– Amikor két héttel ezelőtt a kormány elfogadta azt a javaslatot, miszerint minősített munkaerőkölcsönző cégeken keresztül munkavállalási engedély nélkül áramolhatnak hazánkba a harmadik világbéli vendégmunkások, talán még mi sem gondoltuk, hogy ez ilyen gyorsan fog végbe menni. Pedig a valóság az, hogy már idén több 10 ezren érkezhetnek a Fülöp-szigetekről Magyarországra. Gondoljuk el, mennyi lehet több 10 ezer ember, akár egy Kazincbarcika, Kaposvár, de akár egy Sopron méretű város lakosságának megfelelő szám – figyelmeztetett budapesti sajtótájékoztatóján Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.
Korábban portálunk is foglalkozott a kérdéssel, arról írtunk, az utóbbi évek negatív tendenciája, hogy a feldolgozóipar, a mezőgazdaság, az elektronikai ipar és az építőipar is inkább a távoli országokból idehozott munkaerőt részesíti előnyben, ugyanis ezek a harmadik világból származó dolgozók egy tisztességesnek mondható magyar munkás bérének a töredékéért is vállalják a feladatokat. A Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője azt közölte, hogy
„hazánkban idén reálisan tízezres nagyságrendben számíthatunk a fülöp-szigeteki munkaerő beáramlására”.
Eddig az volt a szabály, hogy könnyített eljárással csak Ukrajnából és Szerbiából érkezhetnek be a vendégmunkások, de a kormány most még további kilenc országból érkezőknek is engedélyezte az egyszerűsített foglalkoztatást.
Ezt erősítette meg Lantos is, ugyanis azt mondta, erről beszélt a napokban egy munkaerőkölcsönző cég ügyvezetője, hogy ilyen mértékű beáramlásra kell felkészülni, miután a kormány kilenc Európán kívüli országból érkezőknek is engedélyezte az egyszerűsített foglalkoztatást.
– A Mi Hazánk szerint ezzel a kormány teljesen lemondott annak lehetőségéről, hogy a munkaerőhiányt és a tisztességes béreket magyarokkal rendezzék, helyette olcsó vendégmunkásokra alapoznak, még távolabb lökve az országot attól, hogy a magyar ember, a magyar dolgozó megbecsülésre találjon. És még nem is beszéltünk arról, hogy a harmadik világból érkező munkavállalók adott esetben közbiztonsági problémákat is okozhatnak, hiszen egy teljesen más kultúrkörből érkeznek, más szokásokkal.
A Mi Hazánk, mint legerősebb ellenzéki párt követeli, hogy szüntessék meg ezt a gyakorlatot, Magyarországon a magyarok számára kell tisztes megélhetést biztosító béreket adni és hozzájuk méltó munkakörülményeket teremteni, mi ebből nem engedünk, és ezért a célért küzdünk a továbbiakban is
– összegezte gondolatait a munkaügyi kabinetvezető.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!