A tanárok alulfizetettsége miatt kialakult akkut munkaerőhiányra az elmúlt hónapokban még az oltások kötelezővé tétele is rátett egy jelentős lapáttal, a Pedagógusok Szakszervezete szerint számos olyan intézmény akad, ahol csak törvénysértéssel tudják megoldani a kiesett oltatlan tanárok pótlását.
Miközben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint az állami intézményekben az oltást elutasító pedagógusok – akiket január 3-ától fizetetlen kényszerszabadságra küldtek – távozása miatti tanárhiány csak politikai hergelés, addig számos iskolában komoly problémát okozhat akár egyetlen tanerő kiesése is. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Gosztonyi Gábor azt mondta, az Emmi által közölt adatok ráadásul hiányosak, nem adnak teljes képet arról, hogy valójában mennyi tanárt küldtek el az intézményekből.
Az Emmi adatai alapján “mindössze” 780 pedagógust kényszerszabadságoltak. Gosztonyi Gábor ugyanakkor rámutatott, az adatok nem terjednek ki a szakképzésben dolgozó oktatókra, és mivel a területért felelős Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nem közölt adatokat, arról nincs információ, hogy a szakképző iskolákban, szakgimnáziumokban, technikumokban dolgozó mintegy 23 ezer oktató közül mennyien kényszerültek távozásra – írja a Népszava.
Sok pedagógus oltás alóli mentesítési kérelmet adott be, de az már nincs szabályozva, hogy akiknek a kérelme elbírálás alatt van azok dolgozhatnak-e. Akik január harmadika után adták be a kéremüket azokat automatikusan utasítják el annak ellenére, hogy a rendeletben nem volt megszabva semmilyen határidő.
Az intézmények mintegy felénél (46,4 százalék) emelik a tanárok óraszámait, vagyis “szétosztják” a kieső pedagógusok óráit a maradók között. Az iskolák mintegy harmadánál (32,8 százalék) eseti helyettesítést írnának elő, ami a szakszervezet szerint ebben az esetben jogellenes, ráadásul nem is fizetik ki. Csupán az intézmények 18,2 százalékából jött olyan visszajelzés, hogy fizetett helyettesítést próbálnak előírni – tudatja a PDSZ.
Vannak olyan iskolák is, ahova tanárszakos egyetemistákat próbálnak toborozni. Például a Balassagyarmati Tankerületi Központ egyedi “lehetőségként” adott közre hirdetést olyan negyedéves hallgatóknak, akik “szeretnék valós iskolai környezetben kipróbálni magukat” és nem félnek a kihívásoktól. Hozzátették, hogy a jelentkező diákoknak diplomázás után is biztos állásuk lesz az adott intézményben vagy a tankerület más iskolájában. A PDSZ szerint ez azt is jelzi, hogy nem ideiglenes problémáról van szó. Ugyanakkor rámutattak, hogy a diáktoborzás is jogellenes, törvény szerint ugyanis közalkalmazotti jogviszonyban, gyakornokként csak azokat lehet felvenni, akiknek már van végzettséget igazoló oklevelük, a diplomájuk megszerzéséhez legfeljebb csak a nyelvvizsgájuk hiányzik.
A PSZ és a PDSZ sztrájkbizottsága január 12-én, szerdán ismét tárgyalóasztalhoz ül az Emmi képviselőivel, az egyik fő téma a sztrájk esetén biztosított „elégséges szolgáltatások” kérdése lesz. A minisztérium korábban azzal állt elő, hogy a tanórák 75 százalékát sztrájk közben is meg kell tartani, ami a szakszervezetek számára elfogadhatatlan. A kérdésben várhatóan bíróság dönt majd.
A PSZ és a PDSZ január 31-ére kétórás figyelmeztető sztrájkot, március 16-ra határozatlan idejű sztrájkot hirdetett
-emlékeztet a nol.hu.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!