loading
Menü
Támogatás

Tele vannak vegyi anyagokkal az európai borok

2025. ápr. 24. 11:39
3 perces olvasmány
Tele vannak vegyi anyagokkal az európai borok

A Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) szerdán közzétett, „Üzenet a palackból – A TFA-szennyezés gyors terjedése az EU-ban” című jelentéséből aggasztó adatok derülnek ki, számolt be a hírről a Magyar Természetvédők Szövetsége nyomán a Femina.

Az összehasonlításban tíz ország (köztük Magyarország) borait vizsgálták, összevetve az 1988 előttieket a 2010 utániakkal. Az eredmény pedig megdöbbentő. Minden új bor tartalmazott TFA-t, medián koncentrációja 110 µg/l volt, a legmagasabb mért érték pedig elérte a 320 µg/l-t. 

Ez kb. százszor magasabb, mint a korábban felszíni és ivóvízben mért – már eleve magasnak számító – átlagos értékek. 

Az 1988 előtti borokban egyáltalán nem mutattak ki TFA-t. 2010-től kezdve viszont drasztikus emelkedés figyelhető meg a hagyományosan termesztett szőlőkből készült borok szennyezettségében. Mintegy 94 százalékukban akár 8 különböző növényvédőszer-maradvány is kimutatható volt – köztük két PFAS gombaölő szer, a fluopiram és fluopikolid. Bár a bioborok túlnyomó többsége mentes volt a peszticidektől, TFA-t ezekben is találtak, igaz, alacsonyabb mennyiségben.

Mi az a TFA?

A TFA a PFAS-vegyületek lebomlásának nem bomló végterméke – főleg mezőgazdasági peszticidek és hűtőközegként használt fluorozott gázok forrásából származik. A Német Környezetvédelmi Ügynökség szerint a TFA-talaj- és vízszennyezés 76 százalékáért az agrárpeszticidek felelősek, míg az esőből származó (főként F-gázokból eredő) kibocsátás 17 százalékot, a szennyvíz és trágya 3–3 százalékot tesz ki. Egy 2021-es tanulmány megjelenéséig nem foglalkoztak különösebben a TFA toxikológiai hatásaival, a '21-es kutatás azonban súlyos magzati fejlődési rendellenességeket mutatott ki nyulaknál. 

Azóta a TFA-t a reprodukciós egészséget veszélyeztető anyagként tartják számon. A jelentés Ausztria, Belgium, Horvátország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Luxemburg és Spanyolország borait vizsgálta. A kutatásban több európai civil szervezet – köztük a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) – is közreműködött.

Magyarország sem kivétel

Hazánkból egy villányi kékfrankost, illetve egy tokaji sárga muskotályt vizsgáltak be, meg nem nevezett, ám neves borászatokból. A kékfrankos trifluor-ecetsav (TFA) tartalma jelentősebb volt (120  µg/l), amivel a magasabb TFA-tartalmú borok közé emelkedett, míg a sárga muskotály TFA-szennyezettsége 66 µg/l volt. Viszont az utóbbi bor - igaz, határérték alatt, de - tartalmazott egyéb „növényvédő szereket” is (ftalimid: 57 µg/l; folpet és ftalimid összesen: 110 µg/l).

A nagyon magas értékek a TFA növényi bioakkumulációjára utalnak, az elmúlt 10–15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt pedig sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség, a kibocsátás megfékezésére.

– Bár Magyarországon csak két mintát vettünk, a vizsgálatok tapasztalatai alapján valószínűleg más borokban is hasonló szennyezettséget mutattunk volna ki – hangsúlyozta Simon Gergely, a PAN Europe vegyianyag-szakértője.

Prof. Michael Müller, a Freiburgi Egyetem gyógyszerkémiai professzora pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2020 utáni borokban 20–330 µg/l közötti értékeket talált. A legalacsonyabb szintek azoknál a bioboroknál jelentkeztek, ahol a szőlőt évtizedek óta vegyszermentesen termesztik – ez megerősíti a gyanút, hogy a PFAS-alapú „növényvédő szerek” közvetlen vagy közvetett szerepet játszanak a TFA-szennyezésben.

2017-ben az Európai Bizottság megbízásából is készült egy mérés, ahol 27 európai bor vizsgálata során 50 µg/l-es mediánértéket és 120 µg/l-es csúcskoncentrációt mutatott ki. A 2025-ben készített friss vizsgálat már 110 µg/l mediánértéket mutatott, a csúcsérték pedig elérte a 320 µg/l-t.

"Azokat az anyagokat, amelyek TFA-t juttatnak a környezetbe, haladéktalanul ki kell vonni a forgalomból – különösen a PFAS-alapú „növényvédő szereket” és az F-gázokat" – fogalmazott Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője. Mint arra rámutatott, május közepén az uniós tagállamok szavaznak a flutolanil – egy TFA-ra bomló „növényvédő szer” – betiltásáról. Egyúttal arra kérték a magyar kormányt, hogy ezen a szavazáson hazánk is támogassa e peszticid betiltását.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás