Három nappal azután, hogy Magyarország ratifikálta Finnország tagságát, Ankara elé került az északi ország NATO-csatlakozásának kérdése. A török parlament csütörtökön dönt – adta hírül a Le Figaro.
Minden kommunikációs blöffjével ellentétben, hétfőn Orbán Viktor és a Fidesz is megszavazta Finnország NATO-tagságát. Recep Tayyip Erdogan török elnök szintén kijelentette még március közepén, zöld utat ad a finnek csatlakozásának, a svédek tekintetében azonban vannak fenntartásai.
Hosszú huzavona előzte meg
Törökország sokáig akadályozta a finnek és svédek NATO-csatlakozását, különösen az utóbbiak miatt emelt számos kifogást, ugyanis Svédország – a török álláspont szerint – „különösen passzív” a menekültként érkező kurd terroristák kiadatását illetően.
Mégis Finnország a kényesebb kérdés, hiszen őket még a Szovjetunió kényszerítette semlegességre a második világháború után, mely státuszát most az ország felrúgná. Ami azért is aggasztó, mivel Ukrajna után a finneké a leghosszabb közös európai határszakasz Oroszországgal (1340 km).
A svédek ügye még mindig bizonytalan
Erdogan Finnország csatlakozását tehát támogatja, ám Svédország esetében nincs egyértelmű álláspont. A török elnök szerint ugyanis a svédek „nem tettek pozitív lépéseket a terroristák kiadatásával kapcsolatban”. (Törökország legalább 120 kiadatási kérelmet nyújtott be általuk terroristáknak tartott kurdok ellen.)
A kétoldalú egyeztetéseket ráadásul Erdogan maga szakította meg, miután Stockholmban januárban a csatlakozást ellenző nacionalisták Koránt égettek. A török elnök ekkor már utalt arra, elképzelhető, hogy országa csak Finnország felvételi kérelmét ratifikálja, a svédekét viszont megvétózza.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!