Szavazásra fog sor kerülni a mai parlamenti ülésen, ahol eldől, hogy módosítják-e az önkormányzati választási törvényt, illetve határoznak arról, hogy átalakítják-e az országgyűlési választások rendszerét 2026-ra.
Erről beszélt napirend előtt az előterjesztő frakció vezetője. Toroczkai László kifejtette, hogy a Mi Hazánk történelmi lehetőséget adott minden pártnak, minden képviselőnek arra, hogy a rendkívül igazságtalan, aránytalan választási rendszert megváltoztassák. A mai napon mindenkinek színt kell vallania arról, hogy akarnak-e egy demokratikus választási rendszert Magyarországon.
A törvényjavaslat egy egyértelmű, világos állásfoglalás amellett, hogy a fővárosi választási rendszer alakuljon át oly módon, hogy Budapest közgyűlése ne a kerületek polgármestereiből, hanem a pártok által felállítható fővárosi kompenzációs lista alapján legyen feltöltve. Toroczkai László azt a nehezen vitatható tényt is megfogalmazta, hogy ezzel a rendszerrel megszüntethető lenne a 0,5 százalékos Párbeszéd budapesti túlhatalma.
Ha elfogadják a módosítást, akkor egy budapesti öt szavazólapot kap 2024 júniusában. Szavazni fog arra, hogy ki legyen a kerületi közgyűlésében az egyéni képviselője és arra, hogy ki legyen a kerület polgármestere. Ehhez jön hozzá Budapest főpolgármesterének a megválasztása, valamint az, hogy melyik párt listáját választja, melyik pártból szeretne képviselőket küldeni a fővárosi közgyűlésbe. Az ötödik egy szintén pártlistára leadott voks, az EP-be küldendő képviselőkről kell dönteni.
Ezzel párhuzamosan meg lehetne szüntetni a határozattal és az ezt követő törvényalkotással az igazságtalan országgyűlési választási rendszert is, amelynek jelen formája lehetővé teszi, hogy 50 százalék körüli eredménnyel a Fidesz sorozatos kétharmados jelenlétet tudjon magáénak a parlamenti patkóban. A módosítás eltörölné a győzteskompenzációt.
A Mi Hazánk elnöke szerint a Fideszről nem lehet tudni, hogy hogyan fognak ma este szavazni, a baloldal pedig elutasítja a demokratikus változtatásokat, helyette inkább a Mi Hazánkat akarják összemosni a Fidesszel, noha 2014-ben még ők is ezt a rendszert támogatták. A két nagy tömb hatalomgyakorlási módszerei megegyeznek – vonta le a következtetést.
A balliberális oldal bent ülő képviselőinek Toroczkai azt üzente, hogy
hiába fideszesezik le a Mi Hazánkat, azzal, amit ők (a baloldal) csinálnak nem lehet leváltani a Fideszt.
Az abszurditás érzékeltetésére számokat hozott és elmondta, hogy az elmúlt másfél évben a Mi Hazánk 446 alkalommal szavazott együtt a balliberális oldallal, ez jóval több, mint ahányszor a Fidesszel.
A Mi Hazánk jó példával szeretne elöl járni a korrupció és a közpénz felhasználása terén, a párt által vezetett településeken, Budapesttel ellentétben nem osztogatnak prémiumokat és jutalmakat a polgármesterek maguknak és barátaiknak. Novák Előd éppen most mondott le egy évi fizetéséről jótékony célra, ez a mentalitás kellene a mai szavazásnál, ahol a saját túlhatalmukat korlátozhatnák a kormány és a balliberális tábor politikusai – zárta gondolatait.
Nyakatekert válasz
Reakciójában Répássy Róbert azzal kezdte, hogy ezt nem napirenden kívül kellett volna elmondani, mert ez éppen rajta van a mai ülés napirendjén, szavazás is lesz róla. Az államtitkár megmondta Toroczkainak, hogy szerinte neki már tegnap este részt kellett volna vennie a vitában és Répássy csalódott volt az éjszaka, hogy nem hallhatta a pártelnök álláspontját. (Előterjesztőként a Mi Hazánk két képviselője is jelen volt – a szerk.)
A Fidesz politikusa érdekesnek nevezte, hogy 2014-ben még a baloldal támogatta a mostani javaslatot, szerinte a Mi Hazánk nem a kormánnyal, hanem a baloldallal működik tehát együtt. Azt javasolta a Mi Hazánknak, hogy határolódjon el a baloldaltól.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!