A Covid19-járvány ellenére is töretlen tempóban folytatódik a társadalmak elöregedése. A jövő nyugdíjrendszereinek kulcsfontosságú feltétele, hogy a társadalom újraértékelje a munka szerepét. A magyar nyugdíjrendszerben is nagy szükség van további reformokra – írta a hrportal.hu.
Az Allianz közzétette Globális Nyugdíjjelentésének második kiadását, amelyben a világ 75 országának nyugdíjrendszerét elemzi a saját fejlesztésű Allianz Nyugdíjmutató (Allianz Pension Index, API) alkalmazásával.
Civilizációs probléma
A tendenciák azt mutatják, hogy a társadalmak elöregedése az északi civilizáció országait, illetve Kínát érinti igazán, miközben Afrikában továbbra is töretlen a gyermekvállalási kedv. A jelenlegi adatokból kiderül, a korábbi becslések igen optimisták voltak, és társadalmunk elöregedése a vártnál is jóval gyorsabban zajlik. 2019-ben még úgy becsülték, 2050-re az időskorúak globális függőségi rátája a mai 15,1 százalékról 25,3 százalékra emelkedik majd. Azóta kiderült, nem 25, hanem 26,3 százalék lehet a valódi szám. A jelek szerint tehát a kutatáskor jelentősen alábecsülték az elöregedés mértékét és a gyermekvállalási kedv alacsony mivoltát.
A Kínából, Koreából vagy például Olaszországból érkező legújabb adatok a demográfiai változás felgyorsulását mutatják. Különösen a születésszám alakul a vártnál sokkal rosszabbul a családpolitikai erőfeszítések ellenére is. A fiatalabb, főleg az Y és a Z generációk maguk lesznek kénytelenek (még) nagyobb mértékben gondoskodni saját időskorukról. A kellemetlen igazság az, hogy hosszabb ideig kell majd dolgozniuk, valamint többet és céltudatosabban kell megtakarítaniuk
– mutat rá Michaela Grimm, a jelentés társszerzője.
A vizsgált nyugdíjrendszerek súlyozatlan teljes pontszáma 3,6, ami éppen csak kielégítő.
Gyermekvállalás helyett tiltakozás
Franciaországban jelenleg is óriási tiltakozások zajlanak amiatt, hogy az ország már most megkezdte a felkészülést az új nyugdíjrendszer kiépítésére, ami adóemeléseket, valamint a nyugdíjkorhatár kitolását jelenti (ami még az emelés után is alacsonyabb, mint a magyar nyugdíjkorhatár – a szerk.). Az emberek felháborodása egyfelől érthető, másfelől azonban azt is látni kell, hogy saját kényelme és gondtalan jelene érdekében a franciák jelentős többsége lemondott a gyermekvállalásról, amit csak „nyűgnek” tekintett. Úgy képzelték el, majd hoznak egy rakás bevándorlót Afrikából, ami majd megoldja a népesedési és gazdasági problémákat. A valóság azonban megint nem igazolta a negédes liberális illúziókat, és az import „mérnökök” és „agysebészek” csak újabb terhet róttak az amúgy is egyre fenntarthatatlanabb szociális hálóra.
A szakértők jelentős része egyébként már teljesen lemondott arról, hogy a fehér civilizáció országaiban bármiféle érdemi változást próbáljanak meg elérni, és inkább egy új, fenntartható nyugdíjrendszer kidolgozását szorgalmazzák a jelenlegi helyett, mely évtizedeken belül összeomlik.
Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI/Honéczy Barnabás
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!