Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke emlékeztetett, a kormányrendelet úgy fogalmaz, hogy bizonyos intézményekben a hőmérséklet nem haladhatja meg a 18 fokot. Ilyen intézményeknek számítanak a tűzoltólaktanyák is. Szerinte érdemes elgondolkodni, ennek milyen hatásai lehetnek, erről kérdezte Vidó Attilát, a Mi Hazánk rendvédelmi szakpolitikusát, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének volt alelnökét.
– Akik ezt a rendeletet megalkották, fogalmuk sincs arról, hogy a tűzoltóknál hogyan zajlik egy 24 órás szolgálat. A rendelet megalkotói vajon elgondolkodtak azon, hogy a kollégák kimennek egy több órás tűz- és káresethez, és ott átfagynak, s mivel a tüzet vízzel oltják, vizesek is szoktak lenni? Én magam is megéltem ezeket szolgálati időszakom alatt, volt olyan is, hogy rám fagyott a védőruha – fogalmazott Vidó.
Kiemelte, egy közlekedési balesetnél is sok órát töltenek kint, ezért a téli időjárás közepette el lehet képzelni, a laktanyába visszaérve milyen állapotok fogadják őket.
– Mit lehet kezdeni ilyenkor az átázott védőruhával, védőcsizmával? 18 fokban először is nem fognak tudni felmelegedni, de ez a ruha elég vastag, ez nem fog megszáradni sem. Erre mindenképpen megoldást kellen találni, erre nekünk meg is van az ötletünk
– folytatta.
A rendőrök a telefonjukat sem tölthetik a kapitányságon
Mielőtt azonban rátért volna a javaslatára, fontosnak tartotta felsorolni, a tűzoltó kollégáitól milyen információk futottak be hozzá az elmúlt időszakban:
- a tűzoltóparancsnokok és a rendőrkapitányok (mivel a rendelet érinti a rendőrséget is) elképesztő utasításokat adnak, van olyan laktanya, ahol leplombálták a gázcsapot (erről a videóban képi bizonyítékokat is láthatunk), hogy nehogy tudjanak a 24 órás szolgálat alatt főzni maguknak akár egy teát,
- van olyan parancsnok, aki megtiltotta, hogy meleg ételt készítsenek maguknak,
- a rendőröktől olyan visszajelzés is érkezett, hogy meg van tiltva a mobiltelefon töltése is, ez nem sorolható semmiképpen sem az ésszerű spórolás kategóriájába, márpedig a telefon nélkülözhetetlen eszköze a munkavégzésnek,
- azt javasolták, hogy menjenek be egy benzinkúthoz vagy kávézóhoz, és ott töltsék fel a készülékeket,
- kiadták azt is utasításba, ha valaki 5-10 percre elhagyja az irodáját, mert egy nyomozó átmegy egy másik helyiségbe arról az ügyről egyeztetni, akkor minden esetben ki kell kapcsolni a számítógépet, és amikor visszamegy, több percbe telik, mire a rendszer újra feláll.
Vidó leszögezte, az értelmes spórolásnak látja értelmét, de ezek már messze nem azok. Sejtelmesen megjegyezte, hogy nem tudja, a vezetők számára is meg van-e tiltva például a szolgálati gépjármű használata, mert azt tudni kell, hogy ők magáncélra is használhatják az autókat.
– A javaslatunk tehát megvan, és az vélelmezhető ebben a téli időjárásban, ha ez így marad, akkor ezek a kollégák pár napon belül ágynak esnek, megbetegszenek. Így is nagyon nagy már a létszámprobléma, szabadságokat nem tudnak kiadni. Hogy fogják így ellátani a feladataikat? Az én javaslatom egybevág a szakszervezetek kérésével, amire tudomásom szerint a Belügyminisztériumtól még nem érkezett válasz, hogy sürgősen minden rendőrkapitányságon és tűzoltólaktanyában biztosítsanak egy melegedőt, ahol nem 18 fok van, hanem minimum 22-23 fok – nyomatékosította.
Nincs cserevédőruhájuk a tűzoltóknak
Bár a védőruha itt sem fog teljesen megszáradni, követelik, hogy a laktanyában biztosítsanak nagy teljesítményű ruhaszárító gépeket. Lantos ezen a ponton közbe szúrta, hogy logikusan felmerül a kérdés, vajon nincs cserevédőruhájuk? Vidó azt felelte, elméletileg kellene, hogy legyen, de a gyakorlatban nincs mindenhol megfelelő mennyiségben biztosítva. Raktárakban van, de jellemzően egy garnitúra hozzáférhető egy tűzoltó számára.
– Arra is ki szeretnék térni, és csendesen megjegyezném, hogy ezek a laktanyák nem újépítésűek. Biztos, hogy ott lehet tartani ezt a 18 fokot? Ismerve a központi fűtések jellegzetességeit, ha a kazánhoz közelebb eső irodánál tartjuk a hőmérőt, és ott 18 fokot mutat, akkor a legutolsóban nem biztos, hogy annyit fogunk mérni. Nem véletlen hordtak be otthonról korábban is saját fűtőtesteket a kollégák, mert egész egyszerűen voltak helyiségek, ahol már hideg volt – mutatott rá egy másik problémára.
Lantos hozzáfűzte, az eddig elhangzottakból arra következtet, hogy már a saját fűtőtest behozatala is tilos, amit Vidó meg is erősített.
– Még egy apró részletre szeretném felhívni a figyelmet. Egy korábbi kormányrendelet előírta, hogy milyen magasságban kell elvégezni a hőmérséklet mérését, például ülőmunka esetében fél méter magasságban. Ezeket a szempontokat most kivették. Az új kormányrendelet ezt hatályon kívül helyezte. Én úgy gondolom, nagyon nagy problémák vannak, és a Mi Hazánk Mozgalom követeli, hogy legalább ezeket az intézkedéseket, amelyeket elmondtam, vezessék be – összegezte gondolatait.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!