Kínát az utóbbi napokban a járvány kezdete óta a legdurvább hullám sújtja, így a vírus házigazdája ismét szigorú szabályokat vezet be, a közegészségügyi rendszer pedig heteken belül összeomolhat.
Az elmúlt tíz hétben Kínában több mint 14 ezer esetről számoltak be, ami több, mint a tavalyi évben az országban összesen jelentett esetszám. A fertőzések nagy részét a gyorsan terjedő, már jól ismert, de az oltásokkal megfékezni nem tudott omikron variáns okozza.
Kínában már eddig is nagyon szigorú szabályok voltak életben, a lakosság tömeges tesztelése évek óta folyamatosan zajlik. A vírus a kínai egészségügyi rendszerre olyan megpróbáltatást mér, ami nehezen felfogható más országokban, hiszen Kínában már önmagában egy népszámláláson is tízmilliós nagyságrendű szokott lenni a hibahatár.
A magasra rúgott esetszámok miatt most újra milliós lakosságú városokat zártak le, köztük a 18 milliós Sencsent.
Az északkeleti Csilin tartományban – ami jelenleg járvány legsúlyosabban sújtott régiója – az érintett városok versenyt futnak az idővel ideiglenes kórházak felkészítéséért. Egy helyi tisztviselő azt mondta, a Reutersnek hogy
a tartomány járványmegelőzési készletei két–három napon belül elfogyhatnak.
A következő hetek döntő fontosságúak lehetnek a kínai járványkezelés sorsával kapcsolatban, illetve annak eldöntésében, hogy a meglévő intézkedések (beleértve az oltásokat) valóban hatékonyak-e a fertőzések tovább növekedésének megfékezésében vagy akár nulla megbetegedés elérésében.
Egyes szakértők úgy látják, hogy bár az országban eddig jól működött az a járványkezelés, ami nullára szorítaná vissza a fertőzöttek számát, sokáig ez már nem fenntartható. A teljes lezárások legnagyobb elszenvedője a gazdaság; több vállalat már visszaeséseket tapasztal a bevételében, mivel a lezárások miatt a működésük nehézkessé vált.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!