loading

WHO: Itt a papagájláz, óvakodjunk a madaraktól

2024. márc. 7. 15:03
2 perces olvasmány
WHO: Itt a papagájláz, óvakodjunk a madaraktól

Az Egészségügyi Világszervezet szerint több európai országban is emberek halálát okozza a papagájláz néven ismert bakteriális fertőzés, amelyet először 2023-ban észleltek és az idei évben is folytatódik a terjedése, már öt ember halálát okozva - írta meg a CNN.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy Európa több országában emberek halálát okozó papagájláz járvány ütötte fel a fejét. A psittacosis néven is ismert bakteriális fertőzést 2023-ban észlelték először, de 2024-ben is tovább szedi áldozatait.

A betegséget egy a Chlamydia családba tartozó baktérium váltja ki, amely vadon élő és házi madarakban, valamint baromfiban is megtalálható. A fertőzött szárnyasok gyakran nem mutatnak betegségre utaló fizikai jeleket, de légzésükkel vagy ürülékükkel képesek terjeszteni a kórokozót.

Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szerint az emberek általában akkor fertőződnek meg, ha belélegzik a fertőzött madarakból származó port. A terjedésének másik módja lehet egy madár harapása vagy közvetlen érintkezés a csőrével,

azonban az  állatok elfogyasztásával a betegség nem terjed.

Az emberről emberre történő átvitel ritka, a WHO szerint a legutóbbi esetekben az érintettek többsége házi vagy vadon élő madarakkal került kapcsolatba. A papagájláz tünetei között szerepelhet például fejfájás, izomfájdalom, száraz köhögés, láz és hidegrázás. A betegség antibiotikumokkal kezelhető és ritkán vezet halálhoz.

Magyarországon is jelen van a kórokozó, az ÁNTSZ járványügyi figyelőszolgálata szerint idén eddig 3 esetben igazolták a betegséget. Az adatok szerint úgy tűnik, hogy a betegség már korábban is jelen volt: már a tavalyi évben is voltak ilyen esetek. 2018 és 2022 között összesen hét esetet regisztráltak.

Ausztriában 2023 március 4-ig 14 megerősített megfertőződést jelentettek, idén pedig további négyet. Dánia esetében évente általában 15-30 megbetegedést regisztrálnak; itt február 27-ig már 23 megerősített esetről számoltak be.

Németország sem úszta meg, 2023-ban 14 megerősített esetről tudni, idén pedig további ötöt jelentettek. Svédországban a papagájláz eseteinek száma 2017 óta emelkedő tendenciát mutat. Hollandiából december végétől február végéig 21 esetről érkezett jelentés, ami kétszer annyi, mint a korábbi évek hasonló időszakában.

A WHO hangsúlyozza az orvosoknak szóló figyelmeztetését a fertőzés felismerése kapcsán és
arra ösztönzi a házi madarak tulajdonosait, valamint az ezekkel foglalkozókat, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a kézhigiéniára és állataik ketreceinek tisztán tartására.

Az egészségügyi szervezet ígéri, hogy továbbra is nyomon követi a járvány alakulását az érintett országokkal együttműködve.

(Pénzcentrum nyomán)

Kiemelt képünk forrása: Getty Images

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás
Nyílt sisak
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás