Mint arról korábban már beszámoltunk, a parlamenti képviselők fizetése nem régiben 11,4%-al emelkedett. Ez egy 2018-as törvénymódosításnak köszönhető, ám mégis most, a koronavírus-járvány miatti gazdasági nehézségekkel teli időszakban meglehetősen visszás érzetet kelt a munka nélkül maradt, vagy csökkentett fizetésből élő emberekben. Főleg annak tudatában, hogy míg más országok parlamentjei csökkentik saját fizetésüket, esetleg a kórházi dolgozóknak ajánlják fel, addig hazánkban erre még csak szándék sem mutatkozik. De említhetünk önkormányzati képviselőket is, akik szintén jótékonysági célokra ajánlották fel az emelést.
A törvényalkotók azonban a parlamenti képviselők javadalmazásának emelésekor nem feledkeztek el az államtitkárokról sem. Március végén több kormánytag javadalmazásának adatait is közzétették a kormány honlapján. Ezek átböngészése után kiderül, az állami vezetők fizetése változatosan alakult: míg egyesek jókora plusznak örülhettek, másoknak – az országgyűlési szerepvállalásuk miatt – kevesebbel kellett beérniük.
Az, aki csak államtitkári posztot tölt be az állami vezetésben, bruttó 1 296 300 forintról 1 750 000 forintra ugrott a fizetése. Az emelkedés mértéke 35 százalék, melyet a képviselőkkel ellentétben már év elején érvényesítettek a fizetésekben.
Vannak azokban olyan államtitkárok, akik e mellett parlamenti képviselők is. Ilyen például Dömötör Csaba, Bodó Sándor vagy Cseresnyés Péter. Ők és a hozzájuk hasonló állami vezetők nem voltak ilyen szerencsések, mivel nekik „csak” a képviselői alapbér emelkedésével kell beérniük. Ez 997 ezer forintról 1 103 400 forintra nőtt márciustól, mellé változatlan összegű államtitkári fizetést vehetnek fel, vagyis a bruttó 1 296 300 forintot. Mindenesetre havi összkeresetük így 2 399 700 forintra emelkedett márciustól.
Hasonló a helyzet a miniszteri fizetésekkel, annak összege maradt bruttó 1 979 400 forint. Viszont néhány miniszter az államtitkárokhoz hasonlóan a parlamentben is tevékenykedik, mint például – a teljesség igénye nélkül – Varga Mihály, Gulyás Gergely, Rogán Antal vagy Szijjártó Péter. Ők az alapjuttatás emelkedésével márciustól bruttó 3 082 800 forintért végzik a munkájukat.
Említésre méltó még Süli János, a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter, aki feladatért 5 millió fizetést kap. A képviselői alapilletmény emelkedésének köszönhetően havi bruttó 6 103 400 forint szerepelhet egy összesített bérlapon.
Egy dolog azonban nem derült ki egyelőre. Bár az Orbán Viktor javadalmazását ismertető dokumentum február 29-i dátummal került fel a kormány honlapjára, az idei állapotra vonatkozó adatot még nem tartalmazott. Ami biztos, hogy tavaly március elsejétől a korábbihoz képest 50 forinttal, 1 507 350 forintra csökkent a miniszterelnöki fizetése.
Plusz adalék, hogy december közepén az állami vezetők vadonatúj autókat is kaptak. A korábbi, jellemzően 2014-es Skoda Octaviákat 2019-es évjáratú Skoda Kodiaq-ra cserélték le a legtöbb esetben, néhányan azonban maradtak a megszokott Octavia legújabb modelljénél.
(mfor.hu nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!