Továbbra is Magyarország második legnagyobb településéről van szó. A focicsapat elfogadható szezont produkált és Dzsudzsák Balázst is megtartották. Készülnek a virágkarneválra, bár a pároskolbász idén biztos jóval drágább lesz. De mi van az akkumulátorgyárral? Halkult a néhány hónapja még meghatározó téma?
Salánkiné Kuti Zsuzsanna, a helyi Mi Hazánk elnöke ismertetett meg lapunkkal néhány fontos részletet.
Két gyárról van szó
Alapvetően 2 részre kell bontani a debreceni akkukrízist, mivel 2 gyár fog épülni. A CATL a déli gazdasági övezetbe, az EcoPro BM katód-gyártó és a Semcorp szeparátorfólia-gyár mellé, az Eve Power pedig az északnyugati gazdasági övezetbe a BMW gyár mellé, és annak kérésére.
“A CATL megépítése ellen több mint fél éves küzdelem van mögöttünk, lakossági fórumot szerveztünk, tüntettünk, pár órára megbénítottuk az építkezést, népszavazási kérdéseket nyújtottunk be hitelesítés céljából, amelyeket rendre megtagadtak. Fellebbezéseket adtunk be, megtámadtuk a CATL környezethasználati engedélyét, tehát minden jogi lehetőséget kihasználtunk, jelen pillanatban sajnos eredménytelenül” – ismerteti a helyzetet Kuti Zsuzsanna.
A Mi Hazánk szerint abszolút egyértelmű a városban az akkumulátorgyáraknak az elutasítottsága. Ezzel kapcsolatban több kutatást is végeztek, mindegyik alátámasztotta ezt. Erővel áttolják ezeket a beruházásokat,
a gyár már azelőtt megkezdte az építkezést, mielőtt a környezethasználati engedélyt megkapta volna.
Az építkezés folyamatban van, rohamos léptekkel folyik, magyar kivitelező fogja építeni a gyárat.
Médiakommunikáció
“Egyetlen sajtótájékoztatónkat sem közli a helyi média anélkül, hogy ne tennék közzé a Fidesz közleményét, amelyben azonnal reagálnak a felvetéseinkre, persze nem érdemben, hanem lejárató módon” – mondja Salánkiné.
A városvezetés az elmúlt fél évben ahelyett, hogy kereste volna a lehetőséget arra, hogy a lakosság véleményét figyelembe vegye, egyszerűen kizárta azt.
Azokat a lakosokat akik ellenzik a beruházást egyszerűen áldebreceniként emlegetik,
folyamatosan azt erősítik, hogy az itt élők várják a beruházókat, és bíznak a hatóságokban, és az elutasítottság csak egy mesterségesen gerjesztett jelenség. Ezt azonban a közmeghallgatásokon a debreceniek megcáfolták, ahol a jegyzőkönyvezés céljából mindenki bemutatkozott a felszólalók nagy része helybéli volt. Ennek ellenére a média egy alternatív valóságot mutat, Papp László polgármester úr és a városvezetés teljesen kizárja a debrecenieket a döntéshozatalból.
Hogy is volt?
Kronológiai érdekesség, hogy május 9-én bejelentették az újabb akkumulátorgyár megépítését Debrecenben. Januárban az önkormányzat kiadott egy közleményt, miszerint semmilyen megállapodás nincs Debrecen és az Eve Power között, az, hogy bármilyen megállapodás született, álhír. Január 9-én a Kölcsey Központban Papp László elmondta, hogy nem fog több gyár épülni Debrecenben, mert a város megtelt és nincs kapacitás több beruházásra.
Ezzel élesen szembe mentek a május 9-én tett bejelentéssel. Lakossági fórumot nem tartottak e beruházás kapcsán, mindössze a józsai településrészen kb. 40 fő részvételével tartottak egy megbeszélést, amelyben felvetődött az Eve Power kérdése. A megbeszélés nem volt nyilvános, csak a meghívottak mehettek. Mivel Józsa, Kismacs és Nagymacs is erősen érintett városrészek az új gyár kapcsán, ezért az érdeklődők közül 2 józsai édesanya több oldalnyi kérdéssel fordult Papp Lászlóhoz, Kósa Lajoshoz és Balázs Ákos önkormányzati képviselőhöz, akik írásban juttatták el a válaszaikat. Ezekből érdemi információk nem nyerhetők ki, csak annyi, hogy mindent szabályt igyekeznek betartani, de meg kell felelni az EU-s előírásoknak.
Világossá tették ugyanakkor, hogy
e gyár kapcsán nem tartanak közmeghallgatást, mert nem akarják átélni az előzőeknél megtapasztaltakat.
Népszavazásra jelen pillanatban nincs lehetőség, ezért a Mi Hazánk Mozgalom úgy döntött, hogy petíciót indít az Eve Power megépítése ellen, lehetőséget biztosítva a helyieknek arra, hogy kifejezhessék véleményüket, amelyet a városvezetés eddig megtagadott tőlük. Hetente több alkalommal gyűjtjük az aláírásokat a város különböző részein – meséli a Mi Hazánk debreceni elnöke.
A legtöbben a várhatóan nagy létszámú külföldi vendégmunkásoktól tartanak, és bár a BMW mellé konténervárost építenek, a vállalkozó mindent megtesz azért, hogy szeparálja a munkásokat a lakosságtól, többen tartanak attól, hogy az idegenek bejönnek a városrészekre, és ennek lesz közbiztonsági kockázata.
A másik leggyakrabban említett szempont a környezeti hatások, az emberek féltik az egészségüket, az otthonaikat. Erre a félelemre ráerősítettek az elmúlt hónapokban megjelent hírek, amelyek arról számoltak be, hogy többen rosszul lettek a gyárak építése során.
“A harmadik szempont a termőföldek védelme. 45 aranykoronás földeket tesznek tönkre, az általuk okozott kár soha nem hozható helyre, ezeket a földeket meg kellene becsülni, nem ipart kellene rájuk telepíteni” – szögezte le, hozzátéve, hogy
“elszántak vagyunk és küzdünk a továbbiakban is a népszavazás megvalósításáért, jelen pillanatban pedig azon dolgozunk, hogy minél több aláírást gyűjtsünk össze az Eve Power megépítése ellen”.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!