Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy szerinte az Egyesült Államok meg fogja szerezni az ellenőrzést Grönland felett, miután az elmúlt hetekben újból érdeklődést mutatott az autonóm dán terület iránt – írja a BBC.
„Azt hiszem, meg fogjuk szerezni” – mondta szombaton az Air Force One-on újságíróknak, hozzátéve, hogy a sziget 57 ezer lakosa „velünk akar lenni”. Mette Frederiksen dán miniszterelnök a múlt héten az elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során ragaszkodott ahhoz az állásponthoz, hogy Grönland nem eladó. Trump 2019-es első hivatali ideje alatt vetette fel először a hatalmas sarkvidéki sziget megvásárlásának lehetőségét, és azt mondta, hogy Grönland amerikai ellenőrzése „abszolút szükségszerű” a nemzetközi biztonság szempontjából.
Trump szerint barátságtalan cselekedet Dániától, hogy meg akarja tartani a területet
„Azt hiszem, az emberek velünk akarnak lenni” – mondta Trump, amikor az elnöki gép fedélzetén lévő sajtószobában a szigetről kérdezték. „Nem igazán tudom, hogy Dánia milyen igényt tart rá,
de nagyon barátságtalan cselekedet lenne, ha nem engednék, hogy ez megtörténjen, mert ez a szabad világ védelmét szolgálja”
– tette hozzá fenyegetően az amerikai elnök, aki szerint Grönland helyzetének a világ szabadsága múlhat. Szerinte ennek semmi köze az Egyesült Államokhoz, azon kívül, hogy „mi vagyunk azok, akik biztosítani tudják a szabadságot” – jelentette ki. Trump szerint a dánok ezt nem tudják biztosítani.
Grönland a grönlandiaké, és nem eladó
Trump nyilvánvaló magabiztossága ellenére Grönland és Dánia miniszterelnöke korábban egyaránt azt mondta, hogy a sziget nem eladó. Mute Egede grönlandi miniszterelnök szerint a terület földjének használata „Grönland belügye”, bár kifejezte hajlandóságát arra, hogy szorosabban együttműködjön az Egyesült Államokkal a védelem és a bányászat terén.
Eközben Frederiksen dán miniszterelnök e hónap elején azt mondta, hogy „Grönland a grönlandiaké”, és csak a helyi lakosság határozhatja meg a jövőjét.
Frederiksen a Financial Times beszámolója szerint a múlt héten egy heves, 45 perces telefonbeszélgetésben erősítette meg álláspontját Trumppal. Az újság idézett egy névtelenül nyilatkozó európai tisztviselőt, aki szerint a beszélgetés „borzalmas” volt, egy másik szerint pedig Trump érdeklődése Grönland megszerzése iránt „komoly és potenciálisan nagyon veszélyes”. A dán miniszterelnök megerősítette, hogy a sziget nem eladó, de megjegyezte, hogy az USA „nagy érdeklődést” mutat iránta.
A független Grönlandban hisznek a helyiek
Grönland az Észak-Amerikából Európába vezető legrövidebb útvonalon fekszik, így stratégiai szempontból fontos az USA számára. Emellett egy nagy amerikai űrlétesítménynek is otthont ad. Az elmúlt években megnőtt az érdeklődés Grönland természeti erőforrásai iránt, beleértve a ritkaföldfémek, az urán és a vas bányászatát is.
Bár a sziget széles körű autonómiával rendelkezik, továbbra is a Dán Királyság része, azonban Grönlandon általános egyetértés van abban, hogy idővel függetlenné válik. Ez a lépés megnyithatná az utat egy új viszony kialakítása előtt az Egyesült Államokkal is.
Trump elnök azon kijelentése, miszerint a grönlandiak „velünk akarnak lenni”, meglepetésként érheti a sziget néhány lakóját. Egy halászhajó kapitánya Kapisillit településen azt mondta a BBC-nek, hogy Trump „szívesen látja” a szigetet, de „Grönland a grönlandiaké”. Kaaleeraq Ringsted helyi egyházfő pedig azt mondta, hogy Trump nyelvezete „elfogadhatatlan”, és hozzátette: „Grönland nem eladó”. Trump többféleképpen is érvényesítheti a terület átvételére irányuló szándékait. Arra a január eleji kérdésre, hogy kizárja-e a katonai vagy gazdasági erő alkalmazását, Trump azt válaszolta, hogy nem. Legutóbbi megjegyzései sokkolták a dán politikai intézményrendszert, ami a hónap elején sietve szervezett magas szintű találkozókat eredményezett Koppenhágában.
Az Európai Unió is küldhet katonákat a szigetre
Az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke szerint érdemes lenne az amerikai egységek mellett EU-tagországok csapatait is állomásoztatni Grönlandon. Erről is beszélt Robert Brieger a Welt am Sonntag című német lapnak adott, szombaton közzétett interjújában.
„Úgy gondolom, teljesen érthető lenne, ha nemcsak az Egyesült Államok lenne jelen csapatokkal Grönlandon, hanem megfontolnánk az uniós tagországok katonáinak az állomásoztatását is a szigeten”
– jelentette ki Brieger, hozzátéve: egy ilyen lépést – amely szerinte hozzájárulna a térség stabilitásához is – politikai döntésnek kell megelőznie. Grönland szerepe a jégsapkák olvadásával egyre fontosabbá válhat, Brieger szerint pedig akár Oroszországgal is elképzelhető feszültség a kérdésben.
(BBC nyomán)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!