Ahogy azt portálunk elsőként leplezte le, Békés városában már olyan kínossá vált a Fidesz logó, hogy a kormánypárti képviselők nem egy (vagy több) (ál)civilszervezetet indítanak a pártjuk mellett, hanem ők maguk bújnak egy civilszervezet álarca mögé. Ezzel kapcsolatban kérdeztük a város önkormányzati képviselőjét, a Mi Hazánk első egyéni mandátumának megszerzőjét, Földesi Mihályt.
– Országos hírré nőtte ki magát, hogy a fideszes képviselők Békés városában idén egy civilszervezetbe, a „Jobboldali Összefogásba” tömörülve indulnak a választásokon. „Jobboldali Összefogás” – ez azt jelenti, hogy ebben a Mi Hazánk is benne van?
– Ne haragudjon meg, hogy jót mosolygok ezen a kérdésen. Ha ismerné a helyi viszonyokat akkor tudná, hogy mi eddig egy konstruktív ellenzék voltunk. Mi nem simultunk be a fideszes városvezetéshez, hogy az egyéni érdekeinket érvényesíteni tudjuk (mert bizony voltak megvásárolható képviselők, de azok nem mi voltunk).
Mi mindent megszavaztunk, ami a városban élők érdekeit képviselte, és az ezzel ellentétes esetekben használtuk a „nem” gombot.
Sajnos ez utóbbiak tekintetében minden esetben beigazolódott, hogy jó döntést hoztunk. Kitartó, megalkuvásmentes munkánknak köszönhetően hamar a városvezetők „mumusává” váltunk. Sokszor ránk hivatkoztak, hogy miattunk nem lehet egy-egy ügyet keresztül vinni. Ezekután gondolja, hogy a Mi Hazánk Mozgalmat felkérnék egy közös indulásra? Egyébként is a várost irányító közösségének lokálpatriótákból kellene állnia. Mi nem pénzért, hatalomért dolgozunk. Így ehhez a közösséghez elvből -tisztelet a kivételnek (mert közöttük is van tisztességes szándékú képviselő nyomokban)- sem tartoznék. Hozzáteszem, nem kaptunk sosem ilyen felkérést.
– Vagyis, jobbára fideszes politikusok próbálják „civilként” eladni magukat. Ön szerint mennyire hiteles ez? Elhiszik az emberek azokról a képviselőkről, hogy „civilek”, akik jelenleg is a Fidesz képviselőtestületében ülnek, sőt, öt éve még a Fidesz színeiben indultak a választásokon?
– Igazán nem lehet tudni, hogy a Fidesz-KDNP-s városvezetés mit akar, milyen logóval szeretnének indulni. A tavalyi időközi választáson való győzelmünktől láthatóan zűrzavar alakult ki náluk. A gőg, a nagyképűség, a túlzott magabiztosság miatt sebezhetővé váltak, és elvesztettek egy képviselői mandátumot.
Mi akkor bebizonyítottuk, hogy a Fidesz-KDNP jobbról legyőzhető.
Ebben a ciklusban csak a Mi Hazánk Mozgalom volt képes erősödni, még a képviselőink számát is megdupláztuk a testületben. Persze, ehhez kellett a városrészben lakók szavazata is, akik régóta látták, hogy csak egy új képviselő lesz képes a nagyon lemaradt kerületben a változtatásra. A Fidesz-KDNP nehezen állt fel a vereségből. Talán még ma is keresik az egészséges önbizalmuk. Nem volt a vereséghez hozzászokva eddig ez a „díszes társaság”. Azóta látni, hogy a város lakossága bátrabbá vált. Elhiszik, hogy lehet váltani, csak el kell menni szavazni, és olyan jelöltre kell tenni a szavazatot, aki eddig is önzetlenül tett a város lakosságáért. Mi hitet adtunk az itt élőknek.
– Ön úgy érzi, a Mi Hazánk tavalyi győzelme megrengette a kormánypárt helyi erőit?
– Érezhetően óvatosabbá vált az itteni fideszes csapat. Már belátják, hogy a Fidesz-KDNP logó kevés a győzelemhez. Tapogatóznak. Nem tudják mitévők legyenek. Elindították a kampányt, de a bátor nép már nem behódol. Egyre többen nyíltan kimondják véleményüket. Szembesítették a városi grémiumot a város lakosságának nagyarányú sorvadásával, csökkenésével. Nincsenek munkahelyteremtő beruházások. A pályázati pénzből épített beruházások zömében egy ciklust sem bírnak ki. Békés ingatlanvagyona egyre fogy.
Meglátszik, hogy a város vezetése nem gazdasági szakemberekből áll. Nincsen valós rövid-, közép- és hosszútávú stratégia, vízió a város jövőjével kapcsolatban.
Bármerre megyünk a településen, csak a leépülést tapasztaljuk. Akkor kiket szolgál ez a vezetés? A városlakókat vagy a fideszes városvezetők egyéni érdekeit?
A jelenlegi helyzetben nagyon szükség lenne „a Fidesz-KDNP logó győzelemére”, ám Békésen ez túl nagy feladata lenne a jelenlegi csapatnak az elmúlt évek elbaltázott városvezetése miatt. Iszonyatos küzdelem árán tudnának csak jó eredményt elérni, ezt a küzdelmet azonban nem merik felvállani. Túl kockázatos. Keresik a jó megoldást… Ezért nem használják most a kormányzópárt logóját.
– Mennyire kezdték ki az elmúlt évek botrányai a kormánypárt népszerűségét a városban? Szerepet játszhatnak ezek is a „logóváltásban”?
– Az országos botrányok nehezen jutnak el békési lakosokhoz. A propagandaszerű média még a gondolkodókat is elbizonytalanítja. Viszont az infláció, amit a boltban tapasztal a széles réteg, az már elgondolkodtatta az itt élő Fidesz-szavazókat is. Sőt, azt tapasztaljuk, hogy az általunk feltárt problémák szóbeszéddé váltak a városban. Sokaknak feltűnt az is, hogy a helyi lapban – amit én csak „kotkodának” hívok – csak akkor szerepel a nevem, ha valami negatív, lejárató hírt osztanak meg a néppel. Azt kell, hogy mondjam, én a városvezetésnek köszönhetem az ismertségem. Ez valamennyire persze a visszájára sült el, hiszen sokaknak szemet szúrt, hogy az elvégzett munkámmal sosem érdemeltem ki, hogy népszerűsítsenek. Említést sem tesznek például arról, hogy idén 5 éve annak, hogy a nagycsaládosokat, a rászorulókat, a szegényeket önerőből segítjük. Aztán jött a váratlan győzelmünk tavaly, mire a változást akarók tábora észrevétlenül megerősödött, aminek már hangot is adnak. Ennek köszönhető most, hogy a Fidesz-KDNP logót nem merik egy az egyben felhasználni. Nagyon remélem, hogy a helyiek bölcsességének köszönhetően nem lesz egyik induló csapatnak sem többsége és valós demokrácián alapuló vezetése lesz városunknak.
– Sikerrel járhatnak? Van esélyük megtéveszteni a választókat?
– Mint mondtam, bízom a békési lakosok tisztánlátásában, nyugodtságában, bölcsességében.
– A cikkek tanulsága szerint a Fidesz helyi vezetése ezt a „civilként” való indulást még csak a térség országgyűlési képviselőjével sem egyeztette, hiszen Dankó Béla – közösségi oldalán – úgy mutatta be a jelölteket, mint a Fidesz képviselőjelöltjeit. Ekkora a káosz a párton belül?
– Mindenki a saját érdekei szerint cselekszik. Mindenki egy elvárásnak akar megfelelni. Egyébként nem ismerem a Fidesz működését, belső felépítését, csak hallomásból vannak információim.
– Mint az a beszélgetésünk elején tisztázódott, a Mi Hazánk tehát külön indul. Miért tartja fontosnak, hogy elinduljanak a választásokon?
– Mi természetesen külön, önállóan indulunk a választáson. Úgy gondolom, az itt élőknek már megmutattuk, hogy lehet tisztán, az itt élők érdekeinek figyelembevételével meghozni a döntéseket: aszfaltozás kerületenkénti egyenlő elosztása, az útalapok zúzott kővel történő újra terítése. Illetve a városvezetést is lehet jó irányba terelni, lásd Covid-oltások hiányában munkavégzés alóli felmentési idő lerövidítése, BVSZSZK gazdasági csoportjának az önkormányzathoz való „beterelésének” elvetése. De sokszor helyettük dolgoztunk. Például, mikor salakot hordtunk a város egész területén, sáros utcák darált cseréppel történő töltése, és még napestig sorolhatnám tevékenységünk. Mi is felnőttünk az elmúlt évek alatt a városvezetői teendők ellátására. Sokat tettünk Békés városáért, de még többet tehetnénk, ha mi vezetnénk. Ezért
mind a 8 választókerületben és a polgármesteri feladatkörért megmérettetjük újra magunkat.
Képünkön a Mi Hazánk két békési önkormányzati képviselője, Földesi Mihály (balra) és Jenei Sándor (jobbra).
– Vannak konkrét tervek a jövőre nézve is?
– Rengeteg ötletünk van a változásra. Csak néhány példa: a 470-es út újra aszfaltozása Békés-Békéscsaba között. Ennek érdekében figyelemfelhívó demonstrációt is tartunk, még a kampány előtt. Tudom, ilyenkor divatos mindent a kampányra időzíteni, vagy csak ígérgetni, hogy „majd, ha megnyerjük”, számunkra azonban nem ez a fontos, hanem, hogy a probléma meg legyen oldva.
De, visszatérve a kérdésre. A BKSZ Kft-én belül 8-10 főből álló főállású városkarbantartói csoportot hozunk létre a 44 ha-s terület folyamatos rendben tartása érdekében. Nekik, terveink szerint, főleg a csapadékvíz elvezető árok rendben tartása, utak, járdák, utcai növények fák karbantartása lesz a fő feladatuk.
Fontosnak tartjuk továbbá a munkahelyteremtést. Tervezzük malom létrehozását, az idegenforgalom fejlesztését, de a mezőgazdaság fellendítése szerepel a fő terveink között. Illetve fontosnak tartjuk a közvetlen kommunikáció kialakítását a lakossággal is, hogy egyes kérdésekben szinte azonnal meg tudjuk kérdezni a helyiek véleményét. A városi ünnepségek megtartásánál előtérbe helyeznénk pedagógusainkat, a diákokat, a helyi politikai elitünk szerepeltetése helyett. Ha rajtunk múlna, az Eszközkezelőnél lévő ingatlanokat is visszavenné a város – megnövelve ezzel a város vagyonát.
Az önkormányzat pedig a jelenleginél sokkal hathatósabban támogatná a nehéz helyzetben lévők hozzátartozóinak az eltemettetését. Önkormányzati kézbe vennénk egy békési temetőt, hogy az elszabadult és megvadult temetői árakat racionalizáljuk, megszelídítsük.
– Milyen eredménnyel lennének elégedettek, illetve milyen reális esélyeket lát maga előtt?
– Minden csapat azért indul el, hogy nyerjen és megmutassa, hogy lehet ezt másként is csinálni. Ez a város egy ékszerdoboz is lehetne, csupa mosolygós emberekkel, mivel az ehhez szükséges alapok, adottságok megvannak. Csak elő kell mozdítani őket, és csatasorba kell állítani az itt élők szellemi, anyagi képességeit. Mi azon vagyunk, azért dolgozunk a kampány ideje alatt, hogy a programunkat, jelöltjeinket minél jobban megismerjék. Mi mindent megteszünk ennek érdekében.
Az esélyek latolgatása azért is nehéz, mert még nem tudjuk pontosan, hogy kik szeretnék megmérettetni magukat a választáson. Egy biztos:
mi leszünk az egyetlen olyan párt, akik a valódi változást biztosítják.
Mi tiszták, felkészültek, lendületesek vagyunk. A városért akarunk dolgozni, ráadásul több éves tapasztalattal rendelkezünk. Olyan szakemberekkel a hátunk mögött, akik jogi, gazdasági, önkormányzati vezetői tapasztalatokkal rendelkeznek. Ígérem nem fognak csalódni bennünk. Az elmúlt években a városunkért, közösségünkért végzett munkánk a garancia erre.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!