Állítja egy a lengyelek külföldiekről szóló véleményét vizsgáló tanulmány.
A Notes from Poland című honlap közzétette a CBOS központ által készített tanulmány összefoglalóját. Ez a központ évek óta végez felméréseket a lengyelek külföldiekről alkotott véleményének tanulmányozására.
A felmérés szerint az ukrajnai háború kezdete óta jelentősen megváltozott a lengyelek véleménye a külföldi lakosságról. A rendszeres időközönként végzett felmérést 2023 márciusában végezték el, előzőleg pedig 2022 januárjában. A lengyel vélemény alakulása rendkívül érdekes. A felmérés minden nemzetiségű válaszadótól megkérdezi, hogy van-e pozitív és negatív véleménye (azaz van-e negatív véleményük az országról). A kérdés nem vagylagos, pozitív semleges vagy negatív véleményt is adhatnak, a kétféle vélemény (pozitív vagy negatív) százalékos összege ezért kevesebb száznál.
A népszerűbbek között: az amerikaiak (68% pozitív, +3%), az olaszok (61% pozitív, +3%), a britek (60% pozitív, +9%) és az ukránok (51% pozitív, +10%)
Romló tendenciát mutatnak a magyarok (37% pozitív, -21%), a németek, a fehéroroszok és – nem meglepő módon – az oroszok. E felmérés szerint az oroszoktól eltekintve, akik 23%-os pozitív véleményükről 6%-ra esnek vissza,
a magyarok kedveltsége esett a legnagyobbat, hiszen 2022 januárjában az amerikaiakkal és az olaszokkal együtt majdnem mi voltunk a lengyelek első számú preferált külföldi népe. A magyarok most az ukránok mögött vannak.
Őszintén szólva, nem lepődöm meg ezeken az eredményeken. Hónapok óta érezni beszélgetéseink során a Magyarországgal kapcsolatos ellenérzéseiket. Még, ha nem is osztják a háború magyar megítélését, gyakran még mindig képesek megérteni és elfogadni Magyarország álláspontját;
de még az általam ismert, józanul gondolkodó lengyelek is félnek nyilvánosan együttműködni a magyarokkal (nem utolsósorban a lengyelországi médiahisztéria miatt).
Jó lenne, ha minden alkalommal, amikor lengyel barátainkkal találkozunk, emlékeztethetnénk őket néhány történelmi tényre – legalább erre: amikor 1939-ben két fronton (Harmadik Birodalom és Szovjetunió) támadták, és szó szerint cserbenhagyták a lengyeleket angol és francia „barátaik”, egy és csak egy ország nyújtott nekik támogatást: Magyarország – azzal, hogy megnyitotta határait a lengyel menekültek előtt (még a németek felbosszantásának és Magyarországra nézve veszélyes kockázatával is), és védelmet biztosított nekik a háború alatt.
Valakinek majd a lengyeleket is tájékoztatnia kell arról, hogy most már nincs közös határuk Magyarországgal. Csak a biztonság kedvéért…
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!