Az Európai Bizottság hétfőn közölte, pénzbírságot szabott ki az International Flavours & Fragrances (IFF) nevű amerikai cégre, illetve annak leányvállalatára, mivel akadályozták az ellenük folyó vizsgálatot, melyet kartellezés gyanúja miatt indítottak – derül ki a Reuters cikkéből.
„A Bizottság megállapította, hogy a vizsgálat során (2023 márciusában) az IFF egyik vezető alkalmazottja szándékosan törölte a versenytársával váltott WhatsApp-üzeneteket” – közölte a Bizottság. Hozzátették, mikor a cég lebukott, már készségesen segített a Bizottságnak a törölt üzenetek visszakeresésében.
A liberális portál arra is kitér, hogy az Európai Bizottság nem finomkodott, habozás nélkül kiszabta a 15.9 millió eurós bírságot a törölt üzenetek miatt. Azt azonban már nem tették hozzá, hogy ez ugyanaz a Bizottság, melynek vezetője sms-ekben üzletelt a Pfizerrel a vakcinabeszerzések kapcsán. Azzal a Pfizerrel, melyben Ursula von der Leyen férjének is érdekeltsége van.
Mint ismert, 2020 decemberében jelentette be az Európai Bizottság elnöke, hogy jóváhagyták a Pfizer-oltóanyag használatát az unióban. Ettől kezdve folyamatosan érkeztek a szállítmányok. Elsőként 300 millió adag, majd néhány hónappal később 1,8 milliárd vakcina beszerzéséről egyezett meg Brüsszel. Időközben azonban kiderült, hogy a megállapodás igencsak gyanús körülmények között jött létre.
Ursula von der Leyen ugyanis privát telefonján, sms-ben kötötte meg az 35 milliárd eurós üzletet a gyógyszeripari óriás vezérigazgatójával. Amikor ezzel kapcsolatban aggályok merültek fel, von der Leyen egyszerűen törölte az üzeneteket, a vizsgálatot pedig letudták annyival, hogy az Európai Bizottság elnökének stábja nem találta meg a kérdéses sms-eket.
Később kiderült, hogy nem is keresték, mondván, hogy azok túlságosan rövid életűek, így nem tartoznak a dokumentumok megőrzésére vonatkozó jogszabály hatálya alá. Az ügyben feljelentést tettek, melyhez több ország is csatlakozott, köztük Lengyelország. Őket azért kell külön kiemelni, mert mikor a szélsőliberális Donald Tusk megnyerte a választásokat, országa nevében azonnal visszavonta panaszát.
Az Európai Ügyészség valamivel határozottabb volt a vizsgálat lefolytatásában, ezért a Bizottság forrásmegvonásokkal kísérelte meg őket ellehetetleníteni. Az ügyben per is indulhat. És most ugyanez a Bizottság bírságolt meg valakit, mert „korrupciógyanús” üzeneteket törölt. „Amit lehet Jupiternek, azt nem szabad a kisökörnek”.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!