi, hogy neki úgyszintén nagyon nehéz elveszíteni Buzinkay személyében egy igaz barátot, egy párttársat, de tudja, hogy György már egy jobb helyen van.
A távozásra több politikus reagált, köztük a hasonló utat bejárt Bősz Anett (DK) ,aki az alábbi szavakkal fogadta Buzinkay-t.
” Kedves Gyuri! Érezd jól magad a Demokratikus Koalícióban! Jövevényként is lehet, ismerem az utat. Jó munkát, ha bármiben segíthetek, kérlek, szólj! A nagy döntések sokszor nagy indulatokat generálnak — főképp a hazai közéletben. Hidd el, ennek a többszörösét kapod majd ebben a közösségben szeretetből vissza! Ölellek! „
-írta Anett, akinek ölelő felajánlását Gyuri megköszönte, ekkor még talán nem sejtve, hogy lesz itt még valaki, aki örül csatlakozásának. Ez a valaki pedig nem más mint Gréczy Zsolt. Gréczy sejtelmesen csak ennyit ír:
„Örülünk Neked”.
Buzinkay ezt ugyanúgy megköszönte, jóllehet eközben könnyen átfuthattak fejében azok a képsorok, amelyeket az adventi időszakra való tekintettel inkább nem szerkesztenénk be ide.
Buzinkay volt a Momentum LMBTQ szakpolitikusa
A kilépésnek önmagán messze túlmutató jelentősége van, ugyanis a Momentum ezzel elveszítette az egyik szakpolitikusát, mert akármennyire szerencsétlenül hangzik: Buzinkay György a pártban az LMBTQ ügyek témafelelőse volt. Ezen túl a választások előtt Györgyöt a balliberális szövetség LMBTQ referensének nevezték ki.
Ezek alapján felmerül néhány kérdés, különösen akkor, ha arra gondolunk, hogy Buzinkay a jobb felé sodródást kérte számon volt pártján. Választ kérdéseinkre nem kaptunk (ha mégis úgy frissítjük cikkünket), de a Momentum sajtóosztályán arról érdeklődtünk, hogy:
– A politikus kilépésével lesz-e új témafelelőse az LMBTQ kisebbség ügyeinek a pártban?
– Ki lehet az utód?
– A jobbra tolódást miben érzékelhette a távozó Buzinkay György?
– Háttérbe szorul-e a Momentumban az LMBTQ jogok képviselete?
Ugyan ezeket kérdeztük írásban a távozó politikustól azzal a kiegészítéssel, hogy Gyurcsány Ferenc pártjában több fiatalos lendületet, lehetőséget lát-e mint a Momentumban.
Szarvas volt a reciproka
A DK és a Momentum közti vándorlás iránya nem mindig volt ilyen egyértelmű. Jó példa erre Szarvas Koppány Bendegúz, aki 2017-ben éppen a DK-ból igazolt az akkor még Fekete-Győr András által vezetett mozgalomba.
Szarvas Koppány ráadásul a Gyurcsánypárt ifjúsági tagozatának elnökeként nyergelt át a lilákhoz azt emlegetve, hogy az innováció és a fiatalos lendület a Momentumban van. Szarvas Koppány Bendegúz azóta már Józsefvárosban önkormányzati képviselő lett, tőle sem kaptunk választ az alábbi kérdéseinkre.
– Melyik párt képviseli Ön szerint jobban a fiatalokat, hol van több innovatív ötlet?
– Megbánta-e, hogy a DK-ból a Momentumba ment?
– Tervezi-e, hogy visszamegy a Demokratikus Koalícióba?
Buzinkay után Busznyák?
Cikkünk összeállításának idején futott be szerkesztőségünkbe az a névtelen momentumos információ, hogy a párt már közben megtalálta Buzinkay György, mint LMBTQ felelős utódját, mégpedig Busznyák Imre személyében. Busznyák Imre a Momentum zuglói önkormányzati képviselője. A információt pontosan annyira valószínűtlennek tartottuk, mint Buzinkay feladatkörét, de mivel az megállja a helyét, éppen ezért telefonon felkerestük Busznyák Imrét, hogy erősítse, vagy cáfolja értesülésünket.
Busznyák azt közölte lapunkkal, hogy erről ő nem hallott és ilyen szakpolitikai felkérés felé még sem az egyesült baloldal, sem a Momentum részéről nem érkezett. Arra a kérdésre, hogy vállalná-e a feladatot nem adott egyértelmű választ, így jelenleg csak az a biztos, hogy a Buzinkay által hagyott lyukat még senki nem tömte be.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!