Nem engedte be az MLSZ a Transylvanian Fanatics drapériáját a németek és az olaszok elleni Nemzetek Ligája-meccsekre, pedig még Nagy-Magyarország térkép sem szerepel rajta. Erről, valamint a Sepsi OSK – Craiova román bajnokin történt magyarellenes incidensekről beszélgettünk a sepsiszentgyörgyi szurkolói csoport egyik tagjával.
– Magyarellenes rigmusok miatt fújta le a játékvezető a Sepsi-Craiova román bajnoki meccset január 29-én. Mi történt pontosan?
– Kezdjük azzal, hogy a craiovai táborról köztudott, hogy magyarellenes, már nyáron és ősszel is több fenyegető hangú közleményt írtak a Facebookon, miszerint ezentúl magasabb fordulatszámon fogják pörgetni ezt a vonalat, mert hogy nekünk, magyaroknak semmi keresnivalónk Romániában.
A Sepsi-Craiován is így tettek, már a meccs kezdete előtt 15-20 perccel felváltva szidtak minket és a tulajdonosukat, aki velünk ellentétben nem magyar, de őt sem kedvelik.
Mi egyébként nem nagyon hallottuk a craiovaikat, mert eleve messze van a vendégszektor a mi szektorunktól, illetve mi is szurkoltunk, de néha azért hallatszott, hogy mit skandálnak, és a stadionnak azon fele, amely közelebb van a vendégszektorhoz, gyakran fütyült, pfújolt. Ez alapján gyanítottuk, hogy szidnak minket.
A bíró először jelzett a hangosbemondónak, hogy figyelmeztesse a vendégtábort, hogy hagyják abba, máskülönben lefújhatja a meccset. Ez körülbelül kilencszer meg is történt, román nyelven, kifejezetten a vendég szurkolóknak címezve.
Mivel nem hagyták abba, a játékvezető a második módszert vette elő, tíz percre leküldte a csapatokat az öltözőbe, de a kényszerszünet alatt (majd miután visszajöttek a játékosok, azt követően is) tolták tovább a magyarszidó dalaikat a craiovaiak. A bíró ezután egyértelműen rámutatott a vendégszektorra, és lefújta a meccset. Utána a craiovai szurkolók még egy órán keresztül bent voltak a stadionban, végül kommandósok vitték ki őket.
Illetve még egy incidenst fontos megemlíteni: a meccs előtti reggel két sepsiszentgyörgyi tömbház oldalára is magyarellenes és Romániát dicsőíti feliratokat fújtak fel, vélhetően Craiova-szurkolók.
– A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) tájékoztatása szerint ilyen indokkal még egy labdarúgó-mérkőzést sem szakítottak félbe Romániában. Ez igaz?
– Igen, valóban ez volt az első ilyen eset az országban. Sőt, az FRF azt állítja, hogy nemhogy román labdarúgásban, hanem az egész világon nem történt még olyan, hogy nem fizikai, hanem verbális szurkolói rendbontás miatt fújtak le egy sporteseményt. Hogy ez tényleg így van-e, azt nem tudom, mindenesetre ők ezt állítják.
– Milyen büntetést szabott ki a Román Labdarúgó-szövetség a Craiovára?
– Egyelőre semmilyent. Az a probléma, hogy ez az eset teljesen precedens nélküli. Múlt hét közepén kellett volna meghozniuk a döntést, de elhalasztották február 8-ra, majd február 15-re. S mivel nálunk a labdarúgó-szövetség és a liga két külön szervezet, még nehezebb közös nevezőre jutniuk a döntéshozóknak. Ha azt mondják, hogy a játékvezető jól tette, hogy lefújta a meccset, akkor a jövőben az összes többi ilyen esetben is félbe kell szakítani az adott összecsapást. Ráadásul nemcsak magyarellenes rigmusok hangzanak el a román bajnokikon, a bukarestiek előszeretettel cigányozzák egymást, de ugyanúgy szidják az olténiaiakat (craiocvaiakat) is.
Egyébként a Craiova elleni találkozó mintájára a múltban már elég sok meccsünket le kellett volna fújni, nagyjából öt olyan tábor van a román elsőosztályban, akiktől ezeket a szidalmazásokat rendszeresen megkapjuk.
Az eléggé valószínű, hogy a Craiova elleni meccset 3-0-ás gólkülönbséggel nekünk ítélik, de hogy a hosszú távú következménye mi lesz a döntésnek, az még nyitott kérdés.
– A romániai médiában milyen visszhangja volt a történteknek?
– A román sportsajtó abszolút elítélő volt a Craiova-szurkolókkal, a legtöbb lapban arról írtak, hogy egy ilyen meccslefújásnak már nagyon régen meg kellett volna történnie. Ezzel párhuzamosan persze azok a hangok is felerősödtek, amik azt mondják, hogy rendben, de a Sepsi-tábort is meg kellene büntetni, mondván magyarul éneklünk ilyen-olyan rasszista és xenofób dalokat. Erre persze nincsen semmilyen bizonyítékuk.
A mainstream sportsajtó ebben az ügyben eléggé „magyarpárti”, az egyik legnagyobb sportcsatorna, a Digi Sport műsorvezetője élő adásban kelt ki és ordítozott a craiovai tulajdonossal, hogy ő mégis hogy képzeli, hogy olyanokat mond, hogy igazából a Sepsi hibás, mert ők szervezték a mérkőzést?
Ha az átlag románok reakcióit nézzük, például a Facebookon, akkor sajnos azt látjuk, hogy a 90 százalékuk magyarellenes. Amíg tehát a sajtó úgymond „velünk van”, addig az átlag román kommentelő magyarellenes.
Magyar zászló, Erdély címere, babérkoszorú, valamint T- és F-betűk – vajon melyik tiltott az MLSZ szerint? Fotó: Transylvanian Fanatics
– Román bajnokikon mi a szabály, lengethettek magyar zászlót?
– A stadionunkban elég gyakran van kint magyar zászló, nem tudok róla, hogy ezzel valaha bárkinek is lett volna problémája. Az idegenbeli meccseken már más a helyzet, a nyári aradi szuperkupa-döntőn például a saját szememmel láttam, hogy a beléptetésnél egy kislányról levették a piros-fehér-zöld színű sálat.
De azt nem hiszem, hogy létezik ezzel kapcsolatban egységes jogszabály, mert amikor jönnek hozzánk az anyaországból vendégek, mindig hoznak magukkal magyar zászlót vagy drapit; vagy például a Székelyudvarhely-szurkolók hatalmas magyar zászlója (amibe bele van írva a városuk neve) is elég gyakran van kint nálunk meccsen, de itthon még egyszer sem kötöttek bele, csak idegenben. Tehát valószínűsítem, hogy a helyi hatóságokon és a mérkőzést rendező klub biztonsági szolgálatán múlik, hogy a magyar zászló bemehet-e az adott stadionba vagy sem. A ligának nincs ilyen határozata.
– És mi a helyzet a székely zászlóval?
– Gyakorlatilag ugyanaz, mint a magyarral. Mindig viszem magammal hazai meccsekre és idegenbe is, de eddig csak kétszer volt belőle probléma, legutóbb éppen három hete, a Rapid Bukarest stadionjában. A szekusok amellett, hogy fenyegettek, hogy bevisznek a rendőrőrsre, elkobozták a székely zászlómat, és csak a meccs végén adták vissza.
– Felteszem, akkor a magyar nyelvű szurkolással sincs jogilag gond.
– Nincs. A magyar nyelvű szurkolás sosem jelentett problémát – törvényileg legalábbis biztosan nem. A 80-as években a régi szentgyörgyi tábor is magyarul szurkolt, ez ellen még a Ceaușescu-rendszer sem emelt kifogást.
– A nagy-magyarországos zászlók, drapik és molinók kitiltása a válogatott meccseiről „elvitte a showt”, így relatíve kevesen tudnak arról, hogy az MLSZ biztonsági szolgálata a Transylvanian Fanatics erdély-címeres drapiját sem engedte be a Puskás Arénába a németek és az olaszok elleni Nemzetek Ligája-meccsekre. Mivel indokolták a szekusok, hogy nem vihetitek be a csoportotok kultikus zászlóját?
– Nem volt semmilyen indoklás. Megmutatták egy kamerának, aztán valaki adóvevőn szólt, hogy nem szabad. Érdekesnek találtuk, mert ez a drapi az elmúlt jó pár évben rendszeresen megjelent a magyar válogatott meccsein idegeben és hazai pályán is.
– A bolgárok elleni március 27-i Eb-selejtezőre megpróbáljátok bevinni a Puskás Arénába?
– Természetesen! És a többi meccsre is. Ennek a drapinak helye van a magyar válogatott meccsein, az erdélyi szurkolók jelenlétét fejezi ki.
– Erdélyi magyarként mi a véleményed a nagy-magyarországos zászlók kapcsán kirobbant ügyről, valamint arról a szurkolói felhívásról, amely arról szól, hogy a bolgárok ellen minél több Nagy-Magyarország szimbólumot ábrázoló drapi, zászló és molinó jelenjen meg a lelátón?
– Osztom a magyar szurkolói társadalom azon véleményét, miszerint teljesen felháborító, hogy az MLSZ nem engedi be a válogatott meccsekre a nagy-magyarországos zászlókat, molinókat és drapikat. Pláne úgy, hogy Orbán Viktor ilyen sálban jelent meg. Nagyon örülnék, ha sikerülne elfogadtatni az MLSZ-szel, meg mindenkivel, akivel el kell fogadtatni – FARE-vel, UEFA-val -, hogy a Nagy-Magyarország nem tiltott és nem sértő szimbólum, és mint történelmi jelkép, megjelenhet a lelátókon.
A szurkolói felhívással, amit Lipták Tamás „Aldo” fogalmazott meg, teljesen egyetértek, nagyon remélem, hogy minél több emberhez eljut, és sokan fognak a benne foglaltak szerint cselekedni. Ha tényleg lesz nem egy, kettő, három, négy, hanem mondjuk ötezer nagy-magyarországos drapi a bolgárok elleni meccsen, akkor vagy az MLSZ biztonsági szolgálata fog balhét csapni a bejáratnál, amiből lesz egy még nagyobb balhé; vagy pedig meglátjuk, hogy mennyire fog vagy nem fog az UEFA büntetni ezért a jelképért.
– Azt tudjuk, hogy az UEFA eddig még sohasem büntetett a Nagy-Magyarország szimbólumért, de hogy ez a jövőben is így marad-e, egyelőre nem világos. Az azonban biztos, hogy a Román Labdarúgó-szövetség (RFF) teljes mellszélességgel ellenzi, hogy az UEFA által szervezett meccseken nagy-magyarországos zászlók tűnjenek fel Európa bármely stadionjában, erről éppen a napokban adtak ki közleményt. Meglepett a románok reakciója?
– Nyilván nem. Ez egy teljesen várható reakció volt a részükről. Senki sem gondolhatta komolyan, hogy a románok azt mondják, hogy „persze, feszítsétek ki nyugodtan a nagy-magyarországos drapikat”. Tudjuk, hogy alapból mennyire hisztisek, mennyire szeretnek megsértődni az ilyen dolgokon, és mennyire fáj nekik, ha valaki felemlegeti, hogy Erdély nem az övéké volt.
Ettől függetlenül a román szövetség állásfoglalása egyelőre nem nagyon mozgatta meg a romániai közvéleményt, összesen két vagy három cikket láttam ezzel kapcsolatban, az ingerküszöböt nem lépte át ez a téma.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!