A Mi Hazánk Bács-Kiskun vármegyei szóvivője átragasztotta Kecskeméten a feszület mellett lévő kommunista utcanevet, a városi szervezet ennek átnevezését kéri, elfogadhatatlannak tartják, hogy a Marx és Engels közvetlen munkatársaként dolgozó Frankel Leó nevét utca, épület, park, vagy köztér viselje.
De ki volt Frankel Leó?
1844-ben Budán született, zsidó családban. Eredetileg ötvös, aranyműves volt. 1861-től Németországban dolgozott, 1867-től a Volksstimme (a Népszava német nyelvű kiadásának) franciaországi tudósítója volt. Részt vett az Első Internacionálé munkájában. Letartóztatták, a párizsi kommün idején szabadították ki a börtönből. 1871. március 26-án beválasztották a párizsi kommünbe, és áprilisban a munka- és kereskedelemügyi bizottság vezetője lett. A májusi bukás után, a kommünt követő véres megtorlás – a kiszabott halálbüntetés – elől sebesülten Londonba menekült. Londoni évei alatt
az Első Internacionálé Főtanácsának tagja lett. Marx és Engels közvetlen munkatársa.
1876-ban visszatért Magyarországra, ahol a munkásmozgalom aktív szervezőjeként dolgozott. A német nyelvű Arbeiter Wochen-Chronik szerkesztője, majd 1880-ban a Magyarországi Általános Munkáspárt egyik alapítója.
Alternatív javaslattal állt elő a Mi Hazánk
Faragó Dániel figyelemfelhívó jelleggel leragasztotta a táblát. Kiemelte, a Mi Hazánk kecskeméti szervezete elfogadhatatlannak tartja, hogy a Marx és Engels közvetlen munkatársaként dolgozó, kommunista Frankel Leó nevét utca viselje egy olyan városban, amely a kommunizmus eszmeisége miatt és az elnyomó rezsim évtizedeiben ilyen sokat szenvedett.
„Különösen lesújtónak, keresztény meggyőződésünket, vallási érzékenységünket sértőnek tartjuk, hogy a Frankel Leó nevét őrző utcatábla egy feszület tőszomszédságában fekszik. Szervezetünk tehát várja a történelmi keresztény egyházak szövetségét, közbenjárását ebben az ügyben.
Javasoljuk, hogy az önkormányzat alkosson helyi rendeletet! Ahogy az óvodák, iskolák mellett nem lehet dohánybolt, úgy a szent jelképek mellett se lehessen ateista, keresztényüldöző rendszer pártfogója. Természetesen ezesetben nem a keresztet akarjuk eltávolítani, Frankel Leónak kell mennie,
a Mi Hazánk azt mondja: VESSZEN MINDEN MARADÉKA!
Az utca további elnevezésére vonatkozóan előremutató, jobbító szándékú javaslatunk átgondolását kérjük, miszerint Frankel Leó helyett Kecskemét korábbi polgármestere, az antikommunista meggyőződésében megkérdőjelezhetetlen Olaszi Liszka Béla nevét viselje a Szeleifalu városrészben található utca” – írja.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!